שילוב (לא) ראוי / מאמר תגובה של חבר ל'שילוב הראוי'

משה למפרט, י"ד בשבט תשס"ז,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
לכאורה היתה אמורה הקמת מנהלת "השילוב הראוי" בצה"ל, להיות התשובה ההולמת של הדת להתערותן ההולכת וגוברת של נשים במסגרות הממסד הצבאי השונות, ומתן פתרון לכל בעיה שתצוץ בעקבות המצב החדש שנוצר. אך מסתבר שרעיונות לחוד ומציאות לחוד.

כבר בתחילת שירותי הצבאי, בעת שהותי בבסיס הטירונים, הייתי נתקל לא אחת בתופעות לא צנועות; ואף יותר מכך, במצבים אחרים לא נעימים כאשר בנות היו מסתובבות באין מפריע במגורי הבנים. לו היו מתרצים זאת בעובדת כניסתן המוגברת והלא מבוקרת של בנות המין השני למגוון תפקידים בצה"ל, הרי שהפעלת תכנית השילוב הראוי שהזכרתי
השירות הצבאי כיום בכללו מהווה אתגר עצום לחייל הדתי, ואין שום סיבה שבשם הדת נקשה עליו עוד יותר.
לעיל היא זו שאמורה לפתור בעיות מהסוג הזה, ואינה. בפועל, התכנית החדשה לשילוב הראוי, בסופו של דבר אף גורמת להפך מהרצוי.
אם עד היום נאלצנו להתמודד עם התופעה שבה הסגל הפיקודי הצבאי משתמש בתירוץ ה'מבצעי' להתיר כל דבר אסור הלכתית, הרי שעתה אנו נאלצים להתמודד עם התירוץ החדש- 'שילוב ראוי'.

לא מתאים לך שבוע נופש יחידתי מעורב במלון ובריכה? בעיה שלך, שילוב ראוי. הופעה של זמרות? יום ספורט יחידתי? אל דאגה, שילוב ראוי. אם הייתה תכנית השילוב הראוי באמת פותרת את הבעיות בהן עלול להיתקל חייל דתי במסגרת אירועים שכאלה, דיינו. אך לצערנו לא רק שהיא אינה פותרת אותן, היא גורמת לחייל להיות חסר אונים אל מול התופעה- הוא איננו מודע לכך שהמפקדים מכירים רק את שם התכנית ולא מה היא אומרת בפועל.

הצצה חטופה בשבועון הצה"לי יכולה להבהיר לנו במדוייק איך מתקבלת התכנית הזו בצבא- לכתבה המדברת על עניינים טכניים במנהלת השילוב הראוי צורפה תמונה שכביכול אמורה להמחיש את נושא הכתבה; בתמונה נראים חיילים וחיילות חבוקים זה בזו. אכן תמונה הממחישה את השילוב הראוי ע"פ תפיסת העולם הצה"לית. איך אומרים? תמונה אחת שווה אלף מילים.
היחס המזלזל הזה של הצבא לצרכים דתיים, נובע לענ"ד ממשהו הרבה יותר עמוק ומורכב מאשר סתם רשלנות של הרבנות הצבאית הראשית. אם נעיף מבט לכתבה אחרת באותו עיתון ממש, נראה איך הוקמה לא מזמן גם מכינה קדם צבאית דתית חדשה, לבנות. מה שעד היום היה בגדר תופעת שוליים מיעוטית של הציבור הדתי, עומד לקבל גושפנקה הלכתית-דתית במסגרת כמעט צה"לית. אז אם הרפורמה ביחסי דת וצבא מתחילה כבר אצלנו פנימה, מה לנו כי נלין על יחסו המאכזב של הצבא לענייני הדת במסגרותיו הוא?

לענ"ד כדאי וניתן לעצור את הבעיה כבר עכשיו. לא לכל פתרון הלכתי לבעיות בצבא צריך לפתוח מנהלת חדשה עם שמות מפוצצים, אפשר ורצוי פשוט להוסיף ולרענן כמה פקודות מטכ"ל. אם בצבא הוחלט לערב את בנות המין היפה בתפקידים חדשים, שיבושם לו. אין זה מכריח אותנו לשבור את הסטטוס קוו הקיים ולזרום עם התופעה הזו בשם השילוב הראוי, ולחייב חייל דתי, למשל, לצאת לנופש מעורב.
השירות הצבאי כיום בכללו מהווה אתגר עצום לחייל הדתי, ואין שום סיבה שבשם הדת נקשה עליו עוד יותר.
 
יעקב פייגלין,
גבעתי
 
 
 
את המאמר הזה קיבלתי השבוע מחבר המשרת בחטיבת גבעתי והוא מפורסם פה ללא עריכה, ובכל זאת - גם כמה מילים משלי:
הבעיות שעליהן הוא מדבר נמצאות באווירה הלא רשמית (בנות במגורים למשל, נופש וכו'). בעבודת היום-יום של הצבא פחות או יותר אפשר לחיות בצורה סבירה גם כשיש חיילות.
 
באשר אליי - אני מסתדר מסיבה פשוטה: אני לא ישן בבסיס, ולא מגיע לפעילויות חברתיות.