שדה בועז: על כל עץ שייעקר ניטע שניים

תושבי שדה בועז שבגוש עציון אומרים כי על כל עץ שייעקר על ידי הערבים הם ייטעו שניים. זאת לאחר שהבוקר גילו שערבים עוקרים את עציהם.

אורנית עצר , ט"ז באייר תשס"ז

שדה בועז
שדה בועז
צילומים: עזרא הלוי

תושבי שדה בועז, הסמוך לנווה דניאל שבגוש עציון, אומרים כי על כל עץ שייעקר על ידי הערבים הם ייטעו שניים. זאת לאחר שהבוקר הופתעו לגלות כי משפחה ערבית, שבעה גברים, שתי נשים ומס' ילדים הגיעו הבוקר למקום והחלו לעקור עצים. שדה בועז הוא יישוב חקלאי וידידותי לסביבה הממוקם במרחק של כקילומטר וחצי מן היישוב נווה דניאל.

ברק עמית סיפר לערוץ 7 כי עדיין אין החלטה של המינהל למי שייך האזור אך הערבים החליטו שהם מגיעים לעקור את העצים, "תפסנו אותם על חם ובזמן", אמר ברק.

לאחר שראו את עוקרי העצים קראו תושבי האזור לתושבים מכל היישובים הסמוכים להגיע למקום על מנת לגרש את העוקרים, בתוך כחצי שעה התאספו במקום כ-200 אנשים. תושבי המקום אף ביקשו מהמשטרה להגיע למקום על מנת להגיש תלונה על עקירת העצים. לדברי התושבים השוטרים שהגיעו למקום לא עשו דבר ואף היו מעוניינים בהגשת תלונת נגד על אלימות של המתיישבים. תושב המקום מספר כי השוטרים לא התייחסו לעניין העקירה ואמרו כי אין בכוונתם לעצור את העוקרים. "השוטרים לא עצרו את העוקרים למרות שהיו במקום עדי ראייה למקרה ואף היו בידינו תמונות של העקירה", הוא אומר.

השוטרים לא ביקשו מהערבים לעזוב את המקום, "כל מה שהשוטרים רצו היה להרגיע את העניינים", טוענים התושבים. לאחר זמן מה הערבים עזבו מיוזמתם את השטח ככל הנראה בשל הגעת מאות המתיישבים למקום.

יו"ר ארגון נשים בירוק, נדיה מטר, אומרת כי יש לציין את ההתארגנות המהירה של תושבי שדה בועז שהביאו למקום במהירות מאות אנשים. "המשטרה לא ציפתה לכל כך הרבה אנשים", אומרת מטר ומוסיפה, "ההתאספות המהירה של האנשים הכריעה את הכף לטובתנו, אנו רוצים להעביר מסר שמעתה יש להיאבק על כל סנטימטר, לא ניתן יותר לעשות מעשים כאלו, אני קוראת לכל המתיישבים לא לשתוק על אף מעשה".

גידי קלמן, תושב שדה בועז, מצהיר כי בכוונתם להכפיל את הכרמים במקום ולשתול שני עצים או שלושה על כל עץ שהערבים עקרו. הוא אומר כי למעשה הם נמצאים באופן תמידי במלחמה על אדמה, "הערבים ישמחו לגרש כל יהודי מכל ס"מ בארץ ישראל, הם מנצלים את העובדה שהמשטרה רופסת והיום בחסות הרפיסות הם אף הגיעו לאלימות", הוא מציין כי אינם נרתעים מהאלימות והם ישתלו במקום עצים חדשים עוד היום.

החבלה האחרונה בעצי הפרי היא רק מקרה נוסף מתוך שרשרת התנכלויות של ערביי הסביבה, התושבים אומרים לפני כשלושה שבועות חיבלו אלמונים במאות גפנים ועצי פרי אחרים של תושבי היישוב. התושבים נדהמו לגלות, לאחר שהגיעו לכרם ענבי הקברנה סוביניון של היישוב, שמאות עצי גפן נעקרו יחד עם עצי פרי אחרים. גם מערכת ההשקייה היקרה שהותקנה במקום חובלה. על פי ממצאים בשטח נראה שמי שביצע את החבלות השתמש בחמורים על מנת לעקור את העצים.

לכתבה עם תמונות מהמקום לחץ כאן