דעיכתם של קשרים ראשונים

נתנאל קראוס, י"ג באלול תשע"ב,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
שתי בנות בחדר. לא בלונדיניות, זו לא בדיחה. מסכי מחשב רחבים, פתקים פזורים, ניירת. דממה של עבודה משרדית ושקט שמזמין שיחה גם אם אין על מה לדבר, יום משרדי רגיל בעצם. תיאור זה בא לספק אווירה גרידא, כמו זה שהיום יעבור עוד מעט, עוד יום. נטול משמעות רבה או הערכה לדבר כה מובן מאליו. ולמרות שלא רחוק מכל נקודה בה נשהה מלא אישים מקפחים חייהם בצורות שונות, טבעיות, הרואיות ומה לעשות - גם מטופשות מאוד, עדיין נראה לנו מוזר להסתכל על עמיתנו למציאות היומיומית ולומר וואלה איזה מדהים זה שאנחנו פה. ולא בתור ל'שלא נדע-ים שכאלו'. ככה.
שמש חמה, וצל, ואור. זמזום נמוך מן המזגן. הפלייליסט נדם, צריך לעבור מסך ולהדליק מחדש. עוד שנייה, רק נסיים משהו קטן, טוב לא משנה, מה נשים, מה. 

ההקשר חשוב.
אחת אומרת לשנייה והשנייה נוטה להבין, על נקודה נוספת לתסכול הנשי. מתארת חברות המתלוננות על עד שמצליחות לחנך את החבר שלהם במשך שנה (המעידה אינה מן המגזר... ולמרות שגם בקרבנו העסק אינו נדיר), עד שהוא כבר יודע כיצד להתנהג עם אישה - לקחת אותה לארוחה, לפספס עבורה משחקים, לקנות לה תכשיטים, להתעניין במה שיש לה לומר... וכיוצא בעוד - אחרי כל התהליך הזה בסוף הם נפרדים, הוא מוצא "מישי" ואחרי חודש הם מתחתנים.
חודש...
אולי יותר. פפף.

שיחה משרדית נוספת, הפעם לא בין שתי בנות. צד טוען שגם אם לא, לפחות שיראה שכן, ככה שסה"כ, לפעם הבאה, יהיה הידע כיצד לתפעל קשר. סה"כ.
תרגול מעצורים.
מעצור ראשון!
מעצור שני!
שלישי!

אפשר הרי להבין מציאות שבה זוגות בקשר ראשון-רציני מתקשים מעת לעת, חווים קצת יותר מידי חישולים עד שבאופן "טיבעי" מרגישים יותר קל, וכביכול נכון, לוותר על הקשר. החבילה מתפרקת והיא והוא יוצאים לדרך חדשה, רק שהפעם מצוידים המה בכלים שטרם היו באמתחתם.
ואז היא פוגשת עלם והוא פוגש עלמה, כשכל אחד לחוד בא עם הבנה. ברגע שעולה נושא שסומן כחם או שאלה המצריכה זהירות הם טיפל'ה יותר מוכנים ולא ירימו כך סתם להנחתה.
"פתאום" הקשר כל כך זורם וכיפי. חיוכים סתמיים באמצע הרחוב. מחשבות על חופה שמתגנבות.

ייתכן, ובאופן די עצוב, לא מעט קשרים שכללו בתוכם למידה וקשיים דועכים מהסיבה הלא נכונה. מתוך פחד שאם עכשיו אלו הדברים שקשר בראשיתי זה כולל, כיצד אפשר לצעוד קדימה ולמסד.
במקום להעריך את הדרך אולי ישנה נטייה לשבור כלים ולהמשיך את התהליך, באשליה של חדש, עם שותפ/ה אחר/ת. נטולי היסטוריה שתעיק, ללא צלקות קטנות שיזכירו דברים שמעדיפים לשכוח.
תוצאות קורצות, תהליכים קשים. 
קוביות, אימונים. 
מומחיות, למידה. 
זיכרון, שינון. 
זוגיות, _____.

שאלו זוג זקנים כיצד נשארו 50 שנה יחד.
הם אמרו (כנראה היא והוא הנהן) שנולדו בתקופה בה אם משהו מתקלקל אז מתקנים ולא זורקים ישר לפח.