מטרת החיים

נתנאל קראוס, ב' באדר תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
בשיעור א', החברותא הבוגרת שלי, בסיומה של עוד שעה מתוקתקת למהדרין, העניק לי כבדרך אגב ספרון קטן. "קח תקרא."
ספר אדמדם קטנטן עם אותו מבנה כריכה שתאם להוצאה המוזלת שהפיצה ספרי קודש בהזמנה לישיבות. הכותר נשא את הטייטל מטרת החיים, לא פחות. היית מאמין? הסוד הגדול ביותר, השאלה המטרידה מעל ומעבר, ה-למה הקשוח מכל. הנה אתה מחזיק את התשובה בידך, כמוסה במספר דל של דפים.
"חומר טוב," אמר.
קראתי.

מהי מטרת החיים? משמעות לעצם קיומנו אנו. הקטנים, הרבים, השונים. למה אנחנו פה?
נדמה כאילו רק הנוער עסוק בשאלה זו, רק לו הקושיות, תוהה וחוקר, דורש. למה אני פה? האם באמת? כן? לא? תענה לי רבי, אהממ, ..בבקשה.
תרים אחר תכלית. גומעים ספרי אמונה ומודעות עצמית. מבוגרים גם כן היו בעבר צעירים. באמת. גם הם חיפשו משמעות. אך מאז, ככל הנראה, התייאשו מן המסע לעבר האופק, עזבו את זה בצד, המשיכו הלאה.

למה אנחנו פה? האם באמת ישנה סיבה. האמנם למישהו תשובה.
ואת או אתה. תנסו לעצור רגע, להרהר, הממ...
למה אני פה? הממ...
האם יש תכלית לחיי? הממ...
משמעות? ממ...ממשמעות...
כל אחד מאיתנו מחזיק במשהו. לעיתים זו כורסת שיאצו מפנקת, לעיתים זהו קצה חבל שמתחיל להיפרם. אבל כמעט כל יושבי תבל מחזיקים במנטרה כלשהי בניסיון להעניק לחייהם כיוון ומשמעות. לופתים אידיאל מהמדף, מלטפים אותו יפה יפה ומחליטים להיות חברים לנצח.
זו דרכי.
בה אלך.
אעזור לחלשים. אשמור על העולם. אעלה חיוכים. אוסיף אושר.
קיום מצוות. גן עדן. למי זה לא הופיעה באצטלת המשמעות? נו נו נו.

מאז אותו ספרון פגשתי מיני שאלות שהקפיצו לי את הגבה בכזה כוח שכמעט ויצאה מהמקום. וואלה?! פתאום אתה חושב על איך זה שאתה לא חשבת על זה, ממש עמד לך מול העניים.
גן העדן כתכלית.
כל מה שקורה כאן, כל שאני עושה, זה בכדי להגיע לגן עדן. חלילה לא לחניון, גם לא להיתקע בקבלה. והקושיה שעלתה – אדם וחווה נוצרו בגן העדן מלכתחילה. אז רגע, לא היית להם שום תכלית? משמעות? סתם שם? ומדוע לא נבראו מחוץ לגן העדן עם הבטחה שאם יהיו טובים יכנסו.
מה גם שייתכן והיחס שלנו לגן העדן שונה מכפי שתואר בראשית, מי דמיין שדווקא שם נמצא כזה נחש.
כך גם לגבי 613 ותת אלפי המצוות. לאדם וחווה היו שתיים-שלוש לערך ומתוכן רק אחת נכנסה לתרי"ג. אם קיום מצוות זוהי תכליתנו אז מה קורה איתם או אף עם אברהם אבינו. וגם על התירוץ ש"כל אחד והתכלית שניתנה לו בזמנו" ניתן לתהות האם מדובר בה-משמעות או במן 'משמעות התלויה בדבר'?! תכלית מתחלפת. רצונו של מקום זמני.

משמעות. תכלית. סיבה.
שמא, על אף העובדה שיהיה לנו קשה עם הרעיון, אין לנו מושג מהי אותה "משמעות".
כיצד ניתן להבין את סיבתו של מי שממילא נשגב.
מטרת החיים.
לא יודע.
מה באמת.

רעיון מישו?