אמהות חיילי נחשון יפגינו נגד ווטש

אמהות חיילים מגדוד נחשון יפגינו מחר (ה) מול בסיס בקעות, נגד הכוונה לאפשר לנשות מחסום ווטש, ארגון שמאל קיצוני, לתדרך את החיילים. החיילים ביקשו ממפקדיהם שלא לחייבם להשתתף ב'תדרוך', אך לא נענו.

, כ"ד בשבט תשס"ו | עודכן: 12:00

אמהות של חיילים מגדוד נחשון מתכוונות להפגין מחר (ה) בצהריים מול בסיס בקעות, זאת במחאה על הכוונה של צה"ל להפגיש את החיילים עם ארגון השמאל הקיצוני 'נשות ווטש'.


חיילי גדוד נחשון עומדים לאייש מחסום, ובצה"ל הוחלט להעניק להם תדרוך מקדים, על ידי ארגון השמאל הקיצוני "מחסום ווטש". לחיילים נודע על הכוונה והם פנו למפקדיהם ומחו על כך. הם ביקשו שלא לחייבם להשתתף בתדרוך אך בקשתם לא נענתה.

חיילים בגדוד פנו לכתבנו וקבלו על מה שהוגדר על ידם, החדרת פוליטיקה לשורות הצבא. צה"ל אומר בתגובה כי אין מדובר בעירוב בלתי ראוי של פוליטיקה בשירות הצבא. לדברי אותם גורמים יש בכך מגמה חיובית שכן בכך תיווצר הידברות בין החיילים לנשות מחסום ווטש. בצה"ל הוסיפו כי להערכתם ייתכן שיתקיימו מפגשים ברוח זו גם בעתיד.

בתגובה לדברים פנה ארגון 'נשים בירוק' במכתב לרמטכ"ל ובו נכתב:

לכבוד הרמטכ"ל דן חלוץ

נודע לנו הבוקר שנשות "מחסום-וואטש" הוזמנו להרצות בפני חיילי גדוד נחשון ביום חמישי הקרוב.

ברצוננו למחות על הדבר ולבקש ממך לאסור כניסת נשים אלו לבסיסי צה"ל.

כפי שהוכח בדו"ח ששלחנו ביולי 2004 לכל חברי הממשלה וצה"ל- (דו"ח המצורף כאן)- נשות וואטש מוצגות בתקשורת כ"משקיפות נייטראליות", אך לאחר בירור עולה תמונה שונה לחלוטין. מדובר בארגון עם אג'נדה פרו-פלשתינית, אנטי –ישראלית טהורה, המשרת את האינטרסים של הערבים הפלשתינים ופוגע במדינת ישראל. יתירה מכך, הארגון ממומן על ידי האיחוד האירופי וגורמים זרים אנטי ישראליים.
לארגון מטרות פוליטיות: התנגדות לעצם היותה של ישראל בכל מקום ביהודה ושומרון ולשם כך מסייע לערבים הפלשתינים במלחמתם נגד ישראל.

נשות וואטש מפריעות לחיילים במחסומים. הן משפילות את חיילינו בפני הערבים, עוזרות לערבים לעבור את המחסום, גם לאלו שמוגדרים מסוכנים לציבור בישראל. הן מאיימות על חיילינו כי אם לא יפעלו עפ"י בקשתן, יתלוננו נגדם.

ראייה לכך שהנשים האלו ידועות כמי שמפריעות ואפילו מסכנות את חיי חיילינו במחסומים הוא המכתב החתום ע"י קצין אח"ק שומרון, חיים פדלון לקצין אג"מ מחטיבת שומרון


על מנת לבאר ולהוכיח את טענתן הציגו ב'נשים בירוק' ציטטות מתוך מסמך צה"לי המתייחס לפעילות נשות WATCH במחסומים:

לאור פניית נציג החטיבה בעניין –להלן הבהרה:
נשות הארגון לא רשאיות להפריע ולשוחח עם החיילים במהלך תפקידם במחסום, החיילים גם לא חייבים להן כל הסבר על פעילותם במחסום. הנשים אמורות לעמוד בצד ולצפות, לנהל רישומים. הפרעה לחייל, הטרדתו, שיחה עמו בנושאים פוליטיים ושנויים במחלוקת או הפרעה לו לבדוק ניכנסים ויצאים, מהווים עבירה פלילית, וניתן לבקש סיוע של המשטרה במקום. ניתן לעכב החשודות עד בא המשטרה או לחלופין לזהות אותן בתעודות ולהגיש תלונה נגדן.

אין צורך להוסיף לדברי הקצין.

חומר רב על פעילותן המסוכנת של נשות וואטש, וקטעי עיתונות המדווחים על פעילותן ניתן לראות באתר "נשים בירוק". (www.womeningreen.org.il)-

אנו פונים אליך בבקשה לבטל את ההרצאה של נשות וואטש או לחלופין, לתת לנציגות "נשים בירוק" לאזן את דבריהן, באותה פגישה עם החיילים.

