תגיד/י "טעיתי"

נתנאל קראוס, כ"ה בסיון תשע"ד,

לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

מפגש בין צעירים מימין ומשמאל. הקושי בסתירת דעה מגובשת. כיצד להוציא אנרגיה עבור מי שחוסם עצמו מלקבל. כמה זמן לוקח להפוך דעה. 

כפר עציון, כמה שעות לפני החדשות הנוראות, קבוצה של בעלי דעות מאוד נוגדות יושבת יחד באיגלו כדי לפתור את הסכסוך הישראלי. מעגלים, קבוצות דיון, עובדות, תאריכים. ביקורי בית בקרב אישייויות מקומיות. ואף אחד לא זז. אולי מגלים מעט סימפטיה, שהרי כל צד גייס לשורותיו חברים בעלי דעה מבוטנת. חלק מתבטאים בנועם, חלק פחות, ושיחות מתארכות ובאים מבקרים נכבדים. נו טוב, מידע חדש לא פועל במהירות, אנשים אינם משתוקקים לגבש מחדש את דעתם המגובשת. לשבור ולבנות מחדש את ההגיון הצרוף שהרכיבו לעצמם בחלוף הימים. לסתור, לוותר, להגיד שהם טעו.


תגיד שטעית, נו קדימה תגיד. תודי. עכשיו תתייחס בול למה שנאמר ואל תסטה מן הנושא. היי היי אל תפרוס רק חלק מהתרחישים, לא רק את אלא שמצדיקים את דעתך, כי מה עם המומחים שאומרים אחרת. תסביר למה הוא טועה, אל תהיה מעורפל, אל תתחמק, אל תתבכייני. תתמודדו. אתם הלא מחפשים את האמת. הלו.


שני מתרסים באיגלואים שבכפר עציון. חתונה ברקע. בצומת קרובה נחטפים שלושה נערים.  

עוד מחשבה מתגבשת. מחשבה חדשה, טריה, הגנתית. אסטרטגיה לטווח ארוך, חלוקת שדה הדעות למטרות בסיווג קושי. הערכה של הישובים במעגל וסיווגם בצורה גסה למבזבזי אנרגיה. הנחה בדבר מציאותם של מי שאין להשקיע בו. דעות אבודות, שונות, חלקיות, חצויות. דעות השבויות לקולו של הגיון מדומה. 

עזוב אותך, שמור כוחות, דלג. קח את האנרגיה ותפנה אותה לאלו שעדיין מסוגלים לשמוע, שמקשיבים, שחשוב להם לדעת. 


בוקר. מים רותחים. קפה. תיק על הגב. חוצה שביל שמסביב לו התמקמו תיכוניסטים באוהלים. מגיע לבית מדרש מקור חיים, שחרית. על השולחן, בשורה מלפני, ערימת ספרים ומסכת תלמודית עבה בראש, מטריה תורנית. בין הספרים מבצבץ הרב שטיינזלץ ואומר שמשה רבינו לא מוותר על אף אחד, שכולם חשובים, גם שבבני"קים, הרב אומר, ואפילו עוד יהודים נוספים שאפשר היה להחשיבם כקלים להתעלמות. מה שחשבת, אז לא. 


ערימות ספרים בבית מדרש מקור חיים לאחר מִשמר בחמישי בלילה.

אין לוותר על אף אחד, אל תהיה אתה זה שמוותר. אל תשבר. תהיה נינוח, תנסה. תהיה עיקש, אבל לא טיפש. תלמד איך לדבר בפני מי, כמה למי, מתי לשתוק, להתרעם, והעיקר בנועם ובנחת. לא לדלג על אף אחד אף שזה קשה. כי התסכול, כי הקיר יותר מידי עבה, ומחופה בהשד יודע מה. חשוב להיות מודעים לאפשרות בה נתקל במי שאינם עבירים ב99%, וקשה מאוד לקלוע לאותו אחוז בודד, אל הסדק בו אפשר לפעול. 

המציאות מחייבת אותנו להכיל הפסד, אך במקביל יש לזכור שכל מידע חודר. ההשפעה זעומה אך קיימת, משרישה וממתינה למי שיקלע לאותו אחוז בודד. להתעלם מן התסכול שנובע מהרגשת הפספוס ולהפנים את האמונה בהשפעה בת 0.01%, משרישה, ממתינה.
הרי אף אחד לא מסוגל להפך בדעותיו בכזו מהירות.
לפעמים בשל אגו. 
לפעמים בשל פחד, מן ההרס לו היו שותפים בטעות.