בן אהרון: 'ועידת מדריד 2 - בלון נפוח'

יוסי בן אהרון: עידת מדריד 2 היא בלון נפוח של פוליטיקאים במדבר שרוצים תשומת לב תקשורתית ואינם ראויים אפילו להוקעה.

, כ"ב בטבת תשס"ז

יוסי בן אהרון
יוסי בן אהרון
לע"מ
מנהל לשכת רה"מ בעבר, יוסי בן אהרון, אומר כי אין דמיון בין ועידת מדריד משנת 91, לבין זו שהחלה אתמול במדריד, המכונה "מדריד פלוס 15". ועידת מדריד 2 היא בלון נפוח של פוליטיקאים במדבר שרוצים תשומת לב תקשורתית ואינם ראויים אפילו להוקעה, אומר בן אהרון בראיון ליגאל שוק ביומן ערוץ 7 .

לא זו בלבד שועידת מדריד השניה אינה המשך, אלא יש הבדל מהותי ביניהן, מדגיש בן אהרון. ועידת מדריד בשנת 91 היתה הפעם הראשונה שארה"ב הצליחה לכנס תחת קורת גג אחת את כל שכנותיה של ישראל כדי להגיע למו"מ ישיר דו צדדי עם כל אחת משכנותיה בנפרד.

הועידה הנוכחית, לדבריו היא "בלון נפוח שמנפחים בעיקר עקיבא אלדר ועתון הארץ ועוד כמה עיתונאים ישראליים, וכן כמה פוליטיקאים שמחפשים משהו להתגדר בו כיון שהם נמצאים 'במדבר' כמו דן מרידור, רוני מילוא ושלמה בן עמי".

אין זו משלחת ישראלית רשמית, מדגיש בן אהרון, 'אין ידיעה שאולמרט וממשלתו הסמיכו את חברי המשלחת לדבר בשם ישראל', לכן לכינוס אין משמעות. באשר לאנשים המשתתפים בכינוס, הללו לדברי בן אהרון "אפילו לא ראויים להוקעה".

לדבריו, מי שהאזין לאחד מיוזמי הועידה, השר לשעבר פרופ' שלמה בן עמי אשר התראיין בנושא הועידה, שם לב כי הוא מבטא 'הד קלוש' לכמיהת השמאל לבינאום הבעיה הערבית ישראלית. 'יש לשמאל שאיפה הזויה חסרת תוכן וסיכוי לבינאום הבעיה, תוך שיתוף כמה שיותר גורמים בינלאומיים, כולל הצבת כוחות בינלאומיים'. "לא רק שאין בכך כדי להגן על המדינה והאינטרסים שלה אלא הדבר מהווה חתירה תחת קיומה".

בן אהרון מתקומם כנגד מי שטוען כי אוסלו היא מדריד, "להיפך, לא היינו מעלים על הדעת שתהיה דריסת רגל ולו הקטנה ביותר לערפאת ולאש"ף בכינוס. התנאי היה שרק פלסטינים מיש"ע ישתתפו ואיש לא יוכל לטעון שהוא מייצג את אש"ף או אפילו מקבל מהם הנחיות. המו"מ עם הפלסטינים התנהל עם ערביי יש"ע עפ"י מה שנקבע בהסכמי האוטונומיה בקמפ דיויד הראשון, על ידי ראש הממשלה דאז מנחם בגין ונשיא מצרים דאז אנואר סאדאת".

מי שהיה שמח, לדבריו, על ההשוואה בין מדריד לאוסלו הוא יוסי ביילין "יוסי ביילין באוסלו הפיל בפח את יצחק רבין וניסה להלביש על מדריד את אוסלו, והביא לכאן את הרוצחים הטרוריסטים שבאו מתוניס. לכך הוא נתן את החותמת של אוסלו".