ידוע לכולם שנשותיהן של אישי ציבור רבים בפוליטיקה הישראלית (לדוגמא בתו של אהוד אולמרט, דנה), בבידור ( לדוגמא אשתו של ירון לונדון) ובצה"ל -שייכות לארגון נשות "וואטש".
הייתכן שזו הסיבה שהן מקבלות יחס כל כך חם ואוהד ,כשבכל מדינה נורמאלית היו מעמידים אותן לדין על שיתוף פעולה עם האויב?


כאן המקום לדווח עוד כי ארגון השמאל 'נשות ווטש' אינו מסתפק בפעילות נמרצת רק במחסומי צה"ל, שם הוא מפריע ומאיים על חיילינו בתביעות משפטיות, אם לא יסכימו החיילים לנהוג עפ"י נורמות ההתנהגות המוכתבות על ידי הארגון.

כתבנו שמעון כהן דיווח כי הארגון מתכוון לצאת בימים הקרובים בסדרת תערוכות ברחבי הארץ בו יציג תצלומים שצילמו נשות הארגון במחסומי צה"ל, המוכיחים לטענתן את "התנהגותם הבלתי הולמת של חיילי צה"ל במחסומים". נשות הארגון מקוות להביא בתערוכת אלה לידיעת הציבור את מה שהן מגדירות כ"עוולות אותן מבצע הצבא ביחסו כלפי האוכלוסייה הפלשתינית ברחבי יהודה ושומרון".

על מעלליהן של מחסום ווטש ניתן ללמוד גם ממכתב שנשלח בזמנו על ידי "נשים בכחול לבן חיפה", שפעלו למען החיילים במחסום בשכם. מכתבן נשלח בזמנו אל הרמטכ"ל דאז, ראש אכ"א, אלוף פיקוד מרכז דאז קפלינסקי, מפקד מחוז ש"י, מח"ט שומרון ומפקד משטרת עירון.

במכתב גוללה יעל שניר מארגון "נשים בכחול לבן" אחד האירועים שהתרחשו במחסום ריחן, במהלכו ניסה נהג משאית ערבי לדרוס את חיילי המחסום אך מעורבות "ווטש" מנעה את מעצרו. במכתב מובאים דברי חיילים אל נשים בכחול לבן על פעילות מחסום ווטש.

אחד החיילים אמר: "הן (ווטש) באות הנה כל יום. אומרות לממתינים במחסום ולמעוכבים: 'תעשו מה שאתם רוצים, מי אלה (החיילים) בכלל בשבילכם? תעברו וזהו".

חייל אחר: "בד"כ הן לא מניחות לבדוק. מה אם מישהו מעביר חומרי נפץ? תפקידי לבדוק זאת, אבל הן מתסיסות את השטח, וגורמות לכך שהבדיקות מהירות ושטחיות מידי".

חייל נוסף: "הן אומרות, אם לא תדברו איתנו, נגיש נגדכם תלונה. החיילים חייבים לדבר איתנו (לדבריהן). אנו קיבלנו הוראה מהמפקד לא לדבר איתן! מאחר וכשדיברנו, הם מצאו בכך דברים נגדנו, לכן אנו מעדיפים לא לדבר, ומציעים להן לדבר עם המפקד, אנו לא רוצים שהן תעשינה בהם שימוש נגדנו, אז הן דורשות שנדבר איתן. כלומר, אם נדבר איתן הן תשתמשנה בזה נגדנו, אולי להאשמות פליליות כפי שהן טוענות, ואם לא נדבר איתן, יתלוננו עלינו".

עדות נוספת של מפקד המחסום: "הן (ווטש) הגישו למח"ט שש תלונות נגד חיילים במחסום ריחן. ואחר כך נאמר לי (באופן לא רשמי) שלא היה בזה כלום. בינתיים התלונות האלה שימשו לערעור הסמכות שלנו בעיני האוכלוסיה".

עדות נוספת של חייל: "'ווטש' טוענות: איפה כתוב שאסור לנו להתערב ולבדוק אתכם (את החיילים) ולהנחות אתכם? תראו לנו מסמך שאסור לנו. אנחנו נתערב, זו זכותנו. אנו (החיילים) לא ידענו שאסור להן להפריע לנו, ואסור להן לדבר איתנו, לא יכולנו להתגונן מהפרעותיהן".

לדברי אחד החיילים: "הן מחלישות את הסמכות שלנו בעיני הערבים".

שניר אמרה אז לכתבתנו רותי אברהם כי נשים בכחול לבן התחילו את פעילותן באימוץ חיילי מחסום ריחן באזור שכם. בתחילה הן הביאו לחיילים עוגות ושתיה אך עד מהרה התברר להן כי למעשה החיילים נזקקים לסיוען מפני פעילותן של נשות מחסום 'ווטש' המשבשות את פעילות החיילים במחסום ובכך מסכנות את חיי אזרחי ישראל. במכתב ציינו נשות כחול לבן כי אחד מהמפקדים הבכירים שהגיע למחסום אמר להן "מעורבות 'ווטש' במחסום, גורמת לתוספת סיכון לחיי החיילים".