בעיות צניעות אמיתיות ומדומות.

משה למפרט, ד' באדר תשס"ז,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
האמת שהתלבטתי מאוד אם לכתוב על הנושא הזה וכיצד. בהודעה שקדמה לאחרונה הבטחתי לעסוק בזה ב"פעם הבאה" אבל עדיין התלבטתי. לבסוף החלטתי שיש עניין בפרסום.
את הכתוב כאן שכתבתי מתוך כמות גדולה של חומר שהצטבר אצלי ונשלח על ידי אנשים גדולים ממני, גם כרונולוגית וגם מעשית, בתקופה שבה הייתי מנהל האתר והפורומים של תנועת הנוער עזרא.
 
יש דברים שאי אפשר ללמוד בבית ספר. 100 שיעורים בכיתה לא יעילים כמו לשבור את הראש ולנסות לבצע משהו לבד.
האמור נכון לגבי כל מקצוע כמעט ולא פחות חשוב - כלפי יחסים בין אישיים.
כולנו מכירים פחות-או-יותר את נושא ההפרדה בתנועת הנוער. לרוב הדוגמא הקיצונית היא סניפים מסויימים של בנ"ע והתנהלויות בעייתיות שיש שם.
ה"צעירים הטפשים" והמאוהבים מהסניף מתחתנים בגיל צעיר, מסתפקים במועט וחיים בסך הכל לא רע
בשנים האחרונות, במקביל להתחזקותה של אריאל התפשטה התופעה גם בבנ"ע וגם בעזרא שבאופן מסורתי הייתה איפשהו באמצע. סניפים שבעבר היו מעורבים או מעורבים-למחצה, הולכים ומפרידים יותר ויותר פעילויות.
 
במבט לטווח קצר זה נראה לא רע, ופותר בעיות שונות בגילאי התיכון. רק לאחר שנים ניתן לראות מהן ההשלכות השליליות של התופעה.
על התופעה הראשונה כתבתי פה בח' שבט, על רקע בעיות הצניעות בצה"ל. אותם חיילים שהיו בצעירותם ב"אריאל" או בסניפים נפרדים מגלים שיש רחמנא-לצלן בנות בעולם ובשלב הזה הם נתקלים בבעיה. הבעיה, מיותר לציין, לא נעלמת ומופיעה בהמשך כאשר הם מגיעים ללמוד מקצוע, ואם לא שם אז בשלב הבא של מקום עבודה. במקום העבודה הנ"ל יש נשים וישנו הצורך לתקשר איתן ברמה סבירה, דבר שאותו הבחור שלנו לא כל כך יכול לעשות.
אם בגיל 13,14 טעות או פאדיחה שיכלה להיות לו עם מדריכה בסניף הייתה מסתכמת בפאדיחה ובזה שהיו צוחקים עליו יום-יומיים, עכשיו המחיר של טעות כזו יכול להיות גבוה בהרבה. כמו בכל דבר - גם כאן יש "שכר לימוד" שאותו צריך לשלם מתישהו.
 
כמובן מושפע גם נושא מציאת בת זוג. אין זה סוד גדול כי רוב המתחתנים בגיל צעיר בציבורנו הכירו בסניף. תפרידו את הסניף והנה לכם עוד סיבה לעליית גיל הנישואין. ה"צעירים הטפשים" והמאוהבים מהסניף מתחתנים בגיל צעיר, מסתפקים במועט וחיים בסך הכל לא רע.
אלו שצריכים להחליט להתחיל לצאת עושים את זה בגיל הרבה יותר מבוגר, כשמעגל ההיכרות שלהם מצומצם הרבה יותר והרבה פעמים פשוט לא לעניין (צה"ל, מקומות עבודה ואחרים), שלא לדבר על "שכר הלימוד" שהם משלמים ולא חסרות דוגמאות.
 
 
אני לא אומר שצריך להפוך את היוצרות ולהתחיל לערב את הכל, די ברורות לי ההשכלות של מהלך כזה, אבל צריך וחובה לחשוב אם לא יצא שכרנו בהפסדנו ואם הנזק לא רב מהתועלת.
 
אתם מוזמנים להגיב. חשוב מאוד הדיון בנושא הזה.