בן גביר עוכב לחקירה בחצות ויפוצה

השופט קבע כי אמנם טבעי היה ששוטרים ייבהלו מנביחותיו של כלבו, אולם לא היה טעם לעכב אותו לאחר חצות לחקירה.

ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשס"ו

שופט בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, אברהם טננבאום, קבע אתמול כי על שני שוטרי משטרת חברון, עוזי מרשה ובוריס גת, לשלם לפעיל הימין, איתמר בן גביר, פיצוי בסך 1,000 שקלים. בן גביר תבע את השוטרים על כך שדרכו כלי נשק כלפיו בשל הנביחות של כלבו ובאותו לילה עצרו אותו לשווא. הדיון זכה להתעניינות תקשורתית רבה, לאחר כשכלבו צ'ומפי התייצב בבית המשפט והשופט ביקש להתרשם מגודלו.

אתמול כאמור החליט שופט ביהמ"ש לקבל חלק מן התביעה וקבע שאמנם טבעי היה ששני השוטרים ייבהלו מנביחותיו של צ'ומפי, כלבו של בן גביר. "ייתכן אמנם שהשוטר הגיב בצורה קיצונית מידי לגבי ותגובתו הייתה לא נכונה אך כידוע כלב עלול להבהיל אדם", קבע השופט, "נכון שמטבע הדברים, על השוטר מוטלת החובה יותר משל אזרח רגיל ובוודאי צריך שלא להזהר מכל נביחת כלב אבל גם השוטרים הם בשר ודם". לכן, דחה השופט את בקשתו לקבל פיצויים על סעיף זה.

עם זאת, באשר למעצרו באותו לילה, הטיח השופט ביקורת קשה במשטרה.
זימונו של בן גביר בחצות לילה לתחנת המשטרה ועיכובו שם היו מיותרים, במיוחד שאשתו של בן גביר הייתה בחודשי הריון מתקדמים ולא היה כל היגיון וסיבה לקרוא לו לחקירה באמצע הלילה, קבע השופט.

אחת העבירות שיוחסה לבן גביר בחקירה הייתה שהכלב לא קשור וללא זמם בניגוד לחוק. אבל השופט קיבל את גרסתו "שמאז ימי אברהם אבינו ועד היום לא היה בעל כלב אחד בחברון שהמשטרה פתחה נגדו בחקירה". השופט הוסיף והבהיר כי ע"פ החוק אין צורך בכך שהכלב ילך עם זמם ולכן בפתיחת חקירה זו דווקא נגד בן גביר יש בה "טעם נפגם".

השופט הוסיף כי "אי אפשר להשתחרר מההרגשה שמטרת חלק מאותו העיכוב במשטרה הייתה לחנך את בן גביר וללמדו לקח". על כן פסק לו הוצאות והורה שכל אחד מהשוטרים יפצה את בן גביר באופן אישי ע"ס 500 ש"ח, בתוספת הוצאות משפט.

בן גביר עצמו אמר בתגובה: "שוב מתברר שהמשטרה רודפת אותי ומתנכלת אלי, ועכשיו אני לא אוותר להם, הם הולכים על כל שטות ועוצרים אותי וממציאים חוקים- מתנכלים ומתעמרים - אסור לשתוק להם על כך".
באשר לסכום הפיצוי שוקל בן גביר להגיש בקשת ערעור לבית המשפט המחוזי היות ומדובר בסכום נמוך מידי. "במדינה נורמלית היו מפצים על התנכלות והתעמרות בפיצויים של עשרות אלפי שקלים, בכל מקרה צ'ומפי יכול להיות מאושר היום יהיה לו בונזו, דוגלי וטיפות לכלבים, כמה שירצה בחודשים הקרובים וזאת על חשבון 2 שוטרים ממשטרת חברון", דברי בן גביר.