תושב בת עין: אנחנו במיני שואה זוחלת

"כרגע אנחנו במיני שואה זוחלת", כך אומר תושב בת עין וחברו של הנרצח ארז לבנון הי"ד ביום שאחרי הרצח.

רדיו ערוץ 7 , ח' באדר תשס"ז

"אם הממשלה תתן לפרשנות המילולית של מלחמה, כפי שהעם מבין אותו, לצאת לפועל, נוכל להגן על עצמנו. כרגע אנחנו במיני שואה זוחלת" כך אומר אליהו מנדלוביץ תושב בת עין, בעקבות הרצח של חבר הישוב ארז לבנון הי"ד.


השלטון המרכזי במדינה הזאת אינו מאפשר לעם להתחבר עם העובדה הנוראה שאנחנו כרגע במלחמת קיום על עצם היותנו בארץ הקדושה הזאת. אם הם רק יתנו לפרשנות המילולית של מלחמה, כפי שהעם מבין אותו, לצאת לפועל, נוכל להגן על עצמנו. כרגע אנחנו במיני שואה זוחלת ומקווים שה' יעזור שלא יהיה יותר גרוע מזה.
על חברו שנרצח, אומר מנדלוביץ ביומן ערוץ 7 כי "לצערנו הקב"ה לוקח את הפרחים הכי טובים שיש בגן. הוא היה מהצדיקים של הישוב יהודי ירא שמים צנוע. גבאי של בית הכנסת. אם היה פה מישהו בישוב שניתן לומר שהיה בשלום עם כולם ולא כועס זה ארז".

את גופתו של חברו שנרצח בדקירות סכין על ידי מחבלים, אומר מנדלוביץ, מצאו "בשלמות הנפש" כדבריו, אף על פי שנדקר באיזורים שונים בגופו. הארוע לדבריו גרם הלם לתושבי בת עין שאינם רגילים בפעילות חבלנית כפי שיש לצערנו בצפון השומרון. עם זאת הוא מוסיף כי הארוע מלכד אותם. תושבים התרכזו בבית הכנסת לומר תהלים ולחזק אחד את השני. "זה רגש שאנו זקוקים אחד לשני וזקוקים לעם ישראל ועם ישראל זקוק לנו".

מנדלוביץ מוסיף כי יש לו הרגשה שמפקירים את דמם. "החלטה, חוזה שהוציאו על היהודים פה, שלדם שלהם אין מחיר" . בשנה וחצי האחרונות לדבריו חלה עליה מתמדת ברמת התעוזה והאלימות מצד הערבים באיזור ובעיקר לתושבי הכפר צוריף. הוא מזכיר כי בפסח בשנה שעברה היה שוד של החיילים בקרוואן, כאשר המחבלים שדדו את נשקם באישון לילה באיומים. "כפתו את החיילים וברחו עם הנשק שלהם". הוא מוסיף כי הדבר קרה אחרי תקופה ארוכה שהיו גניבות של ציוד וכלי עבודה וגם הצלחות לגנוב עדרי צאן. "בחדשיים האחרונים גנבו עדר צאן של 30 ראש של יהודי שזה היה כל רכושו. נשק נגנב מבתים. כשהמשטה באה לכאן הם חסרי אונים. אין להם כלים חוקיים ובטח לא אידאולוגים להתמודד עם המלחמה שאנו מצויים בה".

"לצערנו השלטון המרכזי במדינה הזאת אינו מאפשר לעם להתחבר עם העובדה הנוראה שאנחנו כרגע במלחמת קיום על עצם היותנו בארץ הקדושה הזאת. אם הם רק יתנו לפרשנות המילולית של מלחמה, כפי שהעם מבין אותו, לצאת לפועל, נוכל להגן על עצמנו. כרגע אנחנו במיני שואה זוחלת ומקווים שה' יעזור שלא יהיה יותר גרוע מזה", אומר מנדלוביץ.

להאזנה לראיון