גן-יבנה: חוג התעמלות חדשני

חוג התעמלות חדשני לבעלי צרכים מיוחדים מופעל במסגרת מכון הכושר "ספורטוב" שבחסות מתנ"ס גן-יבנה. הורי הילדים מדווחים על שיפור ניכר ביכולותיהם הגופניות והמנטאליות, לאחר מספר חודשי פעילות רצופים.

, כ"ב בכסלו תשס"ו | עודכן: 11:48

במסגרת החוגים השונים המתקיימים דרך קבע במכון הכושר שמפעיל מתנ"ס גן-יבנה, פועל חוג חדשני, המיועד לבעלי צרכים מיוחדים.

החוג, המתקיים פעמיים בשבוע, מתאים לילדים מגיל 8 ומעלה, בעלי צרכים מיוחדים ומגבלות פיזיות בדרגות שונות.

מדריכי כושר גופני, המתמחים בעבודה עם בעלי צרכים מיוחדים, מפעילים את משתתפי החוג בקבוצות, המונות עד עשרה משתתפים.

חלקו הראשון של כל מפגש כולל עבודה על המכשירים המצויים בחדר הכושר, כגון הליכון, אופניים, קרוס-טריינר וכיו"ב.

בחלקו השני של המפגש, המשך עבודה באמצעות מכשירים או עזרי אימון מיוחדים בסטודיו, בעזרתם יוצרים המשתתפים קשר בינם לבין עצמם ומשפרים גם את יכולותיהם החברתיות.

עבודה במתכונת זו מאפשרת שיפור של הקואורדינציה והמוטוריקה בתנועה, חיזוק השרירים והכוח המתפרץ, ריכוז בתנועה ושליטה על שרירים, טיפול בגב ומפרקים, כושר גופני כללי וסיבולת לב-ריאה, שיפור מהירות וזריזות התנועה, וכאמור גם פיתוח כישורים חברתיים.

ס', אם לנערה בת 19, מדווחת כי כשבתה החלה להשתתף בחוג, היו יכולותיה הגופניות מוגבלות מאד. תנוחת גופה הייתה מכווצת. טונוס השרירים שלה היה מוגבל והיא התקשתה ללכת 100 מטרים מבלי להתעייף. למעשה, לא הצליחה לבצע פעולות שונות בו-זמנית בשתי הידיים.

היום, שבעה חודשים לאחר שהחלה להשתתף בחוג הייחודי, היא מצליחה ללכת על הליכון במהירות של כ-6 קמ"ש משך חצי שעה רצופה, ונהנית מטיולים רגליים באוויר הפתוח.

"השיטה הטיפולית המקצועית, מלווה באכפתיות וביחסם החם של המדריכים, מוכיחים את עצמם. אין ספק כי השיטה משפיעה לטובה גם על התפקוד הקוגניטיבי-נוירולוגי וגם על התפקוד החברתי של בתי.
אני ממליצה מאד לכל ההורים המטופלים בילדים בעלי מגבלות וצרכים מיוחדים, לצרף את ילדיהם לחוג זה. עצם היציאה מן הבית, והפעילות המאתגרת והמפתחת במחיצת אחרים, מובילים לתוצאות שלא הושגו בשנים של עבודה קשה". אמרה האם.