רשימת קריאה

נתנאל קראוס, א' בתמוז תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7


את המקום הראשון לא תופס התנ"ך, מסכת שלא צפיתם או ספר יהודי נעלה אחר
שיווק יהדות.
אין כזו עז. אמנם שומעים זאת לא מעט, נקודה שצריך לשפר ולייעל אך, בעיקרון, אין דבר כזה. מעולם לא שיווקנו את היהדות, אנו לא עושים זאת, גם לא מחר.
יהדות זה לא קורנפלקס בסופר או ליין חדש של טי-שרטים. אנחנו מקרבים. לא קופצים על אנשים עם "קח תקרא זה יעיף אותך", "זה הדבר הבא", "ממממחשמל!". משהו בסגנון של סליחה אדוני, טפיחה קלה, אני חושב שזה נפל לך, שייך לך.
מלבד עניין של ניסוחים ועטיפות, מדובר בתפישה וסגנון.
תפיסה: אינני לומד לשווק אם כי לומד להציג זו בצורה נכונה לימינו אנו. כל דור ושפתו הוא, וכבר דש בזה הרב.
סגנון: היהדות אינה דת, אפורה, ימי-בניימית. היום, בעידן הניו אייג', יהדות זו דרך חיים. וילונות לבנים נעים ברוח, עלווה נוטפת טל. שלווה.
אפשר לקרוא לזה שיווק, גם אני עושה זאת לפעמים, אבל זה לא. אפילו טיפה מעליב.

אוקיי, סבבה. מה זה משנה. אתה מכיר את הרבנים האלו, התותחים הכבדים, שמחזירים אולמות שלמים בתשובה. איך שהם זזים, כמה אנרגיה. מדברים בשטף, מוכיחים, מבהירים, סוחפים.
לא רוצה להרוס לכם, אבל בכל זאת, אותם רבנים/דוברים הם בסך הכל האחרונים בשרשרת המודעות שאותו יהודי עובר. אלו שעושים את הפינישים האחרונים, סוגרים קצוות.
הראשונים בשרשרת הם אנחנו, "הפרפורמרים" הפחות מקצועיים. אנשי השורה, אלה עם הכיפה והחצאית שמסתובבים ברחוב. נציגי השטח של האלוקים. 24/7 בתפקיד, בכל מקום. משום כך, כנראה, חילול ה' כה חמור.
הדתיים האלו...

אנחנו רוצים לעשות, לתרום, להיות מֵענצ' אמיתי. אולם בין הצגת ביטחון זו או אחרת, צפות מחשבות על צורך במעט הכוונה. ובכן, פרופסור אני לא מתיימר להיות אבל ממעט הניסיון אשטח בפניכם רשימה שעזרה לי, אישית, המון. לשיקולכם.
ספרים:
1. כיצד לרכוש ידידים והשפעה\ דייל קרנגי: את המקום הראשון לא תופס התנ"ך, מסכת שלא צפיתם או ספר יהודי נעלה אחר. תאמינו או לא, אנחנו יודעים כל כך הרבה. מספיק שזורקים נושא לאוויר ופתאום מדרשים מכיתה א' קופצים, דרושים של הרב בבית כנסת, שיעור מהתיכון. כמובן שצריך, לא אתה בן חורין ליבטל ממנה..., אבל, בכללי, יש לנו ידע טוב, באמת. עכשיו צריך לדעת איך להעביר את הידע הזה.

מודעות היא עסק מסובך. למשל מה אם אומר לכם שאנו מידי יום תומכים בטרור ובעולם הערבי. בחדווה ופי כמה כשמצאנו דיל. מתגאים בעניין ומנפנפים בסכומים שהשקענו. כעת נשים לב לתהליך- ברגע שיצוין שזה בגלל שאנו ממשיכים להשתמש בדלק שמקורו בארצות ערב, או אז התא האפור מתעורר משנתו. כן אה. אנחנו מכירים את זה, אבל אתה יודע...
פחח...
בחח...
חחח...
והרי לנו הסיבוך. הנה אנו מודעים לבעיה אבל היא נדחקת הצדה. אף אחד (ואולי העניין מכוון) לא שם את האישו במרכז הבמה. וכך העסק נשאר.
כנ"ל לגבי קירוב לבבות, להשכיל כיצד לנער את התא האפור, לסדר לו את העניבה, לתת לו מיקרופון. לגרום לאחינו ואחיותינו לעצור רגע ולהפנים.

שלא תטעו, זה לא סתם עוד ספר, זה התנ"ך של יחסי ציבור. השמונים ושמונה שקל שיהיו בין ההשקעות הכי טובות שתעשו בחיים שלכם. לא תיאוריה או עוד ביוגרפיה נוצצת אלא ניסיון חיים עשיר שנרקם לספר הדרכה פרקטי.
זהו. שארית הספרייה איש-אישה בונים לטעמם. רק לשם הדוגמא בעלמא אביא אני ספרים שהשפיעו והועילו לי "בשטח". 
2.  תנ"ך: בלי פרשנים שיחזיקו את היד. פשוט לקרוא. כמה הפתעות.
3.  פרקי אבות.
4.  גמרא.
5.  מסל"ש.
6.  דרך ה'.
7.  שמונה פרקים לרמב"ם.
8.  הרב סולוביצ'יק (איש האמונה ועוד).
9.  הרב קוק (אורות ועוד).
10. ספר החינוך.
11. כוזרי.
12. קהלת: אחורה, קדימה. כמה פרשנים שתרצו, פשוט לעוף עליו.
13. הלכה: עם דגש על הנקודות בהם ההלכה עשויה להפתיע שואלים סקפטיים.
14. ספרי ידע כללי: פילוסופיה, היסטוריה, מדע וכו'.
15. ספרי עצות.

קריאה מהנה.
בלי לחץ. דף, דף. ספר, ספר.
ליהנות

.