'יום המיל' משמש עלה תאנה לאי עשייה'

בל"ג בעומר יצויין יום ההוקרה למערך המילואים. יש מילואימניקים הטוענים כי יום זה חסר תוכן משמעותי ומשמש עלה תאנה לאי עשייה.

, ט"ז באייר תשס"ז

יום ההוקרה למערך המילואים יתקיים השנה ביום ראשון הקרוב, ל"ג בעומר, במסגרת היום יתקיימו אירועים שונים כהצדעה למילואימניקים.

כמדי שנה יתקיים טקס בבית הנשיא ובו יוענקו תעודות הצטיינות למפקדי יחידות מילואים שנבחרו כיחידות מובילות במערך המילואים. בנוסף ייערך טקס בו יוענקו תעודות הצטיינות לחיילים וקצינים מצטיינים במערך המילואים. התעודות יוענקו על-ידי הרמטכ"ל וקצין המילואים הראשי לכ-40 חיילים ומפקדים מצטיינים.

השנה יוענק לראשונה אות ההערכה, מטעם שר הביטחון, למעסיקים הבולטים ביחסם החיובי כלפי עובדיהם המשרתים במילואים. המעסיקים המובילים נבחרו על ידי וועדה, אשר בראשותה יושב מר בני גאון וחברים בה: מר יהודה שגב – מנכ"ל התאחדות התעשיינים, שני מג"דים במיל' – סא"ל רפי קריספיל וסא"ל עמית חדד וקצין המילואים הראשי, תא"ל דני ון בירן. במעמד הענקת האות, תיחתם מחדש אמנת המעסיקים למען העובדים המשרתים במילואים, ע"י ההתאחדויות המקצועיות השונות וכן ע"י הסתדרות העובדים.

תערוכת צילומי מילואים תתקיים בסמוך ליום ההוקרה בה יוצגו תמונות שצולמו על ידי חיילי מילואים ובעת שירות המילואים שלהם. לרגל יום ההוקרה למערך המילואים יינטע גם "יער המילואים" על ידי חיילי גדוד מילואים ובני משפחותיהם.

גיליון מיוחד של עיתון "במחנה", אשר כולו מוקדש לנושאים הקשורים לעולם המילואים יופץ בדיוור ישיר לבתיהם של כ-150,000 חיילי מילואים פעילים, כפי שהוגדרו על פי קריטריונים שנקבעו במפקדת קצין המילואים הראשי.

ארגונים של חיילי מילואים קוראים לבטל את יום ההוקרה למערך המילואים, במכתב ששלחו תנועת בלת"מ לחיזוק מערך המילואים ופורום החפ"שים ליו"ר ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים, השר יעקב אדרי, קראו ארגוני המילואימניקים לבטל לאלתר את יום ההוקרה עד שיחוקק חוק מילואים הוגן וצודק אשר כן יבטא את ההוקרה המצופה ממדינה מתנכרת. "אין כל צורך ביום מילואים חסר תוכן משמעותי, המשמש עלה תאנה לאי עשייה", הם טוענים ומוסיפים, "יום זה הינו סטירת לחי צינית לכל מילואימניק ובמקום לשפר את המוטיבציה לשרת הוא מעצים את תחושת הניצול והניכור של המדינה כלפי המילואימניק".

במכתבם מציינים המילואימניקים סקר צה"לי שהתפרסם לאחרונה ומראה ממצאים מדאיגים – בשלוש השנים האחרונות המוטיבציה לשירות ותחושת השליחות במגמה ירידה מתמדת.

"אנו, ארגוני המילואים, חשים היטב את הקרע בין המדינה, מוסדותיה וצה"ל לבין האזרח הנאמן המשרת במילואים. ב- 6 השנים האחרונות, אנו מסייעים ונאבקים למען חיזוק מערך המילואים ע"י דרישה בלתי מתפשרת בעיגון בחוק את החובה לאמן, לצייד, לתגמל ולהגן אזרחית על מי שמוכן למסור את נפשו למען ביטחון המדינה", כתבו.