טרטמן:מעולם לא הצבתי אולטימטום לאיווט

ח"כ אסתרינה טרטמן אומרת בראיון מיוחד לערוץ 7 כי התקשורת עשתה לה רצח אופי וכי היא בוחנת האם להגיש בעתיד תביעת דיבה נגד מכפישיה.

איציק וולף , י"א באדר תשס"ז

לאור נסיונה האישי המר, אומרת ח"כ אסתרינה טרטמן, כי כיום עולות לה מחשבות שניות ביחס לכל פרשיותיו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, המתפרסמות בזו אחר זו בתקשורת. "אני פשוט לא מצוייה בפרטים ואף פעם לא הייתי חברה אישית של אולמרט. אני לא מכירה את ההתנהלויות שלו ולא את העובדות, אבל מתוך התרשמות כללית מהתקשורת, זה נותן לי הרבה הרבה הרבה חומר למחשבה".

לדבריה, "העיתוי של פרסום הדברים ב'בליץ' כזה יכול לרמז על כך שיש אנשים שהמינוי שלה 'נתקע להם בגרון', אולי יש מניעים פוליטיים ואולי יש מניעים אישיים, אני לא יודעת כי אינני בוגרת בית הספר לנבואה. אם אני הולכת על הקו של ניתוח קר של הסיטואציה, מבלי להתייחס אלי, אלה בדרך כלל מניעים פוליטיים או רגשיים נטו. אני לא רואה אופציה שלישית. אני יכולה לעשות ניתוח הגיוני מה קורה כאשר מתחילים לטפס על מישהו מבחינה תקשורתית. יש שני מניעים לדבר: או שיש תחרות בתקשורת שכל אחד רוצה להביא ידיעה ראשונית או סקופ ראשוני שיזעזע את המערכת ומחפשים איזה משהו מלוכלך כי מחפשים דברים צהובים, או שיש מישהו שמבין בתקשורת שאומר לתקשורת פה יהיה לכם מעניין".

בעקבות הפרסומים על פיהם הציבה טרטמן כביכול אולטימטום ליו"ר מפלגת ישראל ביתנו בו דרשה שלא ימנה כשר התיירות במקומה את ח"כ ישראל חסון שדיבר נגדה בתקשורת אומרת היום טרטמן כי לא היו דברים מעולם. "הוציאו היום פרסום שאסתרינה שמה אולטימטום לאיווט. זה קשקוש. אולי למישהו היה אינטרס להגיד שאיווט בסדר איתי אבל אסתרינה ניסתה לטרפד את המהלך, אבל זה פשוט קשקוש. לא דיברתי עם איווט על הנושא הזה".

ח"כ טרטמן מכחישה בתוקף כל שמועה על יריבות בינה לבין ח"כ ישראל חסון. "אני לא ראיתי אף חתול שחור שעבר בינינו. אני לא אחראית על מה שנשמע ומי כמוני יודעת ששמונים אחוז ממה שנשמע הוא אינו נכון ואינו מדוייק".

לטרטמן בטן מלאה על התנהלות התקשורת נגדה בשבוע האחרון והיא אף שוקלת את צעדיה ובוחנת האם להגיש בעתיד תביעת דיבה נגד מכפישיה. "בפרסום על התאונה שלי עשו לי רצח אופי של נוכלת שאוכלת כספי ציבור ושמרמה במשפט ואומרת דברים לא נכונים. אין בזה אפילו פסיק של אמת. לא מיניה ולא מקצתיה. קודם כל מפזרים ערעור באמון בבן אדם והכשירו את הקרקע על מנת לשפוך אחר כך את כל הרפש בעוצמות לא הגיוניות ולא הוגנות אבל אז הציבור יהיה מוכן. הם יגידו, תראו איזו מסכת יש לה. כבר הפכו את זה למסכת, הפכו את זה לשקרנית פתולוגית ולהשתלשלות של אירועים.

עובדה היא שלמדתי בבר אילן שלוש שנים חשבונאות וניהול פיננסי כמו שאמרתי, אלו היו הלימודים הראשונים שלי. נכון, לא דייקתי כשאמרתי שזה תואר ראשון אבל אלו היו הלימודים הראשונים שלי. למדתי וסיימתי אותם עם עבודת גמר של מצטיינת. יש לי תואר ראשון במינהל עסקים מטורו קולג', זאת עובדה וגם אותו סיימתי בהצטיינות. תסתכל בתקשורת, אף אחד לא מסתכל היום על המצויינות.

