על הסכמי נישואים (או לחילופין הסכמי תכנון גירושים)

נתנאל קראוס, כ"ו באב תשע"ג,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בקצרה אנסה להתייחס לכל אותם "הסכמי גירושין" שמציעים לזוגות צעירים. אותם הסכמי גירושין שמתכבסים בכותרות כגון הסכמי ממון, הדדיות או/גם/יחד/בשילוב/עם/ו כבוד. אישית הנושא העיק עליי החל כששמעתי עליו לראשונה. צרימה אינטואיטיבית. בכלל נושא הנישואין הוא נושא רגיש.
מטרת אותם הסכמי נישואין, שהם למעשה הסכמי גירושין, היא בסך הכל לחזק את הנישואים של בני הזוג.
הגיוני הא.. לתכנן את הגירושים בכדי לחזק את הנישואים.
לא, זה לא הגיוני. אבל זה מה שניסו להסביר לי מיני מאמרים ומסמכים וגם איזו תכתובת קלילה עם מאן דהי.   

פתיחה

כל צד מגיע לנישואים עם מטען שונה. יש אנשים שמקבלים את הנישואים מתוך מוכנות מלאה יותר ויש שלא. יש מי, שכשיגיע לשלב זה, לא יהיה מעוניין לעצור לרגע ומתוך עומק אהבתו לתכנן את גירושיו או אף לגעת בזה.
ישנם קהילות, מגזרים ורמות דת שונות שייטו לכיוון תכנון הגירושים, אף מתוך אידיאל, וזאת לאור שיעור הגירושים המתעצם באותם הסקטורים. כמובן שהם אינם רוצים להדביק את השאר בקדחת הגירושין ונהפוכו - כל רצונם הוא להעלות את מודעות שיעור הגירושין העולה ולהחתים את כולם על תכנוני גירושין כדי לחזק את מוסד הנישואים. 

אמת משפטית

ברווקותי מן העבר הקרוב ישבתי לארוחת שבת בקרבת שלושה חברים. אחד מן החברים הינו עורך דין והוא, בשלב מסוים המשולל קשר לשיחה עצמה, סיפר כמה אנקדוטות לגבי מערכת המשפט. למשל שופט המזכה עבריין וזאת בכדי ללמד לקח עורך דין ששכח לציין נקודה משפטית לפני שהכריז שהוא סיים את דבריו. 
כלומר ישנה אמת - האיש חייב.
ויש אמת משפטית - האיש זוכה.

כשעובדים הרבה עם אנשים, ובטח כשמדובר בעולם הפרסום, מפתחים נטייה מוגברת של חשד לאחר שדי והותר אנשים מתגלים כלא פחות מ"מעוותי אמת". 
לשקרים ישנה מתודיקה. שקרים אינם נראים כשקרים. מכינים להם את הקרקע, מראים דוגמאות מעשיות שלא ניתן לאתר ועוד דברים שנראים כמעט מושלמים. ישנם שקרים מאיימים המנצלים פחדים וחששות. ישנם שקרים שמפזרים הבטחות של אושר. ישנם שקרים שלוקחים רעיונות פשוטים ובעזרת דמגוגיה יפה מבלבלים את הדברים וסותרים את ההגיון הפשוט באופן משכנע.
אם נחפור מספיק נגלה מסמכים פנימיים מעניינים שלא ממש מישרים קו עם הטענות המוצגות כלפי חוץ. נגלה סימני שאלה, הוכחות מעגליות, מילים טרנסצדנטליות וניסוחים מוקפדים ומעורפלים.

הפחתת התנגדויות 

תנסו לחפש ברשת "הסכמי ממון", "הסכמי נישואים", "הסכמי גירושין". תמצאו עשרות אתרים של עורכי דין שמסבירים את חשיבות עריכת הסכם שכזה לקראת הנישואים. כולם יפתחו בכך שתחילה הדבר נדמה כאבסורד - שזוג מאוהב יעצור לדון בגירושיו חלילה. כמובן שאז אותם עורכי דין יהפכו את היוצרות ויטענו שאכן, דווקא עכשיו כשאוהבים אפשר לערוך את הגירושין בצורה נאותה.

מה יעשה זוג צעיר שאין לו מושג בנושא? הזוג יניח שאם עורך דין אומר זאת אז זה כנראה באמת חשוב. אך אם מישהו, שלמחייתו עורך הסכמי גירושין, מעודד הסכמי גירושין הוא אינו מהווה דעה אובייקטיבית. הוא אף יקדם משהו שרע לציבור כל עוד מדובר במשהו שטוב לכיסו. כמו מפעלים מזהמים. 
כך אם מישהו בעל אג'נדה מעודד הסכמי גירושין - הוא אינו מהווה דעה אובייקטיבית. הוא בא עם אג'נדה ומנסה לרתום כמה שיותר לצידו גם אם הוא יפגע בציבור, וגם אם בדרך הוא עוקף סמכויות היררכיות (גדולי דור, נאמר). הוא מוותר הרי על ההיררכיה - כי יש לו אג'נדה שאינה תואמת, ואותה הוא מעוניין לקדם. 

