חנוכת גן "מעלות אדיר" ע"ש אדיר זיק

היום (שני) יחנך בירושלים גן "מעלות אדיר" על שם שדרן ערוץ 7, אדיר זיק ז"ל שנפטר לפני פחות משנתיים.

רות אברהמי , כ"ה באלול תשס"ו

הטקס יתקיים במעמד סגן ראש העיר, מר שמואל שקדי, ובהשתתפות חבריו ידידיו ומוקירי זכרו.

אדיר זיק ז"ל קיבל את פרסומו לאחר שהגיש תוכנית ברדיו ערוץ 7, בשם "זיקוקים של אדיר". הוא נזכר כמי שטבע לראשונה את הביטוי 'תשקורת', וכמי שלא חשש להגיד את דעותיו וביקורתו על הממשלה במהלך השידורים אף על פי ששילם על כך מחיר אישי כלכלי וחברתי. הוא נלחם ללא חת במערכה על שלמות ארץ ישראל וסחף אחריו במשך כתריסר שנים בהם שידר את תוכניתו, ציבור גדול של אוהבי ארץ ישראל.

אדיר זיק נפטר לפני קצת פחות משנתיים, בגיל 66, לאחר שלקה בסרטן ונלחם בו במשך כשש שנים. הוא נולד בתל אביב, למשפחה חילונית. בגיל צעיר עבר ללמוד במוסדות דתיים ובגיל 14 הצטרף לבני עקיבא, והיה קומונר בכמה סניפים. בצבא התקבל ללהקת הנח"ל, אך ויתר לטובת שירות בנח"ל המוצנח, כיוון שהשתלבות בלהקה היתה כרוכה בבעיות צניעות וחילולי שבת.

זיק למד קולנוע וטלוויזיה בסן פרנסיסקו, וכשחזר היה בין מקימי הטלוויזיה הישראלית בסוף שנות השישים, יחד עם חיים יבין, מוטי קירשנבאום ועוד. לאחר שנוכח כי לא יוכל להתקדם נוכח דעותיו הפוליטיות החליט זיק, ששימש במאי סרטים ותכניות חדשות, כי הגיע הזמן לעזוב. הוא עבר להפקת סרטים למגזר הפרטי. שלוש שנים אחר-כך, כשבראשות הממשלה עמד יצחק רבין ז"ל ודיבר על ויתורים בגולן, החליט זיק לעשות מעשה: הוא פנה לכל גופי הימין והציע את שירותיו, יום בשבוע, חינם אין כסף.

הרבנית שולמית מלמד מערוץ 7 הרימה את הכפפה והציעה לו תוכנית אישית בערוץ. "בדבר אחד הייתי בטוח", כתב אדיר בגיליון הראשון של 'בשבע'. "אין לי כוונה שהתכנית הזו תהיה דומה לתכניות האירוח בתקשורת בארץ. אני אעשה אותה אישית. אני אספר על אשתי וילדי וחברי ועל אמא שלי, סבתא ברונצ'ה".

ואכן בתכניתו, 'זיקוקין של אדיר', דיבר זיק בגובה העיניים עם מאזיניו, והם גמלו לו בדבקות שהפכה את שעת השידור ביום שישי בבוקר לתכנית הדגל של הערוץ. במסגרת התכנית לא חסך זיק את שבטו מהפוליטיקאים, וגינה בחריפות את הסכמי אוסלו ואת יוזמיהם. היו שכינו אותו בשל כך 'המסית הלאומי'.

"עם כל הדיבורים שלי נגד רבין ואוסלו", אמר ל'בשבע', "הזהרתי את הציבור שלא לנהוג באלימות. הטפתי למרי אזרחי בלתי אלים". זיק היה בין הראשונים שהעלו שאלות לגבי אופן הירצחו של יצחק רבין ופקפקו בגרסה הרשמית. התעקשותו להשאיר במרכז הדיון הציבורי את פרשת הפעלתו של סוכן השב"כ אבישי רביבי תרמה להחלטה להעמיד את 'שמפניה' לדין.

בשנים האחרונות הקים זיק וניהל את 'קרן יש"ע לסיוע לתושבי יש"ע' והיה פעיל בארגוני צדקה וחסד נוספים.

הטקס לחנוכת הגן על שמו, יתקיים כאמור היום, בשעה 17:00 ברחוב מפרץ שלמה 6 בגבעת המבתר בירושלים. המשפחה מזמינה את מוקירי זכרו של אדיר זיק להשתתף בטקס.