´מה עשה מהרשק עם מסור במטע?´

חשיפה: אנשי ההתיישבות העובדת הגיעו ביום שישי לסייע למתיישבים ליד אלון מורה וראו את מרכז אגף המשימות בתק"ם יוצא מתוך מטע זיתים וברשותו מסור שרשרת כבד וציוד צילום. מהרשק לערוץ 7: הסיפור שקרי.

, י"ב בניסן תשס"ו | עודכן: 12:29

קבלת פנים חמה הייתה הבוקר (ו') ליואל מהרשק, מרכז אגף משימות בתנועה הקיבוצית, בידי חבריו לתנועה הקיבוצית בעמק יזרעאל. שני קיבוצניקים החליטו לסייע למתיישבים וחסמו בגופם את הטרקטורים של הערבים ופעילי השמאל.

לתדהמתם של הקיבוצניקים מעמק יזרעאל יצא מהרשק מאחד המטעים כשברשותו מסור שרשרת המופעל ע"י מנוע בנזין וציוד צילום. הם ניגשו אליו כדי לברר את פשר מעשיו עם המסור, אך מהרשק נמלט לדבריהם מהאזור. לאחר מכן הצליחו למצוא אותו והזמינו משטרה כדי שיברר את מעשיו. בינתיים, חיילים שהיו במקום החרימו למהרשק את מסור השרשרת וכלי עבודה שהיו ברשותו. הם הכריזו על שטח צבאי סגור אך למרות זאת המשיך מהרשק לחרוש עוד קטע בשדה.

המשטרה הגיעה למקום ועיכבה לחקירה את צפריר בחשד לגניבת המסור. כשהגיע לתחנה התלונן נגד מהרשק על הונאת הציבור לאחר שהואשמו המתיישבים בכריתת עצי הזית, בשיבוש הליכי חקירה, הסגת גבול ועוד. כשעה לפני שבת שוחרר צפריר לביתו לאחר שנחקר ונתן עדות.

צפריר רונן אומר לערוץ 7 כי "גם חוקר מינימלי היה מבין שמדובר כאן בפרובוקציה מכוונת והשאלה הייתה מה מטרת המסור?!". לסיפור זה היו עדים נוספים מאנשי ההתיישבות העובדת ומתיישבים מאלון מורה ואנשי גבעת סקאלי.

בחודשים האחרונים מתייצב מהרשק במאחזים בגב ההר ומעודד את הערבים ופעילי השמאל לבצע פרובוקציות ולהשתלט על קרקעות מדינה. כך טוענים המתיישבים במקומות אלו. בימי שישי, בדרך כלל, מגיע מהרשק עם חבורתו הקטנה ומסייע לערבים להשתלט על קרקעות באזור השומרון.

הפעם הקיבוצניקים מההתיישבות העובדת בצפון החליטו לסייע לתושבים שלא יתמודדו מולו לבד. בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו צפריר רונן ממושב מולדת ואהוביה טבנקין מקיבוץ עין חרוד למאחז סקאלי וחסמו בגופם את הטרקטורים שלהם. "אחד הערבים ניסה לדרוס אותנו אבל זה לא מזיז לי ולא שמנו עליהם, לעגנו לחבורת הבוגדים הזאת", מספר צפריר לערוץ 7.

שריה דמסקי, יו"ר המזכירות של אלון מורה, הגיע אף הוא למקום כדי לעקוב אחר ההתפתחויות בשטח. הוא מספר כי "נמצאים במקום יותר פעילי שמאל מאשר ערבים שעובדים בשטח הנטען שהוא שלהם. כרגע הם נמצאים באדמות סקר שעובדו ע"י אנשי החווה כבר יותר מעשר שנים". דמסקי מציין כי לפי החוק העותומני, השטח שייך לבעלי החווה ולמעשה עוברים הערבים ופעילי השמאל על החוק. "הצבא מנסה להרחיק אותם אבל ראש החבורה מהרשק וחבורתו עושים כאן צחוק גדול מצה"ל והחיילים".

בעל החווה, יצחק סקאלי, מספר כי מהרשק משדל את תושבי הכפר סאלם, שנמצאים כ-4 ק"מ דרומית מערבית אליהם להגיע ולעלות אליהם באמתלה שמדובר בשטחים שלהם.

