פסטיבל רבין, כדורגל וגזענות

משה למפרט, כ"ה בחשון תשס"ח,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
אם לאמר את האמת, אני ממש לא מיושבי (ועומדי, וצורחי) איצטדיוני הכדורגל, ומעולם לא הייתי, זאת בניגוד לאחי הקטן בן האחת-עשרה שראשו עסוק בשטויות האלה יתר על כל מידה הגיונית.

לומר את האמת, זה לא מקום מי יודע מה לבן אדם מתורבת. קללות, שריקות, חזיזים, נפצים, וחומרי נפץ שנגנבו מבסיסי צה"ל הם עניין של יום-יום במקומות האלה. חבריי ששירתו במד"א סיפרו (אז) על היקף הכוחות העצום שמד"א מקצה למגרשים, ולא כאלה שנשאאים מחוסרי עבודה.
כל העולם הפוליטי רעש וגעש לנוכח העובדה שאוי ואבוי, מישהו העיז לבזות את אלוהים-רבינים, ואת תורת השלום מבית מדרשם.


ובכל זאת, מאוד נהנתי לקרוא בעיתוני האוטובוס (ישראלי / ישראל היום), על זלזולם של אוהדי קבוצה ירושלמית בדקת דומיה לזכר ראש הממשלה לשעבר, ועוד יותר נהנתי לקרוא את התגובות הצבועות בעיתונים.
בעיני רוחי ראיתי את אותם חיילים, יושבים באודיטוריום או עומדים דום במסדר הבוקר ומקשיבים על כרחם ל"פקודת היום" של הרמטכ"ל על רה"מ לשעבר, שבשלהּ נאלצו לקום יותר מוקדם ואיבדו חצי שעת שינה. גם סתם חיילים שלא ממש חשבו על רבין, התחילו לתעב אותו על הרקע הזה כמו שנאמר "הקם להשכימך, השקם להרגו". גם הטקס השני בשעות הערב (כן. שני טקסים. לא אחד) לא הוסיף לאף אחד בבסיס שבו אני משרת חיבה לנרצח או לרוצח. סתם בזבוז זמן.
ראיתי אותם בעיני רוחי, על אזרחי, שורקים ומבזים את זכרו ו"מורשתו" של רבין במגרש הכדורגל.


משך שנים שוטפים את מוחה של המדינה הזו במהלך השבוע שבין התאריך העברי לתאריך הלועזי. השנה נוסף לכל הבלגן הזה גם הבלגן סביב הלידה והברית של בנו של יגאל עמיר וחגיגות התקשורת מסביב.
כל העולם הפוליטי רעש וגעש לנוכח העובדה שאוי ואבוי, מישהו העיז לבזות את אלוהים-רבינים, ואת תורת השלום מבית מדרשם. יוסי ביילין, שדם יהודים על ידיו, דרש לנוכח השריקות האיומות לזרוק את בית"ר מהליגה. אחרים רדפו אחרי מנהיגי הקבוצה ודרשו מהם להתנצל.


ועל רבין עצמו מה יש לאמר?
"אף הוא ראה גולגולת אחת שצפה על פני המים. אמר לה: עַל דַּאֲטֵפְתְּ אַטְפוּךְ, וְסוֹף מְטִיפַיִךְ יְטוּפוּן" / אבות ב'
 
מעבר לכך שמדובר באחת הרציחות הכי מוזרות בהסטוריה, עם המון סימני שאלה ורבים כבר לא מאמינים לגירסא הרשמית, צריך להגיד שרבין עצמו לא היה צדיק  הדור. הוא אחראי במישרין לרצח 16 נרצחי אלטלנה, בעקיפין לרצח של עוד אי אלו 1500 יהודים בעקבות "השלום" שלו ושל ממשלתו, ועל הפשלות שלו כקצין בצה"ל אין בכלל על מה לדבר (במלחמת ששת הימים הוא היה בגימלים).
 
 
אני לא חושב שמוצדק לרצוח מישהו ותהא הסיבה אשר תהא (כמובן, סנהדרין מסודרת תוכל לפסוק עונשים כאלה, אבל לא אדם לעצמו), וגם ברור לי שרצח רבין הזיק משמעותית למחנה הלאומי. אני כן חושב שהפסטיבל סביב רבין, יגאל עמיר, הבן שלו, אשתו ושאר ההבלים שסביבו, עבר מזמן את גבול הטעם הטוב, יצא מהפרופורציות ואלו התוצאות.