ייחודי בוילה תהילה לרגל 200 לפטירת הצדיק "היהודי הקדוש"

יחיאל נגלברג, י"א בטבת תשע"ד,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

לראשונה בישראל: מבצע הנחות לכבוד 200 שנה לפטירת הצדיק! "וילה תהילה", הצימר המפורסם מראש-פינה העתיקה, הכריז על מבצע הנחות ייחודי: 15% הנחה לחסידים (וגם לליטאים, לדתיים וליהודים סתם...), וזאת לרגל מלאת 200 שנה בדיוק לפטירת "היהודי הקדוש", שהלך לעולמו בשנת 1813.

הסיבה היא: תהילה מ"וילה תהילה" – היא נינתו של "היהודי הקדוש"! עשרות אלפים בארץ מכירים את תהילה ישראלי (לבית צוקר) מן הצימר המפורסם אשר בראש-פינה העתיקה. והכוונה היא לא רק לאורחים שהתארחו אצלה, אלא גם לעם ישראל באופן כללי, כי "וילה תהילה" היא אולי הצימר הכי מפורסם בארץ, שבין אורחיו חברי-כנסת ושופטים, סופרים ואמנים, מלומדים ותלמידי-חכמים.

זהו הצימר הראשון בארץ, שתהילה הקימה בשנת 1978, צימר המשלב את אווירת  המאה ה-19 (ראש-פינה נוסדה בשנת 1882!) יחד עם כל חידוש המאה ה-21: בריכת שחייה מחוממת, סאונה, ג'קוזי, ספריה עשירה ועוד ועוד. רבים מכירים את "וילה תהילה", ועוד יותר ישראלים שמעו עליה – אך רק מעטים יודעים שזהו "צימר עם ייחוס". בספרייה של "וילה תהילה", שבה כ-3000 ספרים והיא פתוחה לעיון האורחים, נמצא גם ספר אחד יקר המציאות, המגולל את הייחוס המשפחתי של תהילה, שהיא מצד אביה, מנשה-חיים צוקר ז"ל, דור שביעי של "היהודי הקדוש", יעקב-יצחק מפשיסחה, תלמידו המובהק של "החוזה מלובלין" ותלמיד-חבר של ר' שמחה-בונם מפשיסחה, שחצרו קיימת עד היום.

תקופה כולה הונצחה בספר "גוג ומגוג", שכתב ההוגה הדגול מרטין בובר ("עם עובד", תשט"ו). על גב הספר רשום : "נושא הסיפור – החזון המשיחי של החסידות מול קסמו של נפוליאון בעלייתו. הסיפור מיוסד על המסורת החסידית, במרכזו עומדים 'החוזה מלובלין', 'היהודי הקדוש', חבריהם ותלמידיהם." הספר עוסק בתקופת נפוליאון, אשר רבים בחברה החסידית דאז נטו לראות בו ובתקופתו את ימי משיח בן יוסף – תקופת  הסער והפרץ, המקדימה עפ"י המסורת היהודית את בואו של משיח בן דוד, שהוא המשיח האמיתי, המביא את הגאולה.

בלי להיכנס לשאלה, האם המשיח כבר יצא לדרכו וכמה הוא קרוב אל הדור שלנו – הייחוס של תהילה הוא ללא ספק נדיר ומיוחד במינו! לפני כמה שנים, כאשר עמיחי, בעלה של תהילה (בעצמו תלמיד חכם, עורך הקורס "פרקי תלמוד" באוניברסיטה הפתוחה) שבר רגל והיה זקוק לקביים – הלכה תהילה ל"יד שרה" בחצור הגלילית, וכאשר האברך התורן שמע ממנה מהו ה"ייחעס" שלה – הוא  החוויר, קפץ על רגליו והכריז: "לא עולה בדעתי לשבת בנוכחות צאצאית ישירה של היהודי הקדוש!".