הלנו זה לא יקרה

נתנאל קראוס, י' בכסלו תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

אל יתפלא הנער היהודי המתכנן ללבוש מסכת סקי ולהרים אבן כאשר יקבל פחות גושפנקה מן הציבור שלו
שישי בערב לפני שבועיים-שלושה. בין מנחה לערבית עולה אחד המתפללים. דבר תורה. פותח בעניין "...בית המריבה..."
שורה לפנינו יושב אב צעיר. "השלום", הוא מתקן בשקט.
אני מתאר לעצמי שבהתנחלות התסריט הפוך. עולה דובר ומתחיל " בית השלום". באחד השורות לוחש לעצמו מאן דהו "המריבה".
קיים מן הסתם הבדל בציבור שלנו, בין אלו היושבים בערים לבין אלו הגרים כביכול בקו החזית, בכל הנוגע לדרכי פעולה שמעטים מן הציבור מתירים לעצמם. משום מה האינטואיציה אומרת שמול המסך יותר ויותר אנשים, מתנחלים או עירוניים, מרימים גבות. צופים בנערים ההם עם החולצות על הפנים. ממלמלים לעצמם. בפעמים הבאות אל יתפלא הנער היהודי המתכנן ללבוש מסכת סקי ולהרים אבן כאשר יקבל פחות גושפנקה מן הציבור שלו.
ייתכן גם והבעיה אינה העובדה שפינו את בית השלום/מריבה (סמן את שמרגיש לך על המצפון). הבעיה האמיתית עלולה להיות הבחור בן השש עשרה שרק לפני שלוש שנים חגג בר מצווה, 17 שרק לפני 4, 18 שרק לפני 5. הבחור ההוא שהתרוצץ שם רעול עם לבנה ביד.

הה' האמיתי.
מי אשם בהתנתקות? צבא "הגירוש"? שורת פוליטיקאֵי "הגירוש"? שמאל "הגירוש"? הם, רק הם. ואנחנו? אנחנו בסדר, בטח בסדר. אלוקים בטח מצמץ באותו הרגע. בגלל זה חטפנו.
אם להצביע על אשמים ולהדביק כינויים מדוע לא לציין את הבוס הגדול. הוא שתחת שרביטו עוברים כצאן ללא יוצא דופן. הלא מעל כל השותפים לגירוש עומד האלוקים. ואם כבר בשמות עסקינן מדוע לא נקרא לה' – אלוקי הגירוש?

ה-'לנו זה לא יקרה' הלזה.
האם תיאר לעצמו שלמה המלך שבית המקדש אשר בנה עפ"י הוראה ממעל ייקרא לעתיד לבוא בית המקדש הראשון? כשחזרו מן הגלות והקימו את בית המקדש השני, האם ידעו שייחרב גם הוא? אנו החכמים השכלנו להבין את הסיבות. הו וודאי, הבית הראשון נחרב בשל כך וכך והשני עקב חטאים אלו. פחח... כזה פשוט, כה ברור, הכיצד לא שמו לב לכך בעצמם?! תמוה ביותר. מהיכן רכשו את הביטחון לעשות הדברים הללו?
כמובן שלנו זה לא יקרה. אין מצב. בכלל גלות שלישית לא תתכן. זה כתוב אפשהו אנ'כמעט בטוח אז אפשר לעשות מה שבא לנו. זה לא כאילו שה' לא מצא דרכים מקוריות משלו להעניש מבלי לפגוע בשושלות שהבטיח לשמר. בעלי חסינות כביכול.
לא קמו הנביאים שיתריעו על גלות שלישית. אין נביאים היום, לא כאלו שיתייחסו אליהם על כל פנים. אך את
מרעילים עם מנת יתר של אידיאליים, גורמים להם לחשוב שהם הם מצילי האומה
האפשרות אין להוציא מכלל ביצוע. באם חלילה, דורות אחרי ימצאו את ההסברים. אה כמובן הם חטאו בכך. פחח... כזה פשוט, כה ברור, הכיצד לא שמו לב לכך בעצמם?! תמוה ביותר.

בא אדון, רבי, וואט אבר ובמילים חדות והוכחות הלכתיות, לא פחות, מוכיח לנערים מה עליהם לעשות. מרעילים עם מנת יתר של אידיאליים, גורמים להם לחשוב שהם הם מצילי האומה. על גביהם הנטל. הנותרים במערכה. שוטף ומדיח את כלי המשחק.
שוד ושבר, פתאום ישנה התנתקות. פתאום פנוי בתים. נכשלו? נבגדו? לך תדע מה עובר לאותם נערים בראש. מזה זמן מדברים על איבוד שליטה. הנשק שיצא מכלל שליטה.
אולי כדאי לתפוס את היושבים ברמה המובילים את אותם נערים רעולים בעזרת סיסמאות. אולי כדאי לתת לצעירים הללו לקרוא את החדשות בהם מעיין רוב העם. אולי מספר שיעורים בהליכים מתוחכמים ומשפיעים יותר מאשר להצטלם בעודם זורקים אבנים על שוטרים או חיילים.
קצת חומר למחשבה. בתקווה להזיז טיפונת הצידה את כל מה שדחפו להם לראש. לא משימה קלה כשמדובר בנוער צעיר ועקשן. כזה שכבר הבין איך הכל עובד ולמה.