'ישראל נכשלה במלחמת ההסברה'

סא"ל במיל' יוני דחוח הלוי, סבור כי ישראל לא מספקת תשובות הולמות על האשמות כלפיה בעולם, "החשש -עוד קצינים יעצרו על פשעי מלחמה".

יומן ערוץ 7 , כ"ד בתמוז תשס"זטוען....

משרד החוץ השיק אתר אינטרנט בשפה הפרסית. הטקס נערך במעמד שרת החוץ, ציפי לבני ומנכ"ל המשרד אהרון אברמוביץ.

אמירה אורון, מהמחלקה לתקשורת ערבית במשרד החוץ, אומרת כי הקמת האתר מבוססת על ידע שרכשו במשרד באתר אחר העובד כבר שלוש שנים בשפה הערבית.

לדבריה, איראן נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות של המדינה ושל משרד החוץ, "בכל מה שקשור לדיפלומטיה ציבורית אנו שמים את הנושא על סדר היום. חשבנו שיהיה נכון להקים אתר שיציע מידע לציבור האיראני על ישראל, זה יהיה צוהר שדרכו האיראנים יוכלו להביט בישראל כי אנו יודעים שמשנת 79 הם מנועים מכל מגע עם ישראל וישראל הפכה להיות השטן הגדול והאויב ולכן אנו חושבים להציע מידע אחר ומידע האמיתי על ישראל לאיראנים שמתעניינים במה שקורה בעולם ובמה שקורה בישראל", היא מסבירה ומציינת כי האיראנים אף מקנים אמינות לתקשורת הישראלית.

אורון אומרת כי מכל מדינות המזרח התיכון באיראן יש המדדים הגבוהים של שימוש באינטרנט יש 11 מיליון משתמשים מתוך 70 מיליון, "מדובר בדור הצעיר ביותר שיש לו גישה לאינטרנט, זה הדור שנולד אחרי 79 ואין לו מידע נכון על ישראל, חייבים לספק להם מידע כדי לפתוח את הדיאלוג, הוסיפה.

"יש צמא ורעב עצום של האיראנים למידע על מה שמתרחש בעולם, הם רוצים לדעת מה אומרים על איראן בעולם, חשוב להם מה אומרים על המשטר האיראני ועל העם האיראני", מסבירה אורון.

האתר החדש יעודכן מספר פעמים ביום, העורך הראשי שך האתר הוא מנשה עמיר, עיתונאי ותיק ומומחה לנושאי איראן שהיה בעבר בקול ישראל בפרסית. האתר יעודכן בחדשות ובנוסף יופיע בו תשתיתי על ישראל, על העם היהודי וההסטוריה עם דגש על השואה ואנטישמיות כדי לתת מענה לשאלות של מכחישי השואה.טוען....

 

יוני דחוח הלוי, פרשן לענייני פלסטינים, אומר כי בתחום ההסברה בישראל קשה להיות אופטימיים. לדבריו בשנת 2002 פרסם מבקר המדינה דו"ח חריף על סוגיית ההסברה ודרך הניהול של אתרי האינטרנט הממשלתיים והמסקנות לא יושמו עד היום, "עברנו שתי אינתיפאדות ועכשיו הגיעו למסקנה שכבר קבע אותה מבקר המדינה. איפה הייתם כל השנים? מדוע הדברים הפשוטים לא בוצעו? למה המדינה מפקירה באופן מודע את נושא ההסברה שהוא ההגנה על תדמיתה של המדינה והגנה על המפקדים בצה"ל?", שאל.

מזכיר הממשלה אמר השבוע כי יוקם גוף חדש במשרד ראש הממשלה שיהיה אחראי על ההסברה, הלוי אומר כי הבעיה היא לא של הסברה, "אין בעיה להוציא מסרים הקושי הוא להקים בסיס מידע שיכול לשמש את ההסברה אם אין חומר לא יכולה להיות הסברה".

כדוגמא הוא נותן את אמנסטי שפרסם דו"ח קשה נגד ישראל, "אין תגובה ישראלית על הרשת בנושא זה. למה אתרי משרד החוץ, משרד המשפטים או דובר צה"ל לא מספקים את התשובות הראויות?".

בסיפור ארגון העתונאים הבינלאומי האשים את ישראל בפשעי מלחמה על פציעת העיתונאי הפלסטיני בעזה, הוא מסביר כי לפי תצלומי הטלויזיה ירו לעברו שתי יריות נוספות לאחר שנפצע. "איפה התגובה? למה לא ניתן לראות את העמדה שלנו מול ההאשמות הקשות?", הוא תמהה.

לדבריו, אין בעיה של תקציב, "משרד החוץ טוען בחמש השנים האחרונות כי אין לו מספיק כסף להסברה. אם הנושא חשוב צריך להשקיע בו, אם אנחנו כמדינת ישראל לא נגן על החיילים והקצינים בשטחים לא נגבה אותם בהסברה הראויה יקרה להם מה שקרה לאלוף דורון אלמוג שעצרו אותו על פשעי מלחמה", אמר.