שבע הערות על חומש ביום העצמאות

משה למפרט, ד' באייר תשס"ח,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
חומש צילום ארכיון
 
 
1. זה התחיל כבר בשנה שעברה, אבל המשיך ביתר שאת - לא נוסעים בממוגני ירי. לא מסתתרים מאחורי פלדה מגולוונת וזכוכיות-אימה. גם תושבי גוש דן נוסעים בארץ ישראל בלי לפחד. אולי לתושבי השומרון זה ברור מאליו אבל לתושבי פתח תקווה למשל, או בעיקר להוריהם - היה די ברור שלא מאשרים לילדיהם ליסוע ליו"ש ללא אוטובוס ממוגן ירי. הטאבו הכ"כ חשוב הזה נשבר.
 
2. אישור הצבא. למערכת הצבאית פשוט נמאס להתעמת עם העולים בכל דרך אפשרית והם העדיפו לאבטח את הארוע. אגב - מח"ט שומרון שבשנה שעברה מירר את חיי היורדים מהרר, הסתובב בשטח ולא ניכר היה שהוא סבל במיוחד.
בסופו של דבר ברור גם להם וגם לנו שמדובר בארוע שיווקי, ואם כך - למה למרר את חיי העולים? בכיר במטה חומש תחילה אמר לי גם שהצבא הפסיק לגרש את העולים להר, וכי מי שמתעלל בעולים מדי פעם הינה המשטרה.
 
מתנפחים בחומש צילום: חזקי עזרא
 
3. העובדה שניתן היה להגיע לחומש על גלגלים סייעה משמעותית למטופלים בתינוקות או למתקשים בהליכה, וגם ל"הפנינג" והמתנפחים לילדים הקטנים יותר יש ערך. אחי בן התשע צריך לדעת שלצעדה הבלתי נגמרת להר (ברגל בדומה לשנה שעברה) יש סוף מהנה ולא רק עייפות ויובש.
היו קבוצות רבות שהלכו את כל הדרך מצומת שבי שומרון ברגל וסירבו לעלות על האוטובוסים גם בהמשך. גם אני ואחיי צעדו ונהנו.
 
4. אין רע בחוקי. היו כאלה שזלזלו באירוע לאור העובדה שהוא אורגן (גם) על ידי המועצה האזורית שומרון והיה חוקי ובאישור הצבא - אני לא חושב שזה צריך להיות שיקול למניעת הגעה למקום.
יש ערך בפעילות ללא קשר לשאלה אם היא חוקית או לא. מה גם שיש תמיד את המרובעים שקל יותר למשוך אותם לפעילות חוקית ומאושרת.
 
 
5. לא התפלאתי לראות את התלהבות חלק מהקהל בהופעתו של אודי דוידי, אבל היה מאוד נחמד ומפתיע לראות גם חבר'ה צעירים שאוהבים לטעון שהשפה שלהם רדודה - נהנים (לאחר שקצת הקשיבו) מהעברית המשתוללת ומעומק השירים של ד"ר שלום פליסר. את שיריו של פליסר אני מכיר מזה שנים וגם הספר-דיסקים שלו סוקר בעבר בבלוג. פליסר הוא זמר-מחאה שמזה שנים מתחנן שיתנו לו במה ראויה ונראה שהפעם הוא קיבל אותה.
ייתכן שמבצע עם יותר נוכחות על הבמה היה יודע לעשות מהמילים והמנגינה שלו משהו אחר, אבל די סביר שחלק גדול מדי מהללו חרדים לפרנסתם ומפחדים מחרם ומתיוג של "ימין קיצוני".
אגב, בשנים האחרונות ישנה פריחה גדולה מאוד בתחום הכתיבה הלאומית, אבל בתחום הביצוע וההפקה העלויות האדירות גורמות לאנשים להתרחק מהנושא.
 
 
6. גם בהתעלם מהעניין ומהחשיבות האידיאולוגית של הנוכחות במקום - היה פשוט כיף. החל מהמסע אל-על ועד לירידה  ובמבט המהיר תוך כדי הנסיעה על הדרך המאוד ארוכה שעשינו השנה או בשנה שעברה.
 
7. ניפגש בשנה הבאה, ואולי עוד קודם לכן לאחר שמישהו יתקפל ויאשר את הקמת היישוב מחדש. התשתיות כבר באדמה ורק צריך לנקות קצת את צנרת הביוב ולחדש את מה שהערבים גנבו.