מה הקשר בין הממשלה לעליית המחירים?

משה למפרט, כ"א באדר תשע"א,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
חינמון חרדי שהגיע לבית אל מבשר בכותרתו הראשית: "עלול לפרוץ מרי אזרחי", בעקבות עליות המחירים השונות. מוסיף ומזהיר הרדודון כי יו"ר עמותת חסד מפורסמת אומר ש"הביקושים מצד הנזקקים גדלים והתרומות פוחתות". עופר עיני מההסתדרות מאים בשביתה.
 
למעט המים (שם העליה במחיר  כנראה מוצדקת, כמו כל מוצר במחסור) והדלק (מיסים), במה בכלל אשמה הממשלה?
מטרת הסחר הזה היא להמשיך ולשמור על מחיר גבוה בישראל לתוצרת החקלאית, שכן המחיר עשוי היה לרדת
סוג גלוי בקרב כל מי שקצת קורא עיתונות כלכלית, היא העובדה שבשנים האחרונות בעולם הרחב זינקו מחיריהם של מוצרי יסוד רבים בעשרות ובמאות אחוזים, ללא קשר למיסוי או לשיטת השלטון הישראלית.
 
האמת קצת מורכבת יותר. הממשלה אמנם לא מעלה את המחירים אבל מסתבר ששולטת עליהם לא מעט. בעיקר בחסימת מתחרים, צורך ב"רשיונות" או בעיקר במיסוי  וחסימת ייבוא מתחרה שהיה יכול לגרור הורדת מחירים או ייעול השרות.
 
 
מים. הידעתם שאם אספתם מים בגיגית על הגג, המים שייכים למדינה? חוק המים מ-1959 קובע שכל מקורות המים בישראל, כולל מי ביוב ומי מרזבים מהגגות, הם בבעלות המדינה (תודה למוטי מקו ישר). אז איזה אינטרס יש לאדם חרוץ לאגור את המים הללו למשל להשקיה? או לשטיפת כלים ומקלחת? החוק הקיים גם לא מאפשר לחפור למשל בור מים (עזבו את הכדאיות הכלכלית, זה עניינו של החופר) או לאגם אותם בכל דרך אחרת. שלא לדבר על התקנים והחסמים החוסמים שימוש באמצעי טיהור למי ביוב ביתי ("מים אפורים"), לצורך הדחת אסלות או שטיפת רצפה, וזאת כשידוע שבית השימוש הוא זולל המים הגדול ביותר בבית.
 
מזון? גם כאן העניין יחסית פשוט. החקלאי הישראלי מוגן על ידי מועצות שונות ומכסי מגן. הקב"ה הוריד שפע ומייצרים יותר מדי תפוחים? במקום הורדת מחירים לעניים ולנזקקים (או לסתם אדם מן היישוב), מייצאים אותם לסוריה, או כדבריו של כלכלן לשמעון כהן מהקומה שמעליי, "מטרת הסחר הזה היא להמשיך ולשמור על מחיר גבוה בישראל לתוצרת החקלאית, שכן המחיר עשוי היה לרדת אם טונות הסחורה המועברות לעזה ולסוריה היו יוצרות עודפים בישראל".

בנוסף, כנראה שעליית שכר המינימום הבאה עלינו "לטובה" תגרור עליה נוספת של המחירים ברשתות השיווק, לאור עליית שכרם של הקופאיות, הסדרנים, עובדי הנקיון וכיוצ"ב.
 
חשמל? עליית המחירים הקרובה מוזנת בין השאר ממאבק הירוקים נגד תחנות כח פחמיות-מודרניות (עם מסננים עוצרי זיהום), ניתוק הגז ממצרים וגם הסבסוד הכבד לייצרני החשמל הסולארי היקר עד פי 4 מאשר חשמל מתחנות כח.
 
 
אז לח"כים החרדיים ושאר וה"חברתיים" למינהם: הסירו את החסמים ואת המגבלות, את מכסי המגן, את ה"פיקוח על המחירים" (לאורך זמן! לא אחרי חצי שנה) ושהזול ביותר ינצח (ואם הוא יתעשר בדרך, שיהיה לו לבריאות, זה לא כואב לי).
 
 
__________________________
בשולי הדברים:
ה"הגנה" הניתנת לחקלאות הישראלית "דורכת" על הרבה נקודות רגישות של ההסטוריה וההווה הציוני, ועל חשיבות החקלאות העברית וכד'.
המציאות כנראה קצת שונה. נדמה לי שבמקום לייבא תוצרת חלקאית, נוצר פה הצורך לייבא את מי שמייצר את התוצרת הזו, כלומר את העובדים הזרים על השלכותיהם השליליות השונות.