בט"ו בשבט אירגן מהרשק מבצע נטיעות עם "רבנים לזכויות אדם" ועם "הקרן החדשה לישראל" הפועלת ע"פ הדיווחים השונים עם האיחוד האירופי. במהלך המבצע נטעו פעילי השמאל אלפי עצים באזור, גם באדמות מדינה תוך התעלמות מוחלטת מהחוק.

"אנחנו יושבים על אדמות מדינה והחלק הבעייתי הוא בין המאחז לכפר סאלם הסמוך, חלקו אדמות מדינה", מסביר סקאלי, "מדובר כאן בסדרה של פרובוקציות שמטרתה לגרום להכפשת שמנו ולהעלאת קרנם של הערבים בכדי לחזק את האוייבים שלנו".

"ביום שישי שעבר הגדיל לעשות מהרשק ועלה על הקרקעות שלנו, על שטחים שלנו עם טרקטורים והחלו לחרוש. הגיע לשם קצין הביטחון של היישוב אלון מורה והסביר להם שזה לא חוקי, מדובר באדמות מדינה. מהרשק לא התבלבל והחליף את אחד הערבים שעבד על הטרקטור ובחר לחרוש במקומו". בתגובה לצעדיו אלו הגיעו אנשי אלון מורה והגישו נגדו תלונה על ניסיון דריסה של יו"ר המזכירות ועל השגת גבול.

נזכיר כי בשנים האחרונות אירעו 3 חדירות לגבעת סקאלי שב"ה הסתיימו בנס. בפעם האחרונה נהרגו שני מחבלים בידי התושבים. "יש לזכור כי פעילי השמאל האלה מהווים איום ביטחוני, אברי מהגבעה ליד איתמר ישב בגלל כל אותה חבורה כמעט שנה בכלא. מדובר בקבוצות קטנות של פעילי שמאל, אולי 15 איש, שיודעים לעשות הרבה גלים ורעש".

סקאלי מציין כי בפעם האחרונה הוגשה נגדם תלונה במשטרה. "אנחנו יודעים שאין להם שום מגבלה כספית שהרי הם ממונים ע"י האיחוד האירופי ומטרתם לגבש את דעתם של האנשים. לאור ההכפשות שלהם פינו כמה חודשים מאחזים כביכול בגלל אותם מתיישבים שכרתו עצים של ערבים".

לדבריו, בתחילה קיבלו החיילים מחטיבת שומרון הוראה לאבטח את פעילי השמאל ובשלב מאוחר יותר, לאחר שהגיעו תושבי אלון מורה והתפתח עימות, הוכרז שטח צבאי סגור עד "לבירור העניין".
משטרת שומרון נמנעת מלעצור אותם בטענה שיש להם מגבלה חוקית לכך.

"צריך לדעת, מתנהלת כאן מערכה מסודרת בכל המאחזים ביו"ש שמטרתה להצר את צעדינו ולהכפיש את שמנו. הם רוצים ומנסים להכין קרקע מתאימה כדי לאלץ את המערכת לעשות צעדים נגדנו", מסכם סקאלי.להאזנה לראיון עם צפריר רונן. יומן ערוץ 7 (10.4.06)תגובת יואל מהרשק לערוץ 7: לא היו דברים מעולם, הסיפור שקרי, לדבריו, רונן צפריר אינו חבר קיבוץ, "הגעתי הבוקר לאזור כדי לאבטח את החריש של הפלסטינים, לפי בקשתם, והעבודה נעשית בתאום גורמי הבטחון", אומר מהרשק.

בתוך כך, בעקבות הצלחתה של "שלום עכשיו" לגרום להחרבת בתי הקבע ביישוב עמונה, מבקשת תנועת השמאל הקיצונית לעתור לבג"ץ בדרישה שיורה לעקור ולהחריב גם את רמת גלעד ליד קרני-שומרון, גבעת אסף בצומת הטי ליד בית-אל, מעלה רחבעם במזרח גוש-עציון, נגוהות מערב בהר-חברון, גבעת הרואה בעלי, ומצפה יצהר .