נושא תכנון הגירושין עלה. 
בצורה אינטואיטיבית סלדתי מכך. טרם הכרתי את הרעיון לעומקו אך זה מכבר הספקתי להימנע מכל הקשור לחוזים ועורכי דין. חוזים שמנוסחים מראש באותיות קטנות ומסורבלות במכוון. עורכי דין שחונכו לייצג פושעים ורוצחים ולהחזיקם כזכאים עד אשר יוכח אחרת. 
לעומת זאת באבות א' ח': "יהודה בן טבאי אומר, אל תעש עצמך כעורכי הדיינים. וכשיהיו בעלי הדין עומדין לפניך, יהיו בעיניך כרשעים; וכשנפטרים מלפניך, יהיו בעיניך כזכאים, שקיבלו עליהן את הדין".

ואז התחלתי לקרוא.
תחילה באופן כללי - שיטוטים ברשת בין אתרים של עורכי דין וכתבות. לאחר מכן בצורה ממוקדת כלפי הסכם המקודם כיום על ידי פלח מסוים במגזר הדתי. גם אם לא אהבתי את שקראתי, רק בשל ההתעסקות הצפויה - חתימה בפני מורשים ועצם היקשרות בחוזה - עדיין לא מצאתי דעות נוגדות. כן מצאתי מסמך תסריטי שיחה עבור כל מי המעוניין לשכנע זוגות צעירים, הערות מעניינות מצד עורך דין בויקיפדיה, וכן התעלמות גורפת מן המציאות - כלומר כל מה שחוקים וסעיפים מעוטרים בנקודות ומספרים לא יכולים למנוע. 

הסכם קדם נישואין - לא לחתום

ואז מצאתי התייחסויות לאותו ההסכם. 
שתי התייחסויות מאוד מעניינות של הרב אליעזר מלמד (ממליץ לקרוא): 
1. "הסכם קדם נישואין - לא לחתום".
2. "הסתה כנגד בתי הדין וההלכה".
שני מאמרים כנגד אותו הסכם, כאשר במאמר השני עולות גם בעיות אתיות שמאפיינות את עולם היח"צ והפרסום - לגרום לנו לחשוב שמישהו תומך בנושא על אף שהוא שלל אותו. מעניין.

ואז פורסמו מודעות.
במטרה שמשהו רע יצליח יש לתת לו שם חיובי, לבנות מודעה מעניינת, להדגיש אך ורק פנים חיוביים ולהשמיט את כל הנקודות השליליות. כמו מוצרים גרועים שגל גדול רוכש בגלל פרסום טוב. כמו שינוי תודעתי. זרמים שמשנים ומאמצים שמות בכדי להימנע מקטלוג שלילי. 
דוגמא ברורה הם רפורמים שקוראים לעצמם יהדות מתקדמת. קוקה קולה כ"טעם החיים" כשברור שמוסקטו ירדן דזרט של רמת הגולן לוקח, או לפחות פפסי מקס. 

צרם לי לתכנן גירושין, וגם ממילא כמה היה זה עוזר.
נאמר שבצורה חוקית כופים על אחד הצדדים הסכם. הרי מי המעוניין להתגרש בצורה מלוכלכת, לפגוע ולהכאיב - שום ניירת לא תעצור אותו. 
נבלות תמיד יוכלו להטריד, ללכלך ולהפיץ שמועות. אפשר גם להתמקח משפטית על משמורת ילדים ועוד מיני דברים בהם מתמחים אותם אנשים-עו"דים הממליצים על הסכמים שכאלו. כמובן שישנם עורכי דין אתיים אך יש גם עו"דים שאינם אתיים וכנראה שאליהם גם ייפנו הנבלות.    

ישנו פן חיובי בעליית נושא ההסכם לקראת החתונה. כאשר הורים שולחים את ילדם לקשר עם אדם אחר שטרם הכירו בצורה מספקת, כך בוודאי שירצו לבטח את ילדם בכל צורה אפשרית. על פי מיטב המסורת הורים תמיד מתאמצים לברר על הצד השני על פי "חוק הדתיים השלובים". וכן נוטים לשמור על בקרה עקבית בחייו של הזוג גם לאחר מיסוד הקשר. חוזים לא כתובים הם מוסד קיים, תורנות ביקור בחגים, מי משלם על מה, כמה ואיך. 
במגזר הדתי, שדחק חלק מן הנורמות שהשתמרו במגזר החרדי, עדיין קיים אותו רצון בסיסי - שמירה על הילד - ואך טבעי שיופיעו שימושים שונים בכלים שונים. חלק טובים וחלק פחות.


לסיכום: לקראת החתונה זהו נושא נורא שיכול לעלות (בסקאלה שבין טעימות באולם והסכם תכנון גירושין). לבוא לזוג צעיר ולהסביר לו שדווקא לפני שאתם סוף סוף מתחתנים כדאי כבר עכשיו לתכנן את הגירושים שלכם.

פשוט אמרו לא. וטוב אם תעשו זאת לפני שהמציעים יספיקו להגיע לסוף המשפט.
- "אנחנו נשמח אם תחתמו על הסכ..".
- "לא". 
(ובכן, ייתכן ומעט רגישות כן תעזור בנושא זה).

הערת אגב: 
במקרה שכזה האינטואיציה אומרת שאותו פלח סקטוריאלי עושה שימוש בנושא "הסכם תכנון הגירושין" כדי להשיג מטרה אחרת. מהי אותה מטרה מוסוות?
שאלה יפה.  
 

---
מעוניינים לקבל עדכונים על פוסט חדש ישירות למייל? :)
הרשמו בקלות לדיוור כאן >>