נישואין בגיל (מאוד) צעיר ותרבות המערב

משה למפרט, כ"ט בטבת תשע"א,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
אחד התחביבים שאשתי אימצה (ואני בעקבותיה) בחצי השנה האחרונה הוא לנסות לשדך ולתמוך בזוגות בשלבי הקשר הראשונים שלהם, ולא לשכוח את עולם הדייטים האכזר לאור העובדה הפשוטה שהיא קיבלה ממני טבעת לעיני האורחים והמצלמות.
 
אתמול היא נתקלה בגולשת, שבחור צעיר (18) ניסה לברר אצלה אודות חברתה המבוגרת ממנו בשנה וקצת. מבט אקראי על מסך המחשב שלה גרר בקשה להפנות את הגולשת אליי. עניתי מה שעניתי, אבל המסקנות לפניכם:
 
העולם המערבי (הפרסומות למשל) משיקולים כלכליים משתמש במיניות על מנת להפוך את הילדים לנערים (=צרכנים), ומאותם סיבות בדיוק מנסה להפוך את המבוגרים לנערים גם כן. כך ניתן לראות אנשים בגילאים מתקדמים שעוד לא החליטו מה יעשו כשישתחררו מהצבא או נסיעות להודו וכו'.
במגזר הדתי אפשר לראות אותם לפעמים נשארים עוד שנה בישיבה, לא מתוך כוונה להיות תלמיד חכם אלא סתם כי לא הוחלט אחרת.
ההורים לוחצים שילמד מקצוע, הילד בן 23 סיים את ה"הסדר" והוא רוצה לצאת לטייל, או שסתם אין לו מושג מה הוא רוצה בחיים ובמקרה הטוב עובד באיזו עבודה זמנית.
 
 
מיותר לציין שכל הסיפור הזה מרים בהדרגה את גיל הנישואין ואת חוסר היכולת לקבל החלטות רלוונטיות ומתאימות.
 
אז מה עניתי לשואלת? אתם בטח מסתקרנים ממניעים ענייניים או מציצנות.
שלחתי אותה לענות לו עם סידרה של שאלות על המתעניין, ועל עצמה במסגרתה תוכל ללמוד על מעשיו בעולם החופשי ועל דרך ההתמודדות שלו עם העולם-הזה (לעולם-הבא שלו דואג הרב).
למשל שאלות על התמדה במקומות עבודה או התנדבות גם כשקשה (הבחור מתנדב שנים ארוכות באחד משרותי החירום), שאלות על ידע בסיסי בתכנון כלכלי וגם שאלות על כיוון חיים אישי, רמה דתית וסגנון ובעיקר כיוון מקצועי יציב.
 
על הדרך גם שלחתי אותה לברר שלא מדובר בסתם התאהבות רגעית וחולפת על סמך מראה חיצוני, ובאותה ההזדמנות, האם היא מסוגלת להיות נשואה לחייל בסדיר במסלול שעליו הוא חולם.
 
 
נישואין בגיל צעיר זה לא בהכרח הפיתרון הטוב ביותר, אבל במקום לדחות אותו - לענ"ד עדיף לוודא שמי שנוקט בו אכן יודע מה הוא עושה ובשל לעבור שלב בחייו, וגם עזרה משמיים כמובן שלא תזיק.