'הפקרות באכיפה הובילה לרצח'

ההפקרות באכיפת החוק על ערבים הובילה לרצח של תושב בית עין כ-300 מטרים בלבד מביתו. כך טוען ארגון זכויות האדם ביש"ע.

רותי אברהם , ח' באדר תשס"ז

ההפקרות באכיפת החוק על ערבים הובילה לרצח של תושב בית עין כ-300 מטרים בלבד מביתו. כך טוען ארגון זכויות האדם ביש"ע.

הארגון פנה היום אל הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל אבי מנדבליט בדרישה לערוך בדיקה ולקבוע מי אחראי להגן על המתיישבים היהודים ביו"ש מפני התנכלויות ערבים. יו"ר הארגון אורית סטרוק טוענת בפנייה כי בשעה שצה"ל מסרב לטפל באירועי התנכלויות של ערבים כלפי יהודים, בטענה כי "אינם עולים כדי סיכון חיי אדם", המשטרה עוסקת באכיפת חוק על יהודים בלבד.

הטיפול המשטרתי לתלונה של יהודי כי נעברה כלפיו עבירה מתמצה לדבריה בבדיקה שתכליתה לוודא שההתנכלות בוצעה על רקע לאומני. לאחר מכן "האזרח הנפגע מקבל אישור למס רכוש, ובזה תם הטיפול. לא נעשה כל נסיון לאתר את העבריינים ולמצות הדין עימם".

"נוהל עבודה זה של גורמי הבטחון גורם בהכרח לאיבוד ההרתעה וליצירת תחושת הפקרות, שההמשך הישיר שלה הוא הרצח המזעזע אמש", כותבת סטרוק. היא מזהירה מפני 'תוצאות דומות גם במקומות נוספים' כיון שמדובר בתמונה החוזרת על עצמה בכל המאחזים והישובים החקלאיים, הן בגוש שילה, הן באזור יצהר".

בדו"ח המצורף לפניה מפרטת סטרוק את סדרת ההתנכלויות שממנה סבל הישוב בת עין בחודשים האחרונים, כשהאחרונה בהן היא הרצח של ארז לבנון הי"ד הלילה.

ע"פ הדו"ח, באוגוסט 06 סבל הישוב מסדרת מעשי שריפה בשטחי מרעה בכ - 800 דונם.
בספטמבר 06 אירעו 2 מקרי תקיפה ופציעה של רועי צאן בשטחי המרעה של הישוב.
בדצמבר 06 – ינואר 07 אירעה בבת עין סדרת גנבות מתוך הישוב: נגנבו 2 סוסים, 2 מכוניות, עדר עזים. כמו אירעה פריצה לכתת לימוד, וגניבת 3 מכוניות .
בפברואר 07 מארב משטרתי וצבאי נתקל בגנבים ערבים , ירי באויר (בלבד!) – הערבים נמלטו. לא בוצע נוהל מעצר חשוד.
כאמור אמש, נרצח ארז לבנון הי"ד.

התושבים התריעו ואף ביקשו טיפול דחוף
רצח תושב בת עין הלילה לא הפתיע את תושבי הישוב. כבר לפני כחודשיים, פנו שני תושבים מהישוב, יהודה כהן ומנשה לוינגר, אל מח"ט עציון והתריעו בפניו כי להחמרה שחלה באזור לאחרונה עלולות להיות השלכות קשות.

במכתב הם פורשים את השתלשלות האירועים ליד הישוב ואת אוזלת היד במציאת העבריינים. "כידוע לך בקיץ האחרון שרפו הערבים אלפי עצים בחורשות שנטעה קק"ל ליד בת עין וכן מאות דונמים של שטחי מרעה, לצערנו על אף שההצתות היו בצורה עקבית שבוע אחרי שבוע לא הונחו מארבים ע"מ ללכוד את המציתים, וברור היה לכולם שההחמרה היא רק ענין של זמן", כתבו למח"ט, "ואכן לפני כשלושה חודשים הותקפו בהפרש של שבועיים רועי צאן יהודים מנחל צופית מדרום לבת עין מכות רצח ורק בנס הם הצליחו להימלט".

עוד מוסיפים השניים כי "לפני כשבועיים הגיעו ערבים מצוריף לבת עיו ב' גנבו שני סוסים וברחו איתם לצוריף. בחג החנוכה הגיעו שוב ערבים מצוריף בלילה לבת עין ב' לקחו את מפתחות הרכב מתוך הבית של משפחת קאלוש גנבו את רכבם וגם גנבו את הרכב של משפחת בויארסקי ונסעו לצוריף. ביום רביעי האחרון הגיעו ערבים מצוריף וגנבו את עדר העיזים של משפחת בויארסקי וברחו איתו לצוריף".

השניים מציינים כי ע"פ הידוע להם "לא נערכו חיפושים בכפר צוריף ולא היתה שום תגובה".

בסיכום פנייתם, כותבים השניים למח"ט, "ברצוננו להתריע אם לא תהיה תגובה מידית וחריפה של כוחות הביטחון עלולים ח"ו להיות אסונות בנפש. לא יתכן שאין שום תגובה ואפילו איזה סימן להתייחסות לדבר שקשור בחיי אדם, אפילו לא ראינו אף אחד מכוחות הביטחון שהגיע ע"מ לראות את השטח ולחשוב מה אפשר לעשות. אנו דורשים ממך לטפל בנושא במהירות".