החרדים והוט - נקמת הטכנולוגיה

משה למפרט, ד' בשבט תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בשנים האחרונות נבנו קריות חרדיות ויישובים חרדיים רבים. בכל המקומות האלה היה מי שדאג להילחם על כך  של-HOT, חברת הכבלים לא תהיה דריסת רגל במקום. היו מקומות (כך לפחות נכתב בפורום "בחדרי חרדים") בהם פורסם שנעשה שימוש בתשתית הכבלים בבניין (אותה הקבלן מחוייב לבנות במסגרת החוק) על מנת לחבר את תושביו לגנרטור המספק חשמל "כשר" ובלתי חוקי בשבת.
 
אלא, שהטכנולוגיה, כרגיל, מתפתחת לכיוונים שאותם מנהיגי הציבור הזה (או מדויק יותר - אנשי החצר שלהם) לא העלו בדעתם. לפני שנים בודדות החלה חברת הכבלים לספק שרותי טלפון במחירים העדיפים בהרבה על אלו של בזק. כאשר תושבי השכונות החרדיות ניסו להתחבר הם גילו ל"הפתעתם" את מה שידוע זה שנים ביהודה ושומרון - אין תשתית. ל-HOT אין שום אינטרס כלכלי לחבר שכונה לכבלים רק בגלל דרישה מינורית יחסית וגם אז רק לשרותי הטלפון (ואולי בודדים שירצו להתחבר לאינטרנט).
 
מסקנה: לא שאני חושב שיש תועלת כלשהי בטלוויזיה בכבלים, אבל גם להחרים את הטכנולוגיה באלימות זה כלי שמתגלה כחרב פיפיות שמכה בעיקר במחרים.
 
 
אגב, מסיבות דומות, בעוד שנציגי YES מתקינים צלחות אפילו במאחזים מבודדים, HOT לא מוכנה אפילו לחבר את תושבי היישובים הגדולים ביהודה ושומרון, מה שמשאיר את תושבי האזורים הללו ללא תחרות אפקטיבית ל-ADSL של בזק, שמצידה רשתה בשנים האחרונות את רובם המוחלט של היישובים הבינוניים ואפילו לא מעט יישובים קטנים ומאחזים.