אושרה נבצרות הנשיא קצב

בהצבעה שמית של ועדת הכנסת אושרה בקשת הנשיא להכריז על נבצרות זמנית. ח"כ זאב הכעיס כשקבע שחקירת רמון נועדה להכשרת מינוי בייניש.

שמעון כהן , כ' באלול תשס"ו

יתבצר בנבצרות. קצב
יתבצר בנבצרות. קצב
ערוץ הכנסת
ברוב של 12 תומכים ושישה מתנגדים אישרה ועדת הכנסת את נבצרותו של נשיא המדינה לכהן מחר בטקס הכתרתה של השופטת בייניש לנשיאת בית המשפט העליון.

במהלך הדיון עורר חבר הכנסת ניסים זאב את זעמם של חלק מחברי הועדה כשתקף את העליהום לכאורה שמבוצע על נשיא המדינה והזכיר שלא פעם "עננות חולפות עם הרוח". לדבריו "מה שקורה נגד רמון זה מטען צד ומה שקורה נגד קצב זה קטיושה מעל ראשו".

דברי חבר הכנסת זאב גלשו גם לשאלת חקירת השר לשעבר רמון. לדבריו המהלך נגד רמון בוצע כדי להפוך את השר שטרית לשר המשפטים על מנת להכשיר את השופטת בייניש לנשיאת בית המשפט העליון. דבריו אלה של זאב זכו לתגובות נזעמות מחברת הכנסת זהבה גלאון.

"אסור לנו לעסוק בציד מכשפות. יש כאן שיטה שכך חוקרים פוליטיקאים שמעוניינים לערוף את ראשיהם", אומר זאב. לדבריו יש לאפשר לנשיא להחליט על עתידו כרצונו ואף לאפשר לו להשביע את נשיאת בית המשפםט העליון החדשה.

לעומת דבריו אלה של חבר הכנסת זאב אומר חבר הכנסת גדעון סער כי דברי ח"כ זאב המחבר בין בחירת נשיאת בית המשפט העליון לחקירת שר המשפטים לשעבר רמון הם בגדר אגדת עם קונספירטיבית.

לדברי סער "אגדת העם המחברת את השבעת נשיאת בית המשפט העליון וחקירת שר המשפטים לשעבר מחייבת הכרת העובדות והן שהוא עצמו אמר שיבחר בשופטת דורית בייניש לתפקיד. כל תיאוריית הקונפירציה כדאי שתיבדק טוב על ידי האנשים פה".


ועדת הכנסת התכנסה היום להחליט אם לקבל את בקשתו של נשיא המדינה לאשפר לו נבצרות זמנית בעת השבעת נשיאת בית המשפט העליון הבאה, השופטת דורית בייניש.

את הישיבה פתחה יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת רוחמה אברהם בקריאת מכתב הבקשה של הנשיא. לאחר מכן חיוותה דעתה לפיה ראוי היה שהנשיא ישעה את עצמו מיד עם תחילת חקירתו. אברהם שבה וקראה לנשיא להשעות את עצמו לשלושה חודשים לפחות.

אברהם אומרת שהיא רואה בקבלת האמנותיהם של שגרירים חשיבותם אינה פחותה מהשבעת נשיאת בית המשפט העליון. עם זאת הזכירה שהנשיא חף מכל פשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. עם זאת קראה למפכ"ל המטרה וליועץ המשפטי לממשלה וצוות החוקרים לסיים את החקירה במהירות האפשרית.

חברות הכנסת גלאון ויחימוביץ' קראו לח"כ אברהם לזמן את היועץ המשפטי לממשלה לדיוני הועדה על מנת שזה ידווח על התקדמות החקירה ופרטיה. זאת על מנת שהחומר יאפשר דיון רציני שאינו מסתמך על דיווחי התקשורת בלבד. אברהם מצידה סיפרה שביקשה מהיועץ מזוז לעדכן את חברי הועדה בפרטי ונתוני החקירה, אך זה העדיף שלא לענות בשלב זה אותו הוא רואה כראשוני.

חבר הכנסת יובל שטייניץ אמר שהוא חש נבוך מעצם קיומו של הדיון בשל עיסוקו בחשש לפלילים הנוגע לנשיא המדינה, אך משביקש הנשיא את השעייתו אל לה לכנסת למנוע את המהלך. עם זאת שאל שטייניץ "מה בין קצב לקלינטון?", ואמר כי במידה ואכן אשמתו היא כפי שהתקשורת מדווחת הרי שאין הבדל בין השניים ויש לנהוג כלפי קצב באופן זהה לאופן בו טופל עניינו של קלינטון, שכזכור לא הושעה מתפקידו.

שטייניץ הזכיר את החשדות כלפי המשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס, כאילו נטל שוחד בימים שקדמו לבחירות ולמרות זאת איש אינו דורש את נבצרותו הזמנית או הקבועה.

עם זאת העלה שטייניץ חשד שהעמדת השר רמון לדין נובעת משליטת המשטרה ומערכת האכיפה על השרים, כפי שהתעורר חשד במקרים קודמים בהם לאחר הליך שיפוטי ארוך נגד שרים כרפאל איתן המנוח, השר שטרית ואחרים, ולאחר מכן התברר שאין בהם ממש.

חבר הכנסת בן ששון תהה כיצד זה מתכנסת ועדת הכנסת לדיון בטקס בעוד על המשך כהונתו כנשיא המדינה, היינו המהות, כהגדרתו, איש אינו דן. לדבריו המניע העומד מאחורי הדיון הוא שיקולי הכבוד הטקסי בלבד.

כאמור, בתום הישיבה אישרו חברי הכנסת את נבצרותו של הנשיא במהלך יום המחר. זאת בהצבעה שמית. את טקס הכתרתה של בייניש תנהל יושבת ראש הכנסת דליה איציק במסגרת תפקידה כממלאת מקום נשיא המדינה.