אמנסטי: ישראל ביצעה פשעי מלחמה בלבנון

ארגון אמנסטי מאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה במהלך מלחמת לבנון השנייה ובהפרת זכויות אדם של פלסטינים בשטחי יש"ע.

בן שאול , ו' בסיון תשס"ז

מחסום צה"ל
מחסום צה"ל
ארכיון

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל לזכויות אדם פרסם את הדו"ח השנתי לשנת 2006, בו הוא מאשים את ישראל בבצוע פשעי מלחמה במהלך מלחמת לבנון השנייה, ובהפרת זכויות אדם של פלסטינים בשטחי יש"ע.

הדו"ח קובע כי הפלסטינים סבלו בשנה שחלפה מהדרדרות במצבם ההומניטרי בשל ענישה צבאית וכלכלית שהפעילה ישראל וכי כ-650 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בשנה זו, פי שלושה מבשנת 2005. בין ההרוגים 120 ילדים. לפי הדו"ח הפלסטינים הרגו 21 אזרחים ישראלים וששה חיילים.

בדו"ח נכתב כי הצבא והמתנחלים מפרים את זכויות היסוד של הפלסטינים, מגבילים את תנועתם ופוגעים ביכולת הפרנסה שלהם ובנגישותם לטיפול רפואי. "רוב החיילים והמתנחלים שהרגו פלסטינים לא באו על עונשם", נכתב.

בפרק העוסק במלחמת לבנון השניה מאשים הארגון את את ישראל וחיזבאללה בביצוע פשעי מלחמה בזמן מלחמת לבנון השנייה. ישראל מואשמת בהרג של 1,200 בני אדם, בניהם מאות ילדים והחיזבאללה אחראי למותם של 43 אזרחים ישראלים.

עוד נכתב כי ישראל שיגרה מאות אלפי פצצות מצרר, המכילות עד ארבעה מיליון פצצות קטנות, אל דרום לבנון. פצצות אלה גרמו להרג רב גם אחרי סיום המלחמה.

בצה"ל אומרים כי "דו"ח אמנסטי לוקה באי דיוקים מהותיים, וכי צה"ל עושה כל אשר בידו על מנת למזער פגיעה בחפים מפשע. צה"ל פועל על פי העקרונות המחייבים של הדין הבינלאומי, ואין לגזור גזירה שווה בין מדינת ישראל, שפועלת במסגרת החוק למימוש זכותה להגנה עצמית בשטחה, לבין ארגוני הטרור שהורגים אזרחים ללא אבחנה", נאמר.

עם זאת, אומרים בצה"ל כי "הצבא רוחש כבוד רב לארגון אמנסטי בשל פעילותו לקידום זכויות האדם, והוא אינו מתכוון להתנגח עם האמור בדו"ח".