הר הבית - ערבים נכנסים ויהודים לא

בעוד נמנעת כניסת יהודים להר הבית, התגנבו מאות מוסלמים צעירים למתחם בניגוד להנחיות המשטרה. ברחבת המסגדים נמצא חסן יוסוף, ראש החמאס ביו"ש. צעירים ערבים מתפרעים ושוטר נפצע מידוי אבנים. (צילום צבי ברש)

, א' בניסן תשס"ה | עודכן: 09:09

בעוד נמנעת כניסת יהודים להר הבית, התגנבו מאות מוסלמים צעירים למתחם בניגוד להנחיות המשטרה, שהתירה כניסת מוסלמים מגיל 40 ומעלה בלבד. ברחבת המסגדים נמצא גם השייח חסן יוסוף, ראש החמאס ביו"ש, שקרא משם, דרך רשת אל-גאז'ירה, לכל המוסלמים "להגן על אל אקצה מפני התוקפנות הישראלית".

סמוך לצומת מוזיאון רוקפלר, ליד העיר העתיקה בירושלים התפרעו מאות צעירים ערבים ואף השליכו אבנים לעבר השוטרים. שוטר אחד נפצע מאבן בראשו ופונה לבית החולים. כוח משטרה גדול מפזר את מאות הצעירים הערבים שמתפרעים במקום.

לחברי כנסת יהודים שביקשו להכנס להר הבית, נאמר ע"י שוטר שהיה במקום, כי הוא אוסר עליהם להכנס לפי סעיף 9/ב, אך ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי הזכיר כי זה הסעיף שמתיר לח"כים לעלות לאוטובוס ללא תשלום, השוטר תיקן ואמר כי הסעיף הוא 9/א. אם כך, אמר חבר כנסת אלדד,"כיצד מתירים לחכ"ים דהמשה וטיבי לעלות להר הבית ואילו מאיתנו מונעים. מדוע אינכם עוצרים את המסיתים".

ח"כ אלדד אמר עוד לעיתונאים כי אורי צבי גרינברג כתב שמי ששולט על הר הבית שולט על כל הארץ. המאבק על הר הבית הוא מאבק על זכותנו על כל הארץ כולה, גם על תל אביב ויפו.

משה פייגלין שהיה במקום אמר כי אנחנו במלחמה עם הערבים, אנו רואים את דם היהודים שנשפך במלחמה הזאת. לדבריו זה מצב משפיל שמדינת ישראל לא אוכפת את הריבונות בהר הבית. העובדה שהוואקף לא מאפשר ליהודים לעלות היום, מוכיחה שאין לנו ריבונות בהר הבית. לדברי פייגלין איסור תפילה בהר הבית ליהודים היא איסור משפיל, שוטרים ואנשי וואקף משגיחים על הפה של היהודים שמא הם אומרים תהילים או מתפללים. לדבריו זו התנהגות אנטישמית.

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי אמר כי "ההתנהלות בהר מעלה חשש שישנן הבנות בין לשכת רה"מ ללשכת אבו מאזן" בתגובה לידיעה כי חסן יוסוף התחפש לזקן וכך הצליח להכנס להר הבית אמר אריאל כי "המבחן של השב"כ והמשטרה יהיה מה הם יעשו עם המחבל שהצליח להערים עליהם. התנהלות האירועים באזור הר הבית מעלה חשש שישנן הבנות בין לשכת רה"מ ללשכת אבו מאזן".

בשעות הבוקר הרחיקה המשטרה מרחבת הכותל יהודי שצעק ומחה על סגירת הר הבית בפני יהודים, ולקחה אותו לחקירה במרחב דוד. הוא קרא לעבר השר גדעון עזרא, שבא לביקור במקום: "תתבייש לך, אתה מגרש יהודים". מוקדם יותר הבוקר עצרה המשטרה שלושה יהודים נוספים שמחו על סגירת הר הבית ליהודים, בהם מנכ"ל ארגון "רבבה", ישראל כהן.

ראש תנועת "רבבה להר הבית" דוד העברי, שנעצר אף הוא בדרכו למקום, אומר כי הכריזו על עלייה המונית של יהודים להר הבית בטהרה היום, יום ראשון ראש חודש ניסן, אך המשטרה הכריזה על מתחם הר הבית כאזור סגור ליהודים.

עוד מסר העברי כי מארגני יוזמה "רבבה להר הבית" עשו כל מאמץ על מנת להיות מתואמים עם משטרת ישראל בעניין עליית קבוצות גדולות באופן מסודר במשך יום זה. על פי התכנון, לקבוצות היו אמורות להתלוות רבנים ומדריכים מוסמכים להדרכת סיור בהר הבית על פי גדרי ההלכה.

בשל הודעת המשטרה שהיא לא תאפשר עליית רבבה להר הבית ביום זה, תנועת רבבה קוראת לציבור להגיע בשעות הבוקר לרגלי ההר על מנת להראות בפועל דרישה לחופש תפילה ליהודים במקום.

העברי ותנועת רבבה הודיעו כי "בניגוד לפרסומים מגמתיים בתקשורת אין בכוונתנו להגרר לעימות פיזי עם המשטרה או ליצור הפרת סדר ולכך אני מבקש מהבאים לעשות כל מאמץ להימנע מחיכוכים".

בשעות האחרונות ערבים זורקים אבנים ובקבוקי תבערה בגזרות שונות בי"וש לעבר מכוניות ישראליות. לכמה כלי רכב נגרם נזק אך לא היו נפגעים.