פרוייקט השו"ת: המחיר וההתעללות במשתמש

משה למפרט, ה' באדר תשס"ח,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
מי אינו מכיר את פרוייקט השו"ת של בר אילן. מאגר תורני אדיר שהופך עם הזמן יותר ויותר לחובה
בעלי מחשבים ניידים מעדיפים את הגירסא הפרוצה, על אף שיש להם גירסא חוקית למהדרין. נוצר מצב הזוי לפיו משתמשי התוכנות החוקיות נפגעים, ובעלי הפיראטיות לא.
בכל בית יהודי. פרוייקט שהחל לפני כמה עשורים והפך למגה-מאגר של תוכן רב בעל יכולות חיפוש מתקדמות. עם שיפור הביצועים של המחשבים נעשה החיפוש מהיר ויעיל משמעותית.
 
הבעיה היא המחיר.
אמי קנתה את הפרוייקט באופן חוקי לפני מספר שנים, במחיר שנע בסביבות ה-2000 שקלים חדשים ויותר, כאשר מישהו חישב שבעלות הזו ניתן יהיה לכסות את ההוצאות על הפקת התקליטור.
אז אמא קנתה חוקי, אבל על כל רשיון חוקי היו עוד 20 כאלו שהורידו את התוכנה מהאימיול, תוך שהם טוענים שמעולם לא יקנו את התוכנה במחירה הנוכחי.
 
תארו לכם שמחר ימכרו את פרוייקט השו"ת בכ-250 שקלים לתקליטור לשימוש אישי. מדובר בסכום שכל אברך מתחיל (כמעט) יכול להרשות לעצמו, והיה משלם בשמחה בשביל הדיסק בגירסא רשמית וחוקית. הסכום שהיה נכנס לכיסיהם של מפתחי הפרוייקט היה עולה פלאים ונותן דחיפה אדירה לכל הפרוייקט.
 
גרוע מכך, על מנת שאי אפשר יהיה להעתיק את הדיסק הושקעו כספים רבים בהגנה על התוכנה, מה שלא מנע מכמה האקרים חובבים לפרוץ ולהפוך את הגירסא האחרונה (15+) לנגישה לכל פרד ממוצע. בעוד שהגירסא החוקית מחייבת את הדיסק בכונן וממררת את חיי המשתמש, בעלי מחשבים ניידים כמוני (וכן משתמשים ארגוניים או מחשבים צה"ליים מוקשחים) מעדיפים להוריד את הגירסא הפרוצה מהרשת, על אף שיש להם גירסא חוקית למהדרין. נוצר מצב הזוי לפיו משתמשי התוכנות החוקיות נפגעים, ובעלי הפיראטיות לא.
 
בזמנו בצה"ל הופעל ניסוי במסגרתו נפתח אתר פרוייקט השו"ת לכלל משתמשי זרוע היבשה. גם שם הסכום שדרשו אנשי פרוייקט השו"ת מהצבא היה ממש לא ריאלי. בסכום חד פעמי (ולו גבוה) ניתן היה להזרים כסף רב לפרוייקט, למרות ה"הפסד" שנראה באופן יחסי.
 
אז יהיו מי שיגידו לי שהמחיר שהוצע (250 ש"ח) לא ראלי. אני חושב אחרת. במידה ויוצע המחיר הזה, כמות הרכישות לדיסק תעלה פי עשרים אם לא פי שלושים, על ידי כל אלו שירצו ויעדיפו לשלם (סכום שפוי, ביחס לשימושם בתקליטור) על השימוש בו.
במחיר כזה יוכלו גם לוותר על כל ההגנות העולות כסף רב ובמילא נפרצות או נעקפות בנקל על ידי "בעלי מקצוע" מסורים.
 
כסת"ח: אין באמור לעיל בכדי להמליץ על העתקת תוכנה ללא רשיון חוקי. רק ציון עובדות. כמובן שאין שום בעיה חוקית למיטב הבנתי בשימוש בגירסא שנפרצה, על מנת להקל את החיים של המשתמש ששילם כסף רב.
 
 
------------------------
בפעם הקודמת חטפתי המון אש (גם בתגובות, גם בפורום וגם במסרים וטלפונים) על הנושא אותו העזתי להעלות.
 
שאלה: בגילאי תיכון ישנן בעיות חמורות שנובעות מהחברה המעורבת.
תשובה: נכון, ואיש לא הכחיש. הבעיה היא שגם להפרדה הקיצונית יש מחיר וצריך לדעת אותו. בתנועת הנוער "עזרא" נעשה נסיון להשיג איזון בהצלחה לא מבוטלת, כאשר פעילויות לשכבת גיל אחת או לא רציניות מפרידים, ופעילויות רציניות מערבים.
 
עובדה: בחברה החילונית (והדתית-לייט, עד כמה שאני מתעב את הביטוי הזה) ישנה בעיה דומה, שנובעת דווקא מהחברה הסופר מעורבת שם.מדוע אתה לא קושר בין השניים?
תשובה: נכון, אבל צריך להבין שמניעיה אחרים לגמרי. יש הבדל בין מי שלא רוצה להתחתן כמו שמעודדת החברה המערבית, לבין מי שרוצה אולם המגבלות לא ממש מאפשרות לו.