נגינה ביד שמאל...

משה למפרט, י"א בתשרי תשס"ו,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

כבר כמה שנים שאני חושב על זה, וכנראה שהגיע הזמן להעלות את זה לכאן. נראה, אולי אני לא היחיד.

לעיתים יוצא לי להקשיב לשירים באמת, כולל המילים, ולא רק לשמוע מאחורי הגב בה בשעה שבה אני עושה משהו אחר (למשל - בנסיעות). כשאני עושה את זה אני לעיתים מקבל צורת חשיבה אחרת על השיר המתנגן.

מלבד כמה נקודות אחרות שאותן אני שומר למבקרי מוסיקה שזה המקצוע שלהם - יש דבר אחד בולט ששמתי לב אליו לאורך כל השנים ושנוא על ידי במיוחד: שירים שמאלניים, ושמאלניים בצורה מחרידה.

אפשר לקחת דוגמא מהשיר האינפנטילי "אני נולדתי לשלום שרק יגיע - אני נולדתי לשלום שרק יבוא" שאין בו אפילו מילה אחת אינטיליגנטית, להמשיך במילים כמו "אנחנו עכשיו בצבא עם הנשק, קסדה על הראש" (חורף 73) ואחרים. ניתן גם להוסיף את העורכים המוסיקלים שמשלבים את שירי השקט והשלווה ("הנה באים ימים של שקט" למשל, ששודר בסביבות הבריחה מלבנון, ובאיזה אוטובוס שמעתי אותו בהקשר לגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון). האידיאולוגיה השמאלנית מחלחלת גם לשירים שנראים בשמיעה ראשונה שלווים ותמימים. ניקח למשל את השיר "מחר", שאותו שרה למרבה האירוניה להקת הנח"ל. כל מי שיסתכל על מילות השיר יוכל לקרוא בקלות את התוכן השמאלני המוטמע בו היטב.


פול חייל שלי פול
בחור שלי עדין.
אם לא תיפול עוד היום
מחר תעמוד לדין
 
ד"ר שלום פליסר


אפשר לומר שאין זמרים ימניים מוכשרים, או ליתר דיוק שזמרים ימניים מחביאים את עמדותיהם מחשש לפרנסתם (מה שנכון, וראוי למאמר אחר), אבל גם זה לא מסביר את היעדרם של השירים הללו.

ובכן, האמת שיש כאלו, ולא כל כך מעט, רק שהתקשורת לא ממש מסתכלת עליהם. אפשר להתחיל במשורר והמלחין המוכשר ד"ר שלום פליסר על עשרות שיריו, אחרים (עקיבא נוף כתב והקליט שיר או שניים, ואני מניח שיש עוד רבים וטובים שפספסתי). למעט "כלא שש" והשיר (המעולה) שלהם "זה היה ביתי", לא היה בשנים האחרונות אף שיר מחאה לאומי שחדר את מסך הברזל של התקשורת האלקטרונית או העיתונות הכתובה. גם כלי תקשורת "משלנו" שכן השמיעו את השירים הללו או כתבו עליהם, סיווגו אותם בצד כ-"שירים פוליטיים" ונמנעו מלשלב אותם ברצפים הרגילים (בה בשעה ששירים שמאלניים טהורים מושמעים ברצפים הללו כבר שנים ארוכות).

אני לא חושב שאני יכול להציע רעיונות ומצבים לתיקון המצב המדובר (רבים וטובים ממני לא הצליחו), אבל בשבוע הבא בעז"ה אני אעשה לכם הכרות אם אחד מזמרי שירי המחאה שהולך להוציא אלבום חדש בקרוב.