זה מגיע לשלב מסויים שאתה כבר לא מתייחס. יש פה צונאמי ואתה לא יכול להתמודד עם צונאמי. אבל מכיוון שהתקשורת אינה תופעת טבע, הדבר מחייב השמת תחומים ראויים, נכונים ומכובדים אבל בתוך מסגרות ראויות. אינני יודעת כרגע מה, אם ואיך, אני אבחן".

לדבריה, התקשורת התעלמה לחלוטין מתמיכת יו"ר ישראל ביתנו בה והעדיפה להציג את הדברים כאילו הוא הדיח אותה מתפקידה. "אמרו שאסתרינה הודחה. היה עולה בדעתך שראש המפלגה שלי יביא את אשתו אלי הביתה ברמה האישית כדי להגיד לי שאני מודחת? קצת הגיון. הגיעה אלי אשתו של ליברמן הביתה, בצורה שבאמת ריגשה אותי, הביאה איתה עוגת טרמיסו וקלטת וידאו שנשב לראות ביחד, חיבקה אותי ואמרה לי 'אנחנו תומכים בך ואנחנו איתך', ואיווט הצטרף אליה אחר כך, אז איך אפשר כדי להישמע צהובון יותר לדבר על הדחות?

איווט יצא אתמול מוועדת החוץ והביטחון ואמר שפרשת אסתרינה מאחורינו וזה עוד לפני שהוא בא לדבר איתי. למה התקשורת לא פרסמה את זה? ראיתי את זה במקום אחד באינטרנט אבל לא שמעתי את זה מעל גלי האתר, לא ברדיו ולא בטלוויזיה".

בהמשך דבריה, מדגישה טרטמן, כי היא אינה מעוניינת לבצע כחברת כנסת צעדים אישיים נגד אף אחד מגורמי התקשורת שתקפו אותה חוץ מבחינת האפשרות לתביעת דיבה והוצאת שם רע. "אני רוצה שלתקשורת יהיה ביטוי וחשוב שיהיה לה ביטוי, אבל אי אפשר שהיא תהיה שלוחת רסן ולא יהיו לה גבולות כי יש לה המון כוח ועוצמות בידיים. לפעמים הם יכולים להוביל לדברים בלתי הפיכים לאנשים חפים מפשע שלא יהיה אפשר לתקן אותם בעתיד. אני מצפה לקצת אחריות, זה הכל".

ביחס לתחושותיה ביום שאחרי מסיבת העיתונאים אמרה טרטמן כי היא רואה תמיד את הטוב שבכל סיטואציה. "אני מאוד מאוד שמחה שקיבלתי את ההחלטה שקיבלתי. אני מאוד רוצה לעשות לביתי, לקחת אוויר ולהתעסק עם דברים שבאמת חשובים לי ומודה לאלהים שיזמן את זה בידי. אני מצטערת על הסיטואציה אבל רואה תמיד את הטוב.

"התקשרו אלי אישי ציבור שונים. התקשר אלי דודי זילברשלג שאינני מכירה אישית ומעולם לא נפגשנו רק כדי להגיד לי שדיברתי אל העם. התקשרה אלי אנסטסיה מיכאלי שאני לא יודעת דבר עליה מלבד שהיתה מועמדת ברשימת קדימה לכנסת ומגישה בערוץ 9 רק על מנת לתמוך. התקשרו אלי אנשי אקדמיה ואנשים שלמדו איתי ולימדו אותי. כולם אומרים שהתקשורת לא רואה את העם. קיבלתי היום הודעת SMS בה היה כתוב: 'אנחנו חבר'ה מהתחנה המרכזית בתל אביב יושבים ומפצחים גרעינים, רואים אותך בטלוויזיה ומחאנו לך כפים אפילו שלא ידעת שעשינו את זה. אז כדי שתדעי שלחנו לך הודעה. כל כך הרבה תמיכה של העם יוצקת הרבה כוח יחד עם האמונה שאלקים איתי".