הדתיים הצ'וּקוּמוּקוּאים

נתנאל קראוס, י"ד בשבט תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

הם מפחדים.
תלו שלט על כביש חמש, קצת אחרי היציאה מאריאל, אחד נוסף ראיתי באחד מהישובים בהם עובר קו 73 המייגע. אם לא הצבעת – הצבעת לשמאל. מודעה דומה שהופיעה בעיתון סיפרה על רקדנית תל אביבית בת 26 שהצביעה ליהדות התורה באותו האופן.
הם מפחדים כי הם יודעים שהרבה לא מתכוונים להצביע. חלק בגלל שהבומרנג שלהם (העצמת טראומת ההתנתקות) ביצע יוּ-טֵרְן, חלק יצביעו בשדות זרים.
לצעירים ביניהם אמרו שרגע זה הוא רגע מכריע. לא אמרו להם שזה מה שאמרו בכל הפעמים הקודמות. אז בררר... בטח שהם מפחדים, עכשיו הכל על הכתפיים שלהם והם מנסים לדחוף כמה שיותר, להשפיע על, לדבר עם.
בסך הכל בחירות, מה הביג דיל.


יש את החכמים שמצביעים ליכוד.
טרמפ מעולה, אני נכנס. איכשהו הולכים לאיבוד, אח"כ גם נתקעים בפקק. הרבה זמן לדבר. כיפה גדולה, זקן קצר סמיך, משקפיים. דברי תורה, פוליטיקה. ימני מובהק. מצביע ליכוד. למה? פייגלין. אבל העיפו אותו לאיזה מספר גבולי? לא נראה לו. כשהוא מוריד אותי אני מאחל לו נסיעה טובה, מנסה לעודד עם יהיה טוב, ככה כתוב. שם הוא נשבר ועם כל המוטיבציה והאמונה, "השאלה מתי?", אומר.
הוא מצביע ליכוד. אז יופי שחלק מהאחראים להתנתקות עברו לקדימה, את העובדה שכמעט חצי מחברי המפלגה הצביעו בעד המהלך הוא הדחיק (45% מול 55%, כפי שזכורני מזמנו). ומר נתניהו, הו מר נתניהו. בכלל, מיסס ליבני, מיסטר ברק, סר נתניהו. יחי ההבדל האסטרונומי שבין המועמדים.

יש את החכמים שמצביעים ליברמן.
נו אז לא תהיה להם אזרחות. אז מה? זה יפתור את הבעיה? לא.
אז הוא ידבר בשפתם וייכנס ב... אז מה? זה יפתור את הבעיה? אולי.
בנוסף לעמדות הללו, משהו כן יקרה. פתאום יעלו נושאים שפספסתם במצע המפלגה. עכשיו, בשלב הסיסמאות, תופסים את הגל שאפשר לרכוב עליו הכי גבוה.

יש את החכמים שמצביעים ש"ס.
מפלגה שמשרתת סקטור מאוד ספיציפי. את/ה, הדתי-לאומי ממש לא מעניין אותם, העיקר שתצביע, בכל זאת הם שמו בשבילך פס כתום במודעה שקיבלת בעלוני שבת. חוץ מזה אם אתה ספרדי שלא רוצה ללכת לגיהנום בשל השתאכנזות אתה חייב לשים ש"ס, ככה זה כשהמפלגה משמרת איבה עדתית.
כמובן גם הראו נחישות ביציאה אל מול האויב. נו באמת מה יש להם לדאוג, הבנים שלהם הרי ממיתים עצמם תחת המזגן באהלה של תורה, מסתערים בפלפולים וגמבות. וזה במקרה הטוב.


ויש כאלו שישימו ב' או ט'.
אח אעפס, נו שיהיה. מה לעשות? אז שיהיה המפד"ל האלה, כן כן, בית יהודי איך שקראו לעצמם. אני אשים ט' כי צריך, אה... מה שיהיה יהיה. אני מיואש, אני עייף, התייבשתי בצומת כשחילקתי פלאיירים, כאבו לי הרגליים אחרי שעברתי בין בתים, כל כך השתדלתי. הלך לי הגרון, שרתתי בצבא אפילו שהיה קשה, רוצה לתרום לחברה, איזה בעסה שהחיים קשים, למה אף אחד לא מוחא לי כפיים, אוף. אני דתי/ה צ'וּקוּמוּקוּ עם בטחון עצמי בגודל אפונה.

צא מזה בן אדם! צאי מזה בת אדם!
מה לעשות, אז המפלגות שלנו הם לא סרטי קיץ עם תקציבי עתק ואפקטים מסנוורים. הם לא צועקים ססמאות או משמיצים. אז הם קצת חננות, בסדר.
אז במקום להתרכז באקשן ושטויות הם עובדים. אז יש להם שפם במקום זקן. אז הם מהמגזר, אז מה? גם אנחנו מהמגזר ויצאנו לא רע כל כך, יצאנו מעולה.
לא חרד"לים מספיק בשבילך? לא מספיק משוגעים שלא רואים בעניים? לא שכרו מספיק פרסומאים שיקפיצו לך ת'אדרנלין?

אתה שם ליכוד? שים ליכוד. ליברמן? ש"ס? מה שבא לך. אני כבר הפסקתי להתווכח עם חברים. אולי אפילו לא תצטער על זה אחר כך. אבל המגזר שלך, הבית שגידל אותך, הערכים, בהם אתה בוגד.
ממש ככה.
בוגד.
שיים און יו.


אני מצביע ב'. זה מר אורבך, הזדמנות כזו אסור לפספס, תודו.
ובקשר לטור הקודם- הם חתמו על הסכם עודפים. כבר משו.

קינוח: לתת הכל, לא את הקול
הממ... עכשיו שאני מסתכל על זה שוב ניראה כאילו ממש העתקתי את אותו רעיון.
אז מה. ליכוד, ליברמן, ש"ס, העתקתי. אז מה.
לא העתקתי, יצא דומה, קורה. באמת...