פשעי בתי הספר הפרטיים בפ"ת

משה למפרט, ט"ז באלול תשס"ט,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
הכל כבר נכתב ונאמר על פרשת סירוב בתי הספר הפרטיים בפ"ת לקבל את העולים החדשים מאתיופיה. שהם גזענים, שצריך לקצץ להם את התקציב הממשלתי, ומה עוד...
הממ"ד מציג את עצמו כמובן כצדיק הדור, בה בעת שהוא הפנה פשוט חלק גדול מאוד מהעולים לבית ספר, שבשנת הלימודים הנוכחית מכיל 100% יוצאי אתיופיה.
נוסיף ונעיר ש"ביתא ישראל" (יוצאי אתיופיה הדתיים) סבלו קשות באתיופיה מאנשי ה"פלאשמורה", ושילובם של האחרונים, חסרי ידע בסיסי ביהדות ובעברית בבית ספר דתי רווי שעות לימוד עד כדי הקאה זה לא הדבר הכי פשוט בעולם, כך שאת התנגדותם לשילוב העולים החדשים - אפשר להבין בהחלט.
כך שבהיבט של האתיופים - הם כנראה צודקים.
 
 
אבל זה בכלל לא הסיפור. האמת היא שהממ"ד ניסה באמצעות העולים להקים
העפה של תלמידים בלתי מזיקים שקצת היה קשה להתמודד איתם - בה בעת ש"בן של" שעסק בפשעים בתחומים מוצנעים - סיים שם שמינית
לחיים  את מלחמתו הישנה בבתי הספר הפרטיים. הללו, שהוקמו בשנים האחרונות מכים בממ"ד ללא היכר וסוחפים תלמידים לכל עבר, בה בעת שנציגי הציבור הדתי בעיריה נלחמים עבורם בדומה לנציגי החרדים.
 
למי שלא מכיר, קצת רקע: בתי הספר היסודיים של שכונת "כפר גנים" בפ"ת הכילו גם את ילדי מה שמכונה "השכונות" - שעריה וכו'.
"נועם" הוקם לפני מספר עשורים על ידי הורים שרצו חינוך תורני, ללא ילדים שהם פחות או לא דתיים כמו שהממ"ד כל כך אוהב (ובנוסף - גם אליטיסטי, ונטול ילדי השכונות). בראש בית הספר מונה אז לעמוד אבי גרנביץ', תושב שכונת כפר גנים (אאל"ט) שבעיר.
לאחר תקופה קצרה עבר חתול שחור בינו לבין ועד ההורים, והנ"ל פוטר ממשרת מנהל בית הספר. בשנת תשנ"ו הוא התארגן עם מספר מורים והקים בקומה השניה של בית כנסת את בית הספר שלו - "למרחב". בשנה שלאחר מכן התמקם בית  הספר הזה בקראוונים על מגרש ריק בסמוך לתחנה המרכזית.
אגב, עד היום - מסרבת הנהלת "למרחב" למנות ועד הורים. מי שנכווה ברותחין...
 
 
אז בן אדם עבד, פוטר, ובנה לעצמו עסק חדש. מה כ"כ רע?
 
הבעיה היא שבתי הספר הפרטיים נלחמו עם הזמן לסגור את אלו הציבוריים. כך למשל לפני מספר שנים קיבל "למרחב" בנות (ג.נאות: אחיותיי למדו שם) את שטחו של בי"ס היסודי "נצח". בנועם - העניין היה מורכב יותר.
זוכרים את סיפור השכונות ותושביה אניני הטעם של כפר גנים? ובכן, משום מה, בית הספר היסודי (והאולפנא) של "נועם" ממוקמים בשכונת שעריה. גם הנהלת "נועם" וגם העיריה תכננו זמן רב להעביר את "נועם" מהאזור.
 
הפיתרון נמצא על חורבות תיכון הממ"ד במעלה. התיכון, שהיה המסגרת היחידה למי שהוריו לא חפצו לשלם עשרות אלפי שקלים. מי מכם שעוקב אחרי הבלוג כבר קרא בעבר איך נציגי "נועם" נלחמו על סגירת "במעלה" על מנת לקבל את המבנה החדש והיפה והשווה כסף רב.
 
"הנשרים" מנהלי "נועם" עטים על הפגר ומסיירים בבי"ס העתיד להיסגר
 
פשעם של בתי הספר הפרטיים הוא לא הסיפור הטפשי עם האתיופים, אלא כל צורת ההתנהלות שלהם כלפי מי שלא חושב כמוהם, וגם על היחס המוטה שעודד העפה של תלמידים בלתי מזיקים שקצת היה קשה להתמודד איתם - בה בעת ש"בן של" שעסק בפשעים בתחומים מוצנעים - סיים שם שמינית לפני שנים אחדות. אמא שלו - מיותר לציין, הייתה חלק מהזמן מורה בבית הספר של הבנות.
 
 
גילוי נאות: למדתי ביסודי של למרחב בשנים תשנ"ז-תש"ס, ובשנים תשס"ג-תשס"ה למדתי בתיכון "במעלה" שנסגר לאחר מלחמות של נציגי המפד"ל/נועם בעיריה.
 
 
תלונות, הערות, הארות, פשקווילים, חרמות, כתבי תביעה וחומרי נפץ יתקבלו בשמחה בדוא"ל: moshel@a7.org.