קולות של חיות, ושאר מרעין בישין

משה למפרט, כ"ט בחשון תשס"ו,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

הפעם, בניגוד להרגלי לכתוב על המצב במדינתנו, בחרתי לכתוב על נושא אחר. סטודנטים בהתהוות, סתם סטודנטים וגם סטודנטים לשעבר יוכלו בשמחה להזדהות איתו. אלו שלא - יחשבו פעמיים כנראה לפני שילכו ללמוד מקצוע מדוייק.

היום אני רוצה לכתוב על חומר מסוכן מאוד. חומר שגורם לתופעות ששוות מחקר בפני עצמו.

במבט ראשון הוא נראה חומר לימוד תמים (ואני מצטט: חשבון אינפיניטיסמלי מהווה בסיס לכל המדעים המדויקים. ללא אינפי, מושג האינטגרל והנגזרת לא היו קיימים שהן מרכיבים הכרחים בפיזיקה, הסתברות וסטטיסטיקה, וכמובן בתחום המתמטיקה), בפועל, מדוייק יותר לומר שמדובר בסם מסוכן.

מאז תחילת הסמסטר הראשון גיליתי תופעה שבתחילה נראית לי מוזרה: כמעט בכל ימות השבוע (להוציא שני וחמישי) בשעות הערב, חבריי לספסל הלימודים פשוט מתחילים להשתגע. החל מאנשים שמתחילים לעשות קולות, לקשקש בלי פשר או סתם לרקוד כמו ילדים בגן חובה.

מדובר כמובן באנשים רציניים, סטודנטים למקצועות נחשבים כמו הנדסת תוכנה (אני...), הנדסה רפואית, ניהול תעשייתי, ביו-אינפורמטיקה, הנדסת מחשבים ועוד.

בתחילה חשדתי כי מישהו הזריק חומר ממסטל (אלכוהול, חשיש, לא יודע מה) לתוך השתיה בארוחת צהריים בחדר אוכל, אולם לאחר שהתברר שהתופעה קיימת גם אצל כאלו שלא אוכלים בחדר האוכל - נותרתי עם סימן השאלה.

לקח לי עוד שבוע להבין שיש קשר ישיר בין שיעור "חשבון אינפיטיסימלי" בצהריים או שיעורי הבית במקצוע הזה, לחוסר השפיות המזעזע שמופיע בשעות הערב. מי שלמד בצהריים או בערב על כך ש-X או N שואף לאפס (ומה לעזאזל שואף/מסניף המרצה ?!), בערב נראה כמו אדם שברח מבית משוגעים. כך ניתן לראות סטודנטים יושבים מסביב לשולחן שעליו תרגילים באינפי, ומתחילים לחכות קולות של חיות (אלמלא הייתי מצלם בוידאו - איש לא היה מאמין לי !), לשיר שירים של ילדים בגן, לפלוט שטויות בלי קשר (ואחר כך להתנער "למדנו אינפי") וכיוצא בזה.

אדוני שר הבריאות - איפה הפסיכיאטר המחוזי ?
או שמא עדיף אולי לפנות לממונה על גן החיות התנ"כי, שיישמח לקבל לשורותיו כבשים, עיזים ופרות ?