'האחריות לסחבת מוטלת על אולמרט'

מגורש מגני טל, מוטי סנדר, אומר כי האחריות לסחבת בטיפול במגורשים, שנמשכת 15 חודשים, מוטלת על ראש הממשלה.

רדיו ערוץ 7 , ח' בחשון תשס"ז

מגורש מגני טל ועורכו של אתר קטיף. נט מוטי סנדר אומר כי ראש הממשלה אולמרט ואנשיו הם אלו שנושאים באחריות לסחבת בטיפול במגורשים. סנדר מגיב על הביקורת שמתח אתמול רה"מ אולמרט על הסחבת בטיפול במגורשי גוש קטיף, במהלך דיון שהתקיים בועדת השרים לעניני התנתקות.  "15 חודשים אחרי הגירוש, אנו נמצאים עדיין עמוק בתוך הבור שנקרא מחנה מעבר. יום אחד בהיר ניתקו אותנו מאדמה, אני ועוד חקלאים רבים כמוני. 15 חודשים ללא עבודה, ולא רואים את האור בקצה המנהרה" אומר סנדר ביומן ערוץ 7.

סנדר מתייחס לעובדה כי למעלה מ 50% מהמגורשים עדיין ללא פרנסה כי  "גם משפחה אחת שלא מצאה תעסוקה, זה יותר מדי". מדובר לדבריו באנשים בני  50 - 60 שמנסים כיום למצוא מקום עבודה אך אין מי שיהיה מוכן לקבלם. סנדר מציין כי רבים מהם נותרו ללא מקורות הכנסה כיון שהיו עצמאים ולכאלו אין פנסיה.  
 
לדברי סנדר, מגורשים  מגני טל, "יושבים מדברים ומגיעים לסיכומים, אך איש אינו מוכן להתחייב שיביאו את הכסף ויתחילו לבנות. רוב האנשים שקיבלו מקדמות על הפיצויים אוכלים את הפיצויים, וכשירצו לבנות, לא יהיה להם ממה. כל הסחבת הענקית גורמת לאנשים להיות במצבי רוח שאי אפשר להבין אותם", אומר סנדר.

"אנשים לקו במחלות נפש ומחלות שונות. לא כולם מספרים מה קורה אצלם אך שומעים את הבעיות".  סנדר אומר כי באופן אישי הוא קיבל  החלטה אסטרטגית להמשיך להפעיל את אתר קטיף נט. "רק כדי שתהיה לי תעסוקה, להוכיח למשפחה שלי שאני עובד". סנדר מוסיף כי ברשותו היתה משתלה ומידי יום היה יוצא לעבוד בה.  אנשים משלנו צריכים לצאת לרחובות ולצעוק תעזרו לאנשי גוש קטיף, להגיע למשרדי הממשלה ולומר להם מספיק". סנדר מתאר את יחסן של הרשויות לבקשותיהם "משרדי הממשלה והועדות יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו שקרנים וגנבים ואנחנו נדרשים להוכיח כל דבר שעליו הצהרנו". 

האופטימיות קיימת, אומר סנדר. "אנחנו מאמינים שהכל יהיה לטובה. נבנה בתים הרבה יותר יפים והרבה יותר גדולים, אך זה עניין של זמן". סנדר מציין כי אחרי הגירוש מימית, תוך שלושה חודשים 'העסק נגמר' עכשיו  "גם אחרי 15 חודשים עדיין לא רואים את הקצה".

להאזנה לראיון