סלולארי פוליטי

משה למפרט, ז' באייר תשס"ו,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

אני, כידוע לחלקכם לא גר בשומרון ולא ביהודה. אפילו לא בירושלים. אני גר בדירה קטנטנה בעיר שמכונה לעיתים "אם המושבות" - ההתנחלות העברית הראשונה. העיר שבה משפחתי גרה מאז 1886.

אני יושב מול המחשב, ופתאום בזווית העין אני שם לב שאחד מהפלאפונים שלי איבד משום מה את התקשורת עם האנטנה של אורנג'. מכיוון שכך, הוא הציג על המסך שלו רשימה של רשתות אחרות להתחברות. על המסך היו שלוש אפשרויות:


(אגב, חד עין יוכל לזהות את תמונת הרקע של מכשיר המוטורולה חד-הקליטה שברשותי, שבדומה לרקע המכשיר השני קשורה כמובן לגירוש של הקיץ)

האפשרות השלישית בתמונה הכתה אותי בהלם. הכרתי את רשת ה-GSM הזו בשיטוטי השונים ביהודה ושומרון אולם לא שיערתי שהיא תיקלט עד לכאן. בדרך כלל באזור עירוני הם נזקקים לאנטנות כל כחצי קילומטר, מה שגורם לא אחת למאבק של התושבים באנטנה, בה בעת שהם אינם מבינים כי היעדרה מסכן בדרך כלל את בריאותם הרבה יותר.

החלטתי לצלם את המסך וללכת לישון. אולי איכות הקליטה בלילה היא זו שסייעה לקליטת האות עד לשולחן שלי.

בבוקר ניסיתי שוב, ושוב ניתן היה לראות את Jawwal מופיעה בצורה יציבה על מסך הטלפון הסלולארי שלי. ניסיתי גם את המכשיר של אחי (Sony Erricson T290i) והתוצאה היתה דומה:

חשבתי שאולי מדובר במשהו מקרי. חיכיתי כמה ימים וניסיתי, הפעם על המכשיר השני שלי, זה שעבר התעללות קשה במשך הכמעט שנתיים שהוא חי:

אחר כך נכנסתי לאתר נחמד בשם eMap, שם רציתי לבדוק באמת עד כמה רחוק הבית שלי ועוד כמה ישובים בסביבה מהקו הירוק.

ראש העין: 0-4 ק"מ
קיבוץ עינת, קיבוץ גבעת השלושה, כפר סירקין: 5-6 ק"מ
כביש 40, הדר גנים והסביבה, כפר אברהם: 8 ק"מ
תחנה מרכזית: 9-10 ק"מ
בית חולים בילינסון, כפר גנים: 12-13 ק"מ
הבית שלי: 10 ק"מ

את המרחק שעוברים אותות סלולאר יכול לעבור באותה הקלות גם קסאם. זה התחיל בגוש קטיף, עכשיו שדרות ואשקלון, ובקרוב יפלו קסאמים גם על הבית שלי בפתח תקווה.

תושבי גוש דן - תתחילו לנקות את המקלטים !