האח הגדול יגן עלינו מעצמנו, ויגבה מס בשביל זה

משה למפרט, ג' בכסלו תשע"ב,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
או: זבולון אורלב בעד שנמשיך לשלם אגרה לרשות השידור ולשאר מרעין בישין.
 
לפני שנים ארוכות הייתי אז בבית הספר היסודי. היו בחירות (96).  בתור יחסית מעורב פוליטית אני זוכר את הלחץ שהיה להצביע למפד"ל על מנת לשמור על ארץ ישראל קצת אחרי חתימת הסכם אוסלו.גם כשהייתי קצת גדול יותר (99), שוב היו בחירות, ושוב אותו דבר. בבחירות שהיו ב-2001 אפילו זכור לי שהתנדבתי או שהייתי פעיל במשהו שקשור.
 
הצורך הקיומי הזה להגן על מפעל ההתיישבות, גורם לכך שאנחנו מתעלמים מתכונות חשובות אחרות של נבחרינו היקרים. בנושאים כלכליים למשל, או בנושאים חשובים אחרים.
כך למשל, ניתן לראות קו עקבי של חלקם (בדגש על המפד"ל הוותיקה) - שמקדם התערבות ממשלתית בכל מיני נושאים, בתקווה שהאח הגדול ישמור עלינו מעצמנו.
את כל מה שאתם רואים כאן מצאתי בדקות בודדות של שיטוט בארכיון ערוץ 7 על חבר הכנסת הוותיק של המפד"ל -ח"כ זבולון אורלב (אפשר לחפש גם אחרים, למשל הרב פרופ' הרשקוביץ התנגד חלקית בממשלה לאחד מהחוקים להגבלת בג"ץ). אני מנחש שחיפוש מעמיק יותר בארכיון הכנסת ימצא סיבות נוספות .
 
לפני כעשור וקצת ניסתה קבוצה של חברי כנסת (אתר הכנסת טוען שזה רחבעם זאבי, ובהמשך צבי הנדל  - מהאיחוד הלאומי) לבטל את האגרה היקרה והמיותרת המשולמת לרשות השידור, בין דרך רשיונות הרכב ובין עבור אחזקת טלוויזיות.
תשאלו עכשיו את החברים שלכם ביישוב או בשכונה. כמה מהם באמת צופים בערוץ 1 ו/או רוצים לשלם את האגרה?
לא צריך להיות דתי כדי לתעב את המס הזה.
 
נדמה לי שאז הוא הכשיל את המהלך, אבל אני לא באמת זוכר, וגוגל לא מצא הוכחות חד משמעיות. אבל למקרה ששכחתי, בפעם האחרונה שהגיע נושא רשות השידור לכנסת,  חזקי עזרא ציטט את אורלב אומר ככה:
"אם כל הצדדים לא יתנו את חלקם לעצירת התהליך הטרגי הזה, (קריסת רשות השידור מ.ל) ייעלם מן הנוף אחד המוסדות שחשובים לקיום הדמוקרטיה הישראלית"., כך ח"כ אורלב.
האח הגדול לא חושב שאנחנו יכולים להחליט מה אנחנו רוצים לקנות, ובמה לצפות, וצריך לגבות ממנו מס כדי לממן את מה שחשוב.
 
הטלוויזיה החינוכית. תשאלו עכשיו את השכנים שלכם (שיש להם טלוויזיה) מי צופה בה.
גורם בלשכת ראש הממשלה רצה לסגור את הטלוויזיה החינוכית. עוד גוף יקר ולטענת רבים גם מיותר.
ח"כ זבולון אורלב מתנגד למהלך, "מדובר ברעיון הזוי שיש בו פגיעה קשה ואנושה במערכת החינוך. יעודה של הטלוויזיה החינוכית הוא לראות את עולם התלמידים במרכז ולהשתלב בכל העשיה החינוכית של מוסדות החינוך בהתאם לחוק מטרות החינוך".
 
זכותו. האם גם אתם בעד לבזבז 60 מליון ש"ח על הגוף הזה?
 
 
ובמה הוא כן תומך?
אחרי שסיימנו עם מיסים, נעבור להתערבות בעולם חופשי:
 
אני מתעב את הפסטיגלים למינהם, מעולם לא הייתי באחד כזה ובעז"ה גם לא תהיה לי סיבה להיות שם. יקר, מרעיש ולא חינוכי. ובכל זאת, זכותם של מארגני הפסטיבלים לגבות איזה סכום שירצו, מכל הורה שמוכן לשלם. אורלב חושב אחרת.
אני מסכים עם המעורבים שלא צריך לשלם את המחירים המופקעים, אבל למה שההם שם בכנסת יגידו לי מה לשלם ולמי? למותר לציין שאם לא ישלמו, ירד המחיר, או שהאירוע יתבטל כשמארגניו ישאו בהפסגים כספיים. חוקי כלכלה פשוטים.
 
ההורים לא מספיק טובים. צריך להשקיע מכספינו מליארד (!) שקל, כדי לפקח על המעונות. אמיר וויטמן מ"תכלס" כבר כתב  יותר טוב ממני מה ה"תועלת" בפיקוח על תחום כלכלי (כלשהו), וההשלכות על מחירי השרות המפוקח. בדרך כלל, התירוצים קשורים לשלום הציבור, לביטחונו ובטיחותו.
 
ונסיים כמובן, ברדיפה אחרי טוקבקיסטים, אם אם השפה בה התנסחו אינה בדיוק דבש נופת צופים. אולי גם נשים מכשיר הקלטה בשיחות סלון?
יאמר לזכותו שהוא התנגד בזמנו גם להקרנת סרט התעמולה ג'נין ג'נין ודומיו, אבל אתם יודעים מה קורה כשמי שמחליט מה מותר ומה אסור הם השופטים.
הבלוגר עו"ד יהונתן קלינגר טוען שאורלב תמך גם בחוק הזיהוי הביומטרי שמטרתו להקל עוד יותר על הרשיויות לסמן אותנו, ויאפשר למידע שידלוף (כמו כל מאגר מידע ממשלתי שכבר דלף, למשל מרשם התושבים) לשמש גורמים עויינים. משה פייגלין הסביר את זה טוב יותר.
 
 
בין לבין זה נראה (מהחיפוש בלבד) שהוא גם מקדם דברים שבאמת נועדו לקדם את בוחריו, הוא מרבה להתלונן על כך שבוחריו ברחו למפלגות אחרות, (במקרה מצאתי, אבל בטח יש עוד עשרות כתבות כאלה) האיחוד הלאומי מחד והליכוד מאידך. אולי העלנו פה כמה רעיונות למה.
 
 
וכל זה רק משיטוט קצר ברשת. פשוט חיפשתי "אורלב" עם עוד ביטויים שהיו זכורים לי כצרכן חדשות.