זיהום אוויר, זיהום פוליטי

משה למפרט, ז' בחשון תשס"ח,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בפעם הקודמת מישהו התקיף אותי בתגובות על כך שאני פותח את הפה על ה"עדה החרדית" האנטי ציונית ולא פותח את הפה על הנפט ושאר המזהמים שמזהמים את הסביבה המדינית בכל מיני מדינות כמו איראן, עיראק ואחרים.
מה לעשות שהבחור צודק? אז הנה אני עושה גם את זה.
 
כל אחד שנוסע בכביש חוצה שומרון לכיוון מזרח עם חלון פתוח, מגלה כי כמה קילומטרים אחרי ראש העין מתחלפת האווירה והאוויר פתאום צלול ונקי. תענוג. ההרים הריקים מאדם ברובם (למעט יישובים יהודיים או ערביים פה ושם) ומספר המכוניות הקטן יחסית גורם לאוויר שם (ואפילו על הכביש הראשי) לנקי וכיפי לנשימה. אחר כך כשחוזרים לכיוון ערפיח גוש דן, לוקח לפעמים כמה דקות להתרגל חזרה לעשן ולזיהום.
גם אחוז החולים במחלות בדרכי הנשימה, סרטנים למינהם ואחרים נמוך בצורה משמעותית בקרב תושבי יהודה ושומרון (כמו גם תושבי הגליל והגולן, או הנגב מחוץ לערים).
 
אבל לפני כן קצת רקע לא קשור:
אחי חיפש מקור מתח להטענת הפלאפון שלו ועוד ביישוב החרב חומש. היו מספר אפשרויות ואחת המעניינות שבדקתי היא תאים סולאריים. מקריאה באתרים (בעיקר בעברית) העוסקים בנושא, בעצם הגעתי לכל הנושא של אנרגיה חליפית ואנרגיה נקיה.
 
השמש (בינתיים) היא חינם, כך שמעבר לעלות הראשונית של הציוד ניתן לקבל חשמל באיכות לא רעה ובחינם. כבר היום יש פנסי גינה שלא דורשים חיבור חשמל, "כדורים" אטומים שאפשר לשים בתוך מים ואינם צריכים מקור חשמל חיצוני.
יש גם מוצרים שהם בעצם מטען נייד קטן שכל היום צובר שמש לסוללה ובערב אפשר לחבר אותו לפלאפון ו/או מכשירים קטנים אחרים.
 
אין זה סוד כי הנפט ומוצריו משמשים מזה שנים מקור פרנסתן העיקרי של מדינות "נפלאות" כמו איראן, עירק וכיוצא באלה, ובהקשר הגז הטבעי יש לנו את מצרים, רוסיה, הרש"פ ועוד. מדינות אלה משתמשות בכסף אותו הן מקבלות על הנפט והגז לכל מיני פצצות אטומיות ונשק כימי.
 
יש כאלה שמתנזרים במודע ממה שיש לעולם המודרני להציע. אני לא מאלו שמוכנים לגור בחווה אקולוגית ולעשות הכל כמו אצל אבותנו. אני בעד טכנולוגיה, בעד חשמל, בעד לגור ביישובים מסודרים וכו', אבל אין סיבה שלא נעשה מאמץ לנצל את מה שברא הקב"ה כדי לזהם פחות.
גרוע מכך - את תחנת הכח החדשה לא יקימו ביהודה ושומרון, אלא באשקלון, היכן שיש זיהום אוויר די והותר וכמה מאות אנשים מתים כל שנה ממחלות שמושפעות מזיהום אוויר.
 
אז יש לנו 2 סיבות
סיבה בריאותית - אוויר נקי
וגם סיבה אידיאולוגית - לא לפרנס את האוייב
 
אני הייתי מתחיל מהגבעות שמשתמשות בגנרטור ולא מחוברות לרשת הארצית. חבל על הדלק.