חדש ברשימת המקצועות: משגיח כשרות

מעתה יוכרו המשגיחים כבעלי השכלה בתחומם. אתמול (א') הוענקו דיפלומות לכאלף ושש מאות משגיחים שעברו את סדרת הלימודים והבחינות.

עוזי ברוך , ט' בתמוז תשס"ז

אלפי משגיחי כשרות מועסקים בישראל, רבים מהם ללא זכויות ותנאים ונתונים לחסדיהם של בעל העסקים. כאלף ושש מאות משגיחי כשרות שסיימו את סדרת הלימודים האורכת כשבעה חודשים ועברו בהצלחה את בחינות הרבנות הראשית קיבלו אתמול (א') דיפלומות המעידות כי הם בעלי הסמכה להשגיח על כשרות המזון.

בטקס הענקת התעודות שנערך בבית הכנסת הגדול בירושלים אמר יוזם המהלך הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, ש"כמי שעומד בראש מערכת הכשרות בישראל, סברתי שהגיע הזמן שאחרי עשרות שנים משגיחי הכשרות יזכו סוף סוף להכרה כאנשי מקצוע". הרב מצגר סיפר על המניעים שהביאו אותו להחלטה על תכנית הלימודים והבחינות: "כמעט כל רב עיר ומנהל אגף כשרות מכירים את הלחצים שמופעלים עליהם לקבל לעבודה בהשגחה כאלו שאינם מתאימים, החלטתי לקיים את המבחן מתוך כוונה להעשיר את הידע המקצועי של המשגיח ולהעלות את רמת הכשרות - ועם זאת למנוע מגורמים זרים שהקשר בינם ובין כשרות מקרי,לחדור למערכת האחראית והחשובה כל כך".

הרב מצגר סיפר עוד כי בימים אלו מתקדמת בצעדי ענק התכנית שתמנע כל זיקה בין המשגיח ובין המושגח ושעל פיה יועסקו משגיחי הכשרות על ידי גורם חיצוני ולא ע"י בעלי העסקים, דבר שיבטל לחלוטין את התלות הקיימת ביניהם כיום היוצרת לא מעט בעיות.

הראשון לציון , הרב שלמה עמאר סיפר באירוע כי לפני כארבעים שנה שימש כמשגיח כשרות לדבריו "אין להשוות בין רמת הידיעות של המשגיחים אז לרמתם היום. היום משגיחי הכשרות מבינים כי לא מדובר רק במשרה או בתואר אלא בשליחות. האחריות המוטלת על כתפיכם גדולה מאוד" אמר.

השר הממונה על שירותי הדת במשרד ראה"מ הרב יצחק כהן אמר כי בקרוב תכנס לתוקפה תקנה ולפיה משגיח שאינו בעל תעודת הסמכה לא יוכל להשתלב במערכת הכשרות בישראל.

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל עודד וינר הודה לשר הממונה על הדת וציין לשבח את הסיוע והתמיכה שמעניק משרדו להשלמתה של מהפכת הכשרות והרמת קרנה. הוא סיפר כי לקראת שנת השמיטה עלה בידי השר לגייס סכום של 103 מליון ₪ בכדי לקיים שמיטה כהלכתה.