ערבית

נתנאל קראוס, י"ח בטבת תש"ע,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

לימוד השפה הערבית. יש שיאמרו שהדבר כה מהותי שאין בכלל צורך להסביר מדוע, מובן מאליו. אחרים יטענו שמה פתאום וחלילה, עד כדי כך שאין בכלל צורך להסביר מדוע...
על כל פנים מתעניין אני מזה זמן מה בשפה ועושה את צעדי הבוסריים מתוך מחשבה שכבר ארבע שפות אני יודע - עברית, עברית עילגת, אנגלית, ואנגלית עילגת [בעילגוֹת אגב, חזק אני במיוחד] ואם כן שפה נוספת לא תזיק. מה גם, ומלבד לשפה עצמה, היכרות תרבותית מסוגלת להוסיף.

הערבית מורכבת משתי שפות בעלות קשר אך שונות.
ספרותית: השפה הרשמית-המשכילה, הכתובה והמשודרת.
מדוברת: שפת הרחוב.
עם זאת, ועל אף החלוקה, יודעי דבר מורים על כך שאף פרופסור בראיון שיחל לבאר בשפה הרשמית ידלג תוך משפטיים-שלושה אל המדוברת.

מלבד החלוקה בין הספרותית למדוברת, בשפה המדוברת עצמה ישנה חלוקה נוספת ללהג, שזו מילה ארכאית יותר למילים כמו ניב או דיאלקט. בין כך ובין כך, בארץ מדברים בלהג הפלסטיני וגם בו ניתן להבחין בשונות מה, במילים מסוימות, בין יושבי הגליל לירושלים. דברים דומים ניתן למצוא בתנ"ך כאשר שבטים מסוימים הגו (ולעגו להם...) הברות בצורות שונות ואף כיום כאשר ירושלמים, משום מה, מתעקשים לומר מא-א-תיים במקום מאתיים כמו כולם... והדוגמאות רבות.
בשל הלהג המקומי ישנו קושי למתחילים ללמוד את השפה בצורה מקוונת וחינמית ועקב כך מומלץ להשקיע בעזרים – ספרים ואודיו.

אם כן, למתעניין, אספתי מעט מן החומר הרב, כזה שיוכל לשמש כפתיח ללמודי השפה והתרבות:
1. ניוזלטר "שער למגזר" - מתפרסם מידי כשבועיים ועוסק בתרבות, היסטוריה ושפה. ענייני, חינני וחינמי. גם מצ'פר בקישורים לאוצרי מילים מידי ניוזלטר. אני רשום. לדוגמא.
2. לדבר ערבית / יוחנן אליחי - סדרת ספרים בהוצאת מינרוה. 150 ₪ לסט למתחיל, 300 ₪  לסט כולל. הסדרה כוללת ארבעה ספרים וחמישה תקליטורים נלווים. ברשת חובבי השפה ממליצים עליה במיוחד. הם גם עשו לי הנחה יפה. הסדרה. ביקורת. על יוחנן אליחי: ידיעות, מעריב, הארץ.
3. ערבית מדוברת / פרולוג - רמת מתחילים. ספר ושלושה תקליטורים. המחיר מתנדנד בין 245 ל280 ₪. ניתן להשיג בסטימצקי ושות'. כמובן ישנם ספרי לימוד נוספים לערבית. אישית התחלתי בעזרת שיחון לערבית מדוברת של פרולוג המלווה בקבצי שמע [אודיו זה חובה].

אריוודרצ'י.