מדריך לבטחון עצמי

נתנאל קראוס, י"ג בתמוז תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

אם אתה חושב שיש לך את זה אז יש לך. אם אתה חושב שאין אז עדיין יש לך את זה
כרגיל 947 היה מלא. נעמדנו מאחור עייפים מיום המיון הארוך. עוד בחור טוב. במשפחה שלו שליח לשעבר. הוא עצמו למד בישיבה, שירת ביחידה טובה. לא היה לו טוב אותו יום, הרגיש. גמגם, הלך לאיבוד. איחלנו בהצלחה אחד לשני לכשנפרדנו.
ימים אחרי אני התקבלתי. אותו לא ראיתי שוב, אבל לכו תדעו. באם אכן קיבל תשובה שלילית נפרשו לפניו שתי דרכים. האחת – יאוש, שזהו וזה לא בשבילו. השניה – אוקיי, ניסינו. היית חוויה טובה, אולי עוד לא בשל, עדיין לא משופשף מספיק. ניפגש בסיבוב הבא.
בתחנה, כשירד, קיוויתי. למה לא. הרי מה ההבדל בינינו, אני לא יותר טוב.
מצד שני אני התכוננתי. שנתיים וחצי לערך.
והוא?

דיברנו מעט במודעות גם נגענו בספר חשוב אך עד כאן לתאורטיקה. אחד הכלים החשובים, אם לא היחיד, כאשר מגיעים לשערי המציאות, הפרקטית, זו תכונה. כרטיס כניסה לדלתות רבות וביניהן עולם השליחויות בחו"ל, עבודות ועוד. יש מי הנע בה, לכאורה, בטבעיות אך ככלל בטחון עצמי הנה תכונה נרכשת. זה הכל.
לא פעם, גם לא פעמיים. מאות פעמים, משתאה בקנאה, צפיתי באותם נפוחי החזה, עשירי מימיקה, מנופפים בידיהם ללא מורה מול קהל רב.
איך הם עושים את זה?
מדוע הם לא רועדים?
קולם שאינו משתתק.
הרגליים לא קופאות במקומן.
המילים העומדות בסדר מופתי ומכוון.
מאין לאנשים הביטחון? שאול שאלתי. גם אני רוצה. אצתי, ניסיתי. עליות ומורדות. וגיליתי סוד קטן ומפתיע – זו אשליה. גרמו להם להאמין שיש להם את זה. הפידבקים שקיבלו, ואין משנה אם אלו המשפחה או החברים. אם אתה חושב שיש לך את זה אז יש לך. אם אתה חושב שאין אז עדיין יש לך את זה, כבול בשלשלאות של פחד וחוויות שליליות, מחכה לרגע שתאזור אומץ ותתחיל לנסר.

ראשית, נקדים בכך שההליך עצמו מסוכן משום שגבול דק, עד מאוד, מפריד בין בטחון עצמי לגאווה. אין ממש עצות מפני אותה תהום, אף ללמוד מסל"ש בע"פ לא בהכרח יעזור ודווקא מפני שתכונה שלילית זו מסגלת כל עניין ורעיון לשם האדרתה. ראו הוזהרתם, לא שזה יעזור כי מי יכול לקווים אדומים כה דקיקים. יש לקוות שלבכם טוב או שאדם, כזה אחר, ינער אתכם היטב אם וכאשר תסטו. חלילה.

סוגים מספר לביטחון עצמי. כל אחד והמוטו אותו אימץ.
באופן כללי ניתן לחלק לשניים בין אלו בעלי הביטחון השברירי. אותם המנמיכים קול בטון או שניים, משדרים סמכות בעזרת פאוזות וטקטיקת תזמון הרמת הגבה. הסוג המאולץ שנע על אותו גבול דק שבין ביטחון עצמי לגאווה. הזמן ילטש, ניסיון החיים יעדן. הם על הדרך.
וישנם אלו שעוד מקטנותם טופחה בם אותה הרגשת יכולת. מקרינים אמון. אינם מפחדים מסיכונים קלים והתפדחות. הטבעיים, לכאורה. אשריהם.

