מעשה זמרי ושכר כפנחס (על השמיטה)

משה למפרט, כ"ט באלול תשס"ז,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
לא לחינם אמר המלך ינאי לשלומציון המלכה "אל תתיראי, לא מן הצדוקים ולא מן הפרושים, אלא מן הצבועים העושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס".
מזה שנים אני מתעב עד כדי שנאה (ולא שינאת חינם!), את הביטאון הרדוד "השבוע בפתח תקווה", ואת שלל הכתבלבים הכותבים בו. התחלתי לתעב אותו עוד בתקופה שבה הייתי קשור לאלו שנלחמו נגד סגירת התיכון הדתי במעלה. אחד הגורמים למיעוט ההרשמה למוסד בשנותיו האחרונות (ובהמשך לסגירתו הסופית) הייתה סידרה של כתבות מגמתיות שהתפרסמו בעיתון הזה. 5 שנים לפני שנסגר בפועל כבר התחיל הביטאון הרדוד בפרסום כתבות על כך שבי"ס הולך להיסגר בקרוב, ומי רוצה להירשם לבי"ס שהולך להיסגר?.

מדובר בעצם בעיתון חרדי, מרשת חרדית ("קו עיתונות דתית"), המתחרה בעצם בעיתונים אחרים למגזר, כמו "המודיע" או "יתד נאמן" (אגב, שגיאת לשון בוטה, שהרי יתד היא נקבה). עקב העובדה שישנה אוכלוסיה דתית-לאומית גדולה יחסית בפ"ת, פונה העיתון המקומי גם אליה.


בעיתון שפורסם ביום ו' האחרון הכותרת הראשית הייתה על כך שצה"ל בוחן הארכת השירות הסדיר לחיילי ה"הסדר", וכותרת המשנה הייתה על השמיטה.
בעמוד 10 של העיתון (כן, בשבת קוראים את כל מה שיש) פורסמה כתבה על פיה "הרבנות פ"ת לא תעניק "הכשר" (המרכאות במקור) לחנויות שיסתמכו על "היתר מכירה"". בהמשך מתברר כי לא רק "היתר מכירה" לא יסומן ככשר בפ"ת אלא גם ירקות שיסופקו על ידי "אוצר הארץ" הציוני.
החרדים, שלא אכלו מעולם מהכשר הרבנות, מכתיבים את התנהלותו ואת מה שאמורים לאכול אחרים.

אבל עד לכאן אשמה הרבנות, ומה אשם העיתון?
אני ממשיך לקרוא, ומוצא את הטקסט הבא: "הרבנים המקומיים פועלים בניגוד למסורת ולהסכמים, על פי פסיקת הרב קוק ז"ל".
אתם מכירים את כל הסופרלטיבים שלהם? "גדולי הדור", "הגראי"ל", "מרן ראש הישיבה", "כ"ק מרן האדמו"ר", ושאר ראשי תיבות וזה רק מה שאספתי מהעמוד הסמוך לכתבה (של "קופת העיר" ב"ב שמגייסת תרומות מכולם ועוזרת לחרדים בלבד).
וזה כמובן עיתון שיש לו "ועדה רוחנית" של רבנים, שדואגת שלא יהיה מי שיכבד את הרב קוק זצ"ל יותר ממה שהוא באמת.

הוא לא חשב "נכון" על הציונים הארורים, אז הוא סתם "הרב קוק". כשאצלם "הרב" זה תואר לסתם אברך נשוי.
עכשיו אני מבין למה סבא שלי זצ"ל (הרב יצחק ארטין מראשון לציון), מי שקיבל התר הוראה בוורשא שלפני השואה בגיל 21 סירב לקרוא לעצמו רב. עם "רבנים" כאלה, ו"ועדות רוחניות" ושאר מרעין בישין, כבר עדיף להיות כופר. הכובע לא קובע והמעיל לא מועיל.