שתי עצות לנבחרים: בלי צנזורה, עם תחרות

משה למפרט, ג' באדר תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
הממשלה החדשה תהיה כנראה ימנית ודתית על אפו וחמתו של ראשה. כמה רעיונות קטנים שנבחרינו יוכלו להפיק מהם תועלת:
 
1.  לא להילחם בזנות המשודרת, המודפסת והמוצגת לראווה באמצעים חוקיים. זה נשמע מאוד מאוד קורץ מסיבות של צניעות ו/או זכויות האישה, אבל כל מלחמה נגד הדברים הללו תיכשל, בעוד שנגלה את עצמנו מוגבלים. חוק שמים פתוחים לחלוטין, לכל סוג וצבע הוא הערובה היחידה לכך שגם שידורי איכות יוכלו להיות באוויר, וערוץ 7 באינטרנט הוא רק הדוגמא החיה והטובה ביותר לכך.
אמנם כאדם דתי יש לי שאיפה לתקן עולם ולהכרית את הזבל מן הארץ, אלא שכל נסיון לצנזר את האינטרנט כמו שניסתה ש"ס בכנסת/ממשלה הקודמת, נידון לכישלון אפקטיבי - אך יגרור סתימת הפיות של ה"מסיתים" וה"מדיחים" מצדדיה הלא-שמאלניים-קיצוניים של המפה באותו מדיום, בדיוק כמו ששידורי "פלייבוי" נמשכים אך ערוץ 7/INNTV לא יכול לשדר בכבלים גם לו ירצה.
 
את הצנזורה לסוגיה צריך להשאיר ברמת משתמש הקצה שיכול לבחור אם ירצה את "רימון" ודומיו, וכן יכול לבחור לא לצרוך את הזנותונים.
 
2. לא להתעסק עם רשות השידור. זה נכון שרשעות השידור זוללת תקציבי ענק מהציבור ומבזבזת אותם למטרות לא ראויות, אולם המלחמה בה פשוט מיותרת בעידן השמים הפתוחים. השקעת האנרגיה במלחמה ברשעות השידור המתנוונת פשוט מיותרת, עדיף לתת לה אלטרנטיבה ולתת לה לגסוס מעצמה. יש עוד בזבוזים רבים אחרים במערכות השלטון, ועדיף קודם לחיות מאשר להילחם עם הגוף רב העוצמה והמסוכן.
כנ"ל תחנת הרדיו הצבאית רבת העוצמה וחסרת האיזון.
 
3. לחייב את חברות התקשורת לעבוד בפריפריה. במצב הנתון לחברות הכבלים, ומתחריהם שיבואו אין שום עניין לפרוש תשתית באזורי יהודה ושומרון,  כמו גם הגליל והנגב.
צריך לחייב את כל מי שירצה להתמודד בשוק הזה, לפרוש תשתית בפריפריה כתנאי לקבלת הרשיון. חברות התקשורת קצת יבכו שזה לא כלכלי אבל רגולטור מספיק נמרץ יצליח להגיע לפשרה שתחבר לתשתית את מרבית היישובים הבינוניים לאינטרנט וטלפון בכבלים ו/או בכל טכנולוגיה אחרת שתצא מחר לשוק.  משחקי הכבלים  ובזקעם WiMax (תקשורת אלחוטית בטווח רחב) נשמע כמו פיתרון מושלם לכיסוי היישובים. 
תחרות בתחום התקשורת תועיל לתשובי האזורים, אם כי פחות לבעלי חברות התקשורת.
 
 
שינוי הכללים בתחום התקשורת יהפכו את חיינו להרבה יותר נוחים ונעימים, ובעיקר - יעילים. תחרות אמיתית בתחום תוביל לשיפור תנאי ויציבות התקשורת ביישובים,  יעודדו את חופש הביטוי (עם מחירו בתחום חוסר הצניעות נחיה בכל מקרה), וכמו כל עבודת תשתית - יעודדו ויפתחו את ההתיישבות.
 
וכאן המקום לברך את הנבחרים החדשים מכלל מפלגות המחנה הלאומי - בהצלחה.