אנשים עם מוגבלות חשופים יותר לאלימות

בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הוצגו נתונים שהעלו כי הפעלת אלימות פיזית כנגד נשים עם מוגבלות גבוהה פי 2 מאשר כלפי נשים ללא מוגבלות.

, י"ב בתמוז תשס"ה | עודכן: 17:57

לרגל היום למניעת האלימות בכנסת קיימה ועדת העבודה,הרווחה והבריאות , בראשות ח”כ שאול יהלום, ישיבה מיוחדת בנושא אלימות נגד אנשים עם מוגבלות. מנתונים שהוצגו בפני הועדה עולה כי אנשים עם מוגבלות חשופים יותר לאלימות כנגדם מאשר אנשים מכלל האוכלוסייה.

נציבת שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, ד”ר דינה פלדמן, הגישה ליו”ר הוועדה דו”ח של נציבות השוויון הכולל נתונים על אלימות נגד אנשים עם מוגבלות. מהנתונים עולה כי אנשים עם מוגבלות חשופים לסוגי אלימות שונים, התעללות נפשית, התעללות מינית, ניצול כספי, רמייה ושוד, הזנחה מכוונת ובלתי מכוונת ,מניעת מכשירי עזר כמו תרופות, עזרה בטיפול אישי , כמו גם פגיעה פיזית.

עוד מסתבר כי גורמי הסיכון לקורבנות של אנשים עם מוגבלות הם גיל: קשישים ותינוקות חשופים יותר ממבוגרים, מגדר: נשים עם מוגבלות חשופות לאלימות יותר מגברים עם מוגבלות, סוג הלקות: אנשים עם מוגבלות הלוקים בשכלם ונפשם חשופים לאלימות יותר מאנשים עם מוגבלויות אחרות, רמת התלות: ככל שאנשים עם מוגבלות תלויים יותר באחרים ומשתלבים פחות בחברה כך הם חשופים יותר לאלימות.

ממחקר שנערך בנושא אלימות נגד נשים עם מוגבלות עולה כי 17% מהנשים עם מוגבלות סבלו מאלימות לעומת 9% מהנשים ללא מוגבלות. הפעלת אלימות פיזית כנגד נשים עם מוגבלות גבוהה פי 2 מאשר כלפי נשים ללא מוגבלות (13% לעומת 6%) כאשר נשים קשישות (95.1%) חשופות להתעללות יותר מגברים קשישים (46%).

אלימות כנגד פגועי נפש: באשפוז פסיכיאטרי 39% מדווחים על פגיעה פיזית, 27% על פגיעה מינית.
אלימות נגד ילדים עם צרכים מיוחדים: ממחקר שנערך בנושא (דולב 1998) עולה כי 16% מכלל הילדים בסיכון (סה”כ 330 אלף) חשופים להתעללות והזנחה. בקרב ילדים אלה ישנו ייצוג יתר לילדים למשפחות עניות ומובטלות וילדים עם לקויות, בעיקר קוגניטיביות והתנהגותיות.

אלימות כלפי קשישים עם מוגבלות: בין 4%- 10% מהקשישים חשופים להתעללות כאשר רובם בני 75 ומעלה, סובלים ממוגבלויות פיזיות ו\או נפשיות, תלויים באחרים , כאשר הקשישים תשווי הנפש נמצאים בסיכון הגבוהה ביותר.

יו”ר הועדה, ח"כ יהלום, סיכם את הישיבה ואמר כי ”אלימות בכללה היא תופעה מכוערת שיש להיאבק בה, אנשים עם מוגבלות הם טרף קל ואלימות כנגדם היא אם כל חטאת". "עלינו לעשות הכל על מנת להכחיד את התופעה ואת הפרק של מניעת אלימות כלפי אנשים עם מוגבלות יש להכניס בחוק שוויון לאנשים עם מוגבלות", אמר.