רחובות שכונה חדשה ע"ש הישובים שנעקרו

לראשונה בישראל מועצת עיר מאשרת קריאת שמותיה של שכונה שלמה על שמם של הישובים שנעקרו ברצועת עזה.

שמעון כהן , ה' בתמוז תשס"ז

מועצת עיריית קריית גת אישרה אתמול (ד') את הצעתו של יו"ר ועדת השמות העירונית, חיים שלום, לקרוא את שמות רחובותיה של שכונה חדשה שהוקמה בעיר על שם הישובים שנעקרו מגוש קטיף ומצפון השומרון.

"כבר בימי הגירוש והדמעות הרגשתי שאנחנו צריכים לעשות מעשה שיקבע בתודעה של העם את מה שנעשה, חוץ מהאירוח והסיוע שנתנו כאן למגורשים", מספר שלום.

מאז גירוש יהודי רצועת עזה ניסה שלום להעלות את ההצעה, אולם נתקל בשיקולי אופוזיציה וקואליציה שמנעו את קבלת ההחלטה במועצת העיר. אתמול הצליח להעביר את ההצעה פה אחד. "כל החברים הסכימו ללא התנגדות. גם נציג מפלגת העבודה שבעבר סיפר לי כמה הוא מתנגד לכל מה שכתבתי בעיתונות המקומית נגד העקירה, אמר לי שלנוכח מה שהוא רואה היום כתוצאות העקירה והגירוש הוא מסכים לכל מילה שלי ולכל מהלך", אומר שלום.

חיים שלום, חבר מרכז הליכוד והאחראי במועצת קריית גת על נושאי בריאות חברה ורווחה, זכור לציבור מימי טרום העקירה, כמי ששרות הביטחון הכללי נעל אותו בחדר במועצת קריית גת, ולא אפשר לו לצאת את המקום, ביום בו הגיע לעיר השר שאול מופז. זאת לנוכח כוונותיו להפגין נגד השר ועמדותיו. "כשכתבתי מאמרים על זה שקרית גת תיכנס לאיום הקסאם תקפו אותי וקראו לי נביא זעם. היום כולם מודים שצדקתי והאיום כבר הרבה מעבר לעיר שלנו", הוא אומר.

על פי תכנית השמות שהצליח שלום להעביר אתמול, שמותיהם של הרחובות המרכזיים בשכונה החדשה ייקראו על שם הישובים הגדולים שנעקרו – קטיף, נווה דקלים, נצר חזני וכו', ואילו שמות הישובים הקטנים שנעקרו יהפכו שמות השבילים והמשעולים בשכונה.

את אירוע גזירת הסרטים והסרת הלוט מעל שמות הרחובות והשבילים בשכונה מקווה שלום שיוכל לקיים ביום המדויק לציון שנתיים לעקירה. לטקס הוא מתכוון להזמין תושבים מעירו ועקורים מגוש קטיף וצפון השומרון. זאת לבד מאישי הציבור שיכבדו את המעמד בנוכחותם.