בעל בטחון עצמי מרגיש, כפי המשתמע, בטוח בעצמו, ועל כן אינו חש צורך בהול להחצין זאת

בין בעל בטחון לגאווה.
על דרך הכלל, בעל בטחון עצמי יקשיב יותר מאשר יביע דעתו. מוכן יהיה, בטוב טעם, לצחוק מעצמו. במהרה יהין להסכים לדעתו של אחר. במפגש רחב לא בהכרח יוסיף את דעתו לצבר שערמו, זה מכבר, הנוכחים. צניעות לא תהווה לו אתגר. כמו כן, קרדיט לא יתקשה לחלוק עם חבר ומה גם לא יתעקש לגורפו. לעומתו, בעל גאווה יטה לדבר יותר מלהקשיב. יסלוד, כמפני אש, מבידוחין שעל חשבונו. ימנע מלהסכים לדעתו של אחר, אם בכלל, ובל נזכיר להודות בטעות. ידאג לתקוע יתד עם שלט ניאון בראש ערמת הדעות. צניעות? בטח, הוא הצנוע שבעולם. וכמובן, ישתלח ויגוס בקרדיט.
ובקצרה. בעל בטחון עצמי מרגיש, כפי המשתמע, בטוח בעצמו, ועל כן אינו חש צורך בהול להחצין זאת.


המתכון:
1.מעל לכל צריך רצון להתמודד ונכונות להיתקל במכשולים. להיות מוכן לעבוד בשביל להשיג את שחשקה נפשך ולהבין שכל ניסיון הוא שיעור ודווקא הטעויות שאתה תבצע ילמדו אותך הכי הרבה.
2. עקרון התרגול: בפעם הראשונה שתעשה משהו יהיה לך הכי קשה שבעולם, בפעם השניה אתה תדע שכבר עשית את זה אבל יהיה לך עדיין "הכי קשה שבעולם". בפעם השלישית ההרגשה תהיה אותו דבר אבל אתה תרגיש קצת מטופש כי כבר עשית את זה פעמיים וגם אם היו פאשלות לא איבדת את ההכרה. מכאן והלאה אתה תצליח, אט אט, לשלוט בתסמינים, שעדיין יהיו קיימים, ולבלום אותם מלצוף מעל לפני השטח.
3. להתחיל בקטן: לומר דבר תורה על שולחן שבת. להתנדב לפעילות עם ילדים קטנים. לעלות לחזן. לומר דבר תורה בארוחות עם חברים/משפחה מורחבת. לפתוח את הפה עם אנשים בחוץ, הערות קצרות כמו "שיו איזה תור ארוך" וכו'. פעולות לחבריא ב'.
4. להגיד כן: ביקשו שתגידו דבר תורה באירוע משפחתי? תגידו כן. סימנו לכם לעלות לחזן? תעלו. שאלו אם מישהו יכול...? תתנדבו. אם תחכו עד שיציעו לכם- אישית, ייתכן ותישארו בהמתנה, הרבה זמן.
5. כושר: גשמיות זה חשוב. תתאפסו על תוכנית כושר נורמאלית. לכו ללמוד חודשיים-שלושה אומנות לחימה כלשהי.
6. תעסקו במשהו שאחרים מזניחים ובלי שאחרים ידעו. רק אתם לעצמכם. זה יכול להיות כל דבר. עם הזמן תרגישו מעיין הילה של הנה אני עושה משהו שאחרים לא. אני עדיין לא סגור למה זה אבל ככה זה. נותן הרגשה טובה.
7. פרסים: עמדתם במשהו? ללא קשר למידת ההצלחה, אך בשל כך שניסיתם - פנקו עצמכם במשהו קטן וטוב. זה מעודד.
8. להגיע מוכנים: תכינו דבר תורה מעניין, פעולה מרתקת. ותעשו חזרות. תנסו לצפות שאלות שיעלו ותכינו תשובות.
9. מודלים לחיקוי: ראיתם פרפורמר? תנסו להתרכז בניואנסים. מתי הוא עוצר בדיבור. הבעות פניו. תנועות הגוף.
10. לעזור לאחרים במשהו שאת/ה טוב בו.
11. ליהנות מהמשחק: זו דרך ארוכה שבה, אמנם, אין להתמהמה אך גם אין למהר מידי. גיחות ונסיגות, בגרף חיובי. לעצור ולהתענג על הצלחות. כמו במשחק ובו שלבים, להעלות את הקושי בהדרגה.