לבני: מדינות ערב יכולות לתת אופק מדיני

שרת החוץ: אין סמלי יותר מיום השואה כדי לחזק הצורך של העולם למנוע ממשטר מכחיש שואה, כמשטר האיראני, את רצונו להשיג נשק גרעיני.

, כ"ח בניסן תשס"ז

שרת החוץ, ציפי לבני, נפגשה היום עם השליח הסיני המיוחד למזרח התיכון, סאן ביגאן, המבקר בימים אלה בישראל. לבני אמרה במהלך הפגישה כי אין כוונה שמדינות ערב יחליפו את המסלול הישיר הישראלי-פלסטיני, "אבל הן בהחלט יכולות וצריכות לתמוך בו".

"כפי שישראל נותנת אופק מדיני לפלסטינים, יכולות מדינות ערב לתת אופק מדיני לישראל, כבר עתה, במקום לחכות לסיום הסכסוך. כך גם העולם הערבי יידרש לחזק את הפלסטינים המתונים בנקודות ההכרעה והפשרה שידרשו", אמרה.

בפתח הפגישה הודתה שרת החוץ לשליח הסיני על כי הסכים להיפגש עם משפחות החיילים החטופים וביקשה לשמוע את רשמיו מביקוריו בסעודיה וברש"פ.

בהתייחסה ליום השואה אמרה השרה לבני לאורח כי "אין סמלי יותר מיום השואה כדי לחזק את הצורך של העולם למנוע ממשטר מכחיש שואה, כמשטר האיראני, את רצונו להשיג נשק גרעיני". 

באשר להתדיינות מול הפלסטינים בסוגיית האופק המדיני, אמרה לבני, כי "ישראל והפלסטינים דנים במהותה ובמאפייניה של המדינה הפלסטינית העתידית. במסגרת זו ישראל תעלה את האינטרסים הביטחוניים שלה, שצריכים לקבל מענה בהליך הקמת מדינה, בעיקר לאור הברחות הנשק לעזה".

עוד אמרה לבני כי "בוודאי שגם לפלסטינים צרכים כלכליים שונים, שירצו להעלות בהתייחס למאפייני המדינה העתידית. זהו המכנה המשותף עליו ניתן וצריך לקיים דיון, במקום להתחיל דווקא בנושאים הרגישים-יותר והפתירים-פחות".