חקלאי בצפון: ערבים רוכשים אדמותינו

חקלאים בצפון שנקלעו לקשיים כלכליים מכרו לאחרונה מאות דונמים אדמה חקלאית לערבים. חקלאי מראש פינה אומר לערוץ 7 כי מדובר בתופעה שצריכה להדליק נורה אדומה. קיים חשש שישובי הצפון יתרוקנו והגבול יופקר.

, א' בסיון תשס"ו | עודכן: 18:31

חקלאים בצפון שנקלעו לקשיים כלכליים, מכרו למעלה מ 500 דונם של אדמה חקלאית לאנשי עסקים ערבים. מעריב דיווח כי עפ"י טענות תושבים, מדובר ב'קוני קש' אשר מאחוריהם עומדת למעשה התנועה האסלאמית.

אחד מותיקי ראש פינה צבי רסקי, אומר בראיון ליומן הצהרים של ערוץ 7 כי חקלאים בראש פינה שנקלעו להפסדים קשים, נאלצו לעקור את מטעיהם וחלק מהם אף הגיעו לפת לחם. כדי להתגבר על ההפסדים החליטו למכור קרקעות טאבו. השיא היה לדבריו כשאחד החקלאים שאינו גר עוד בראש פינה מכר 100 דונם לערבים. "זה פגע בנו. הוא מכר לערבי שגר בגליל. יהודי מוכן לשלם 5000 דולר לדונם, אך ערבי מוכן לשלם פי שלש". הכסף להערכתו מגיע מארצות ערביות עשירות. הוא מוסיף כי העובדה שבשנים האחרונות נמכרו כ 200 דונמים בראש פינה הקטנה, מהלך המאיים על כל האדמות, צריכה להדליק נורה אדומה.

רסקי דואג לעתיד ההתיישבות והחקלאות בראש פינה. כיום כמעט שאין דור צעיר בכל הישובים החקלאיים כי הצעירים פונים למקצועות 'חופשיים' אומר רסקין. בכך טמונה לדבריו סכנה להתרוקנות הישובים מאדם, ובכך הפקרת ישובים בגבול. הוא אף התריע על התופעה וסכנותיה במכתב ששלח בזמנו לידידו האישי אריק שרון אך לדבריו קיבל תשובה שאינה מתייחסת לבעיה.

מחצית מהחנויות והמשרדים בעיר עפולה אינם בבעלות יהודית אומר רסקין וגם בנצרת עלית קיימת תופעה דומה של מכירת דירות באופן נרחב לערבים. אם לא יתנו את הדעת על הבעיה החקלאית בפריפריה מדגיש רסקי נשאר ללא אדמות וגם היהודים לא ישארו כאן.

רסקי אומר כי הוא מתעתד להפגש עם השר פרס, כדי להתריע בפניו על תופעת מכירת אדמות לערבים וזאת כדבריו, לפני האסון הגדול.

אישית, אומר רסקי, הוריתי לילדי שלא למכור את האדמות שלנו אפילו אם נגיע למצב שבו נצטרך לעקור את כל המטעים.