לקראת ההפסד הקרוב

נתנאל קראוס, ב' בטבת תש"ע,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7


ובנימה מחתרתית מה. מה דעתך לשנות זאת. לא עוד דרך תיאורטית שאיננה נוגעת לך אלא מעשה אמיתי
קראתי ספר בעניין משא ומתן. בלי למרוח או לעגול פינות, כתיבה ישירה של מקרים ותגובות. ממה להיזהר, איך להתכונן, כיצד לענות. די מורכב כל העסק ובהחלט יש מה ללמוד, גם מבחינה מקצועית לעתיד. כיצד לקבוע מחיר ללקוח פוטנציאלי, ויתורים וכהנה.
סיפור אחד אהבתי. מהנדס אשר נכנס לחוב בשל הלוואה קודמת ונדרש שוב להלוואה, הפעם לעסק אחר. מראש ידע שיענה בשלילה ולכן החל להכין את הקרקע. מה עשה, ובקצרה, חיפש אי אלו תואנות בהתנהלות הבנקאי וכל אימת שרואה חשבונו מצא אחת הסתער המוּהנדס לפשרם של דברים וכך כמה פעמים. קרה המקרה והתמזל מזלו, הרואה גילה מן טעות קולוסאלית שכזו. שוב פנה לבנקאי, שוב בנוגע לטעות, לא סתם טעות הפעם, קולוסאלית הרי אמרנו. בין קיטור למשנהו העלה מהנדסנו, בצורה מחושבת, את עניינו בהלוואה. הבנקאי שהעדיף לשמור את הטרוניות מלצוף מעלה בשרשרת הפיקוד, ההין לאשר הלוואה נוספת. יוכל יתרץ בשימור הלקוח רצה. לטובתו של הבנק, כמובן.

משא ומתן מוקדם.
לכאורה, בעיני הבנקאי, המשא החל בפגישתם האחרונה. אבל לא. למעשה הוא עצמו, הבנקאי, היה מעורב במשא ומתן עוד מבלי שידע מכך, כאשר המהנדס הכין את השטח והחליש את עמדתו לקראת פגישתם האחרונה. סטיגידיש!
וואו, חשבתי, איך לא חשבתי על זה קודם.

נגיד קורה משהו, ואת/ה משער שוואלה זה טרי, הצבע עוד לא התייבש ודאם-יש-לך-פסים-חומים-על-המעיל-החדש-שקנית-ולמה-בכלל-התיישבת-על-הספסל, אבל זה לא. מישהו או משהו (ארגון, לא חייזר) הכין את הקרקע מבעוד מועד.
הרבה לפני.
חודש?
שנה?

אולם מדוע לדבר בנחת ובתמהילי הומור. אם מחר יוחלט ובהסכם מדיני אף, כן כן לא להאמין, היסטוריה חבריה, בשעה טובה ומוצלחת – הסכם שלום עם הפלסטינים, עם החמאס, עם מי שתרצו, אממה מפנים את יו"ש, לא את כולם אומנם, חלק ניחר.
למי זה יזיז? ראשית למתנחלים, ברור. חוץ מזה אממ... זהו. זה יעבור, כמובן לא חד צדדית כמו עם גוש קטיף, על הטעות הזאת לא נחזור לעולם, חלילה, הפעם כשיש הסכם "אמת". מי להסכם אלי!
גם בינינו הדעות חלוקות וכל כמה שרבנינו ונבחרינו ינסו להשפיע ישנו סיכוי גדול, 90%?, שהרוח הגבית לא תגיע.

מישהו מכין את הקרקע. עם הקלאוזאפים הנכונים, כותרות שנונות אדומות ומיקרופון המוצמד למתלהם הראוי. סדרת חינוך מושקעת ומתוכננת בקפידה. אפשר אפילו לחשוב ביחד על סלוגנים אם נרצה לעזור. בקיצור המתנחל של היום זה לא החלוץ של פעם. ואם קצת מתערים בחברה ושואלים אנשים עלולים לגלות דעות מטרידות מה. ומאיפה באה כל האדישות הזו פתאום, ניתמם.
אהמ אהמ... טלוויזה, עיתון, אינטרנט. עוד כתבה ועוד תחקיר. וזה מוטה וזה לא פייר. והופ מאוחר מידי.
מישהו מכין את הקרקע. עם הקלאוזאפים הנכונים, כותרות שנונות אדומות ומיקרופון המוצמד למתלהם הראוי

ראיתי עלון לוחמני השבת שטען שלא באהבה ננצח. אוקי. אך בלוחמנות נספק אחלה חומר לטבח. סטייק עסיסי ושמו רייטינג. אפילו יעשו מזה כסף.
אולי באמת זה גדול עלינו. והמרוץ של 'פנים אל פנים' וכל הדוכנים, עם כל כמה שעושים וחשובים, לא מספיקים, משהו חסר. המחנך התקשורתי רב התפוצה עושה צעדיו הגדולים מכפי מידתנו. וכל כמה שננסה לעקפו נתקשה.


ובנימה מחתרתית מה.
מה דעתך לשנות זאת. לא עוד דרך תיאורטית שאיננה נוגעת לך אלא מעשה אמיתי. כזה שאינו דורש מאמץ רב מצדך. מקסימום 5 דקות בשבוע, ולטווח הארוך.
אינני יכול לספר הרבה ובהחלט לא בפורום זה, כרגע. בגדול אומר שהתחיל השלב השני.
ישבו קבוצת חברים, אנשים איכותיים, אעיד, וטכסו עצה. בשלב הראשון, ולצד התוויית התוכנית, החלו אוספים שמנתה וסלתתה של צעירי אומתנו לטובת הקמת גוף חברתי צעיר וקצת שונה.
לפני כחודש התחיל, כאמור, השלב השני - הגיוס.
בשקט אציע שאם הינך מעוניינ/ת להשפיע במגוון שיטות מתוחכמות ובאופן ישיר על המערכת - נא שלח/י מייל אליי עבור פרטים [אין צורך להזדהות]:
nat.kraus@gmail.com