בזבוז צבאי ובזבוז לאומי

משה למפרט, ה' באלול תשס"ז,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
הפעם אני הולך לדבר על נושא שנהיה (ואולי תמיד היה) חם בציבור שלנו - שירות צבאי ולאומי.

במשרד לידי משרתת חיילת בשם א. הנ"ל מתגוררת בצפון על גבול רמת הגולן ומשרתת ביחידה סגורה במרכז הארץ.

משכורתה של החיילת - 430 שקל לחודש. האוכל שהיא אוכלת זה עוד 600 שקל בחודש. החיילת גם מקבלת כרטיס חוגר. עלות הנסיעות לצבא - כ-500 שקלים בחודש (בעיקר רכבת).

צה"ל צריך גם לשלם עליה עוד חיילים בשלישות, יחידות המחשב וכו' וכו'. סך הכל - כ-5000 שקל לחודש לפחות, לא כולל עלויות של מענק שחרור ותנאים נוספים.

היחידה לא משלמת על החיילת הזו אגורה, מעבר לעלויות מגורים וקצת ציוד פה ושם.

ניקח עכשיו בת שרות לאומי:
לצה"ל אין בכלל מה לעשות עם עשרות אלפי יושבי סטנדר נטולי כושר גופני. פקידי-כלום יש לו בשפע גם ככה.

צריך לשכור בשביל 8 כמוה דירה (1500$ לחודש לפחות והרבה פעמים יותר), לשלם עליה מים וחשמל ולתת לה בול נסיעות כי היא גרה רחוק וצריכה ליסוע חינם. צריך לשלם משכורת לרכזת שלה וגם למקשרת שרודפת אחריה בשמינית וצריך לשלם גם משכורת למנהל האגודה ולרואה החשבון שלו, וכן הלאה.

סך הכל כ-3000 שקל לחודש, לא כולל מענק שחרור.

אלא מה, העמותה, האולפנא, בית הספר או מה שזה לא יהיה מקבלים את הבת בעלות הרבה יותר נמוכה או בחינם, מה שמעודד אותם לנצל ולזלזל בכח העבודה הזול שהם קיבלו. אחרים, הגם שמעריכים את הבנות שעושות עבודת קודש היו שמחים אילו יכלו להעסיק עובדת עם קצת נסיון ובשכר מלא. מיותר לציין שהמשרתים לא עובדים בחוץ ולכן לא מכניסים כסף לבניית חייהם העתידיים, וכסף למערכת בצורת מס הכנסה ושות'.

ועכשיו תקומו ותצעקו שזה חשוב - שטויות !

בצה"ל יש עשרות אלפי חיילים מיותרים אותם הוא נאלץ להחזיק לפי חוק, העולים לו עשרות מיליוני שקלים בחודש לפחות. בשירות הלאומי ישנם מקומות שמנצלים את הבנות שלא מצאו מקום שירות אחר (ורוצות שירות לאומי בכל מחיר) בצורה מזעזעת ומחפירה. ולמה כל זה? כי בהמשך הן צריכות לסמן בקורות החיים ששירתו בצבא או בתחליף, שלא "השתמטו".

בשביל שחיילים אמיתיים וחשובים שעושים עבודת קודש (באותה משכורת עלובה) לא יהיו מקופחים, מוחזק מנגנון ענקי ומנופח שעולה מאות מליוני שקלים בחודש (כולל הש.ל שתקציבו האחרון היה עוד כמה עשרות מליונים, ועכשיו גם רוצים ש.ל גם לחרדי וערבים). בזבוז.
 
עם השנים נוצר מצב שבו צה"ל צריך הרבה פחות חיילים ממה שהוא מקבל, מה שגרם לו לוותר על מי שקצת ניסה להיאבק במערכת. לכך הוסיפה כנראה העובדה שהחיילים האלה עולים לו הרבה כסף. דמיינו למשל חיילים שעסוקים כל הזמן בלשבת במרפאה ולהוציא "גימלים", הפניות לרופאים מומחים או כאלו שזקוקים לשופטים או כלא צבאי מדי פעם. תחשבו על זה שהחיילים הלא יעילים האלה אוכלים, ושותים, ומתקלחים (אם ישנים בבסיס), וצורכים חשמל, ומתישים מערכות שלמות ע"מ להפוך את שרותם לבלתי מורגש עד כמה שאפשר.

ואחר כך מתנגחים בחרדים שהם לא מתגייסים, כשברור לכל בר דעת שלצה"ל אין בכלל מה לעשות עם עשרות אלפי יושבי סטנדר נטולי כושר גופני. פקידי-כלום יש לו בשפע גם ככה. תוסיפו את זה שהם לא רוצים בנות בסביבה והרי לכם מתכון בטוח לצרות.
זה לא שאני לא מנסה לשכנע עכשיו קרוב משפחה חרדי להתגייס, אבל זה בגלל שהצבא ישקם אותו אחרי שכבר שנים הוא רק עושה קולות של לומד בישיבה. בצבא הוא לפחות יקבל סדר יום, עולם חיצוני וגם משכורת הגונה שתפרנס אותו ואת כל משפחתו (האבא בכולל, עוני מזעזע) על בסיס מערכת הת"ש.
 
אז מה מציעים עכשיו? שירות לאומי גם לערבים ולחרדים. עוד בזבוז של עשרות מליוני שקלים.

צבא הגנה לישראל לא צריך להיות שום "כור היתוך" ולא אמור להיות פיתרון לבורחים מהבית או בעיות אחרות. עשרות אלפי פקידונים משועממים = פחות מיגון לטנקים ופחות מטוסים. פשוט. לא ?