העלות: מעל 3 מיליארד ש"ח

שיא חסר תקדים בעלות קואליציה חדשה בישראל. סך התקציבים לכל השותפות בקואליציה לא יפחת משלשה וחצי מיליארד ₪. סעיפים בקוי היסוד: מעמד ביהמ"ש העליון לא ייפגע ויצומצמו שטחי ההתיישבות ביו"ש.

, ג' באייר תשס"ו | עודכן: 13:49

שיא חסר תקדים בעלות קואליציה חדשה בישראל. סך התקציבים לכל השותפות בקואליציה לא יפחת משלשה וחצי מיליארד ₪. סך ההטבות לגמלאים מסתכם ב 652 מלש"ח: 200 להגדלה מיידית של קצבת הזקנה, 130 לביטול של קיצוץ מתוכנן בקצבאות אלה, 200 מיליון נוספים להשלמת הכנסה לקשישים, 5 מיליון מידי שנה למי שפרשו לפנסיה בשנים 87-96, 28 מיליון לתוספת "קודים" למיטות סיעודיות, 20 מיליון השתתפות במימון תרופות עבור קשישים נזקקים, 50 מיליון לסל התרופות, 15 מיליון לשר הגמלאים, 7 מיליון לנושאים כללים ומאה מיליון בתקציב 2007 שיעדם לא פורט.

העבודה דרשה גם היא להיטיב עם הגמלאים, ונענתה. בנוסף, היא הכניסה לקווי היסוד של הממשלה את הגדלת שכר המינימום ל1000 דולר המוערכת בשלשה מיליארד ₪ לשנה. דרישות אחרות של העבודה שהתקבלו הן: הכנסתו לתוקף של חוק חברות כוח האדם, הגדלת סל התרופות ב200 מלש"ח והשתתפות בשכר הלימוד של סטודנטים נזקקים. לדרישות אלה תהיה עלות תקציבית שכרגע אינה ניתנת להערכה.

ש"ס ביקשה וקיבלה את ביטול הקיצוץ בקצבאות הילדים בסך מיליארד מאה ושלושים מיליון ₪, בנוסף יועברו 400 מיליון ₪ רק בשנה הקרובה לילדים בסיכון במגזר החרדי. 85 יועברו להקמת מבני דת. בנוסף הממשלה תתקצב הקמת 100 כיתות לימוד במגזר החרדי. סה"כ: יותר ממיליארד ושש מאות אלף ₪.

סעיפים נוספים בקווי היסוד קובעים שמעמדו של בית המשפט העליון לא ייפגע; הממשלה תחוקק חוק שיפתור את בעיית מנועי החיתון אבל גם לא תפגע בסטטוס קוו הדתי, תוקפו של חוק טל יוארך; עצמאות החינוך החרדי תישאר; בתי הרבניים יוסמכו לדון בדיני ממונות, הקואליציה "תפעל" לחוקק חוקה בהסכמה, ו"שטחי ישראל, שגבולם ייקבע על ידי הממשלה, יחייבו צמצום שטחי התיישבות ביהודה ובשומרון".

מליאת הכנסת תתכנס ביום ה' לישיבה מיוחדת בה תושבע הממשלה החדשה בראשות אהוד אולמרט. קודם להשבעת הממשלה תבחר הכנסת את יושבת הראש החדשה של הבית, מועמדת הקואליציה ח"כ דליה איציק. האופוזיציה לא צפויה להעמיד מתמודד מטעמה על תפקיד יו"ר הכנסת.

להלן רשימת השרים בממשלה החדשה:
ראש הממשלה ושר הרווחה: אהוד אולמרט (קדימה)
שר הבטחון: עמיר פרץ (עבודה)
שרת החוץ וממלאת מקום רה"מ: ציפי לבני (קדימה)
שר האוצר: אברהם הירשזון (קדימה)
אבי דיכטר (קדימה) – השר לביטחון פנים
שר הפנים: רוני בר און (קדימה)
שרת החינוך: יולי תמיר (עבודה)
שר התעשייה המסחר והתעסוקה וסגן רה"מ: אלי ישי (ש"ס)
השר לאיכות הסביבה: גדעון עזרא (קדימה)
שר הבריאות: יעקב בן יזרי (גמלאים)
שר המשפטים: חיים רמון (קדימה)
שר החקלאות: שלום שמחון (עבודה)
שר התשתיות הלאומיות: בנימין בן אליעזר (עבודה)
שר התקשורת: אריאל אטיאס (ש"ס)
שר התרבות, הספורט וענייני ירושלים: אופיר פז פינס (עבודה)
שר הקליטה: זאב בוים (קדימה)
שר התיירות: יצחק בוז'י הרצוג (עבודה)
שר התחבורה, השר הממונה על הדיאלוג האסטרטגי, סגן ראש הממשלה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני: שאול מופז (קדימה)
שר הבינוי והשיכון המופקד גם על מנהל מקרקעי ישראל והאחראי על השירותים החשאיים, יו"ר ועדת השרים לענייני המגזר הלא-יהודי: מאיר שטרית (קדימה)
השר לפיתוח הנגב, הגליל והכלכלה האזורית ומשנה לראש הממשלה: שמעון פרס (קדימה)
שר בלי תיק הממונה על ענייני הגמלאים: רפי איתן (גמלאים)
שר בלי תיק הממונה על ביצוע חוק רשות השידור: איתן כבל (עבודה)
שר בלי תיק הממונה על המועצות הדתיות: משולם נהרי (ש"ס)
שר בלי תיק במשרד האוצר: יצחק כהן (ש"ס)
שר בלי תיק הממונה על הקשר עם הכנסת: יעקב אדרי (